> > > Prezentacja: Ludwig Atlas Standard

BeatIt prezentuje: hardware Ludwig Atlas Standard

Do siedziby BeatIt dotarła niedawno przesyłka od polskiego dystrybutora marki Ludwig zawierająca zestaw hardware z serii Atlas. Nie jest to jednak model Pro, a jego prostsza wersja o nazwie Standard. Mamy więc do czynienia z nieco bardziej budżetowym wariantem szeroko swego czasu opisywanego i nagradzanego asortymentu ze sklepu żelaznego Państwa Ludwigów, stworzonym w odpowiedzi na potrzeby szerokiej grupy perkusistów poszukujących możliwości użytkowania masywnych statywów tej marki za przystępniejszą cenę.

ludwig-atlas

Jak widać na załączonym obrazku paczka od dystrybutora zawierała zestaw obejmujący statyw do hi hatu, dwa statywy do blach (łamany i prosty), statyw do werbla oraz pojedynczą stopkę.

Zacznijmy od statywów do blach (LAS26CS, LAS36MBS). Są masywne i ciężkie. Zresztą spory ciężar to chyba jedyna ich wada. Podwójnie wzmacniane nogi rozkładają i składają się łatwo, wszystkie śruby pracują bez zarzutu, ramię statywu łamanego wysuwa się bez najmniejszego oporu, a zaciski rurek trzymają mocno.

ludwig-atlas23

Stabilność na najwyższym poziomie. Wystarczy wspomnieć, że statyw łamany obsłużył 22-calową blachę Zildjian Z Custom Power Ride podczas trzech pięciogodzinnych prób i nie było mowy o zmianie pozycji ani o milimetr. Tym bardziej trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do statywu prostego, dla którego 20-calowa chinka nie stanowiła żadnego wyzwania.

ludwig-atlas26

Statyw werblowy (LAS22SS) to również bardzo sympatyczna konstrukcja. Podwójne nóżki zapewniają solidne oparcie, kulkowy mechanizm regulacji kąta nachylenia kosza (podobny do tego znanego ze sprzętu firmy Yamaha) nie sprawia żadnych kłopotów, a sam kosz luzuje się i zaciska bardzo łatwo. Na tym urządzeniu będzie można polegać w warunkach bojowych na scenie.

ludwig-atlas27

Mechanizm stopki (LAS15FP) to urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, standardowe. Podwójny łańcuch, łatwy montaż do obręczy bębna basowego, znany z wielu innych mechanizmów dostępnych na rynku sposób regulacji sprężyny i dwustronny bijak (filc i plastik) gwarantuje użytkownikowi normalną pracę. Nasz egzemplarz wymagał lekkiego podoliwienia – nie skrzypiał, jednak szumy, jakie generował mogłyby zostać wyłapane przez mikrofony w studio.

ludwig-atlas36

Statyw do hi hatu (LAS16HH) to również stabilna konstrukcja. Regulacja naprężenia nie sprawia większych kłopotów. Naszym zdaniem wartym odnotowania detalem jest długość pręta służącego do mocowania talerzy, która umożliwia zawieszenie ich nawet na wysokości głowy, jeśli nie siedzimy zbyt wysoko. Dla tych, którzy lubią wysoko zawieszony hi hat (na Grohla) jest to opcja bezcenna w czasach, gdy coraz więcej producentów wypuszcza na rynek coraz to nowe modele statywów do hi hatu z coraz to krótszymi prętami.

ludwig-atlas13

Całość obrazu dopełniają motylki przy wszystkich zaciskach, tilterach i maszynce do hi hatu, które są naprawdę duże, przez to łatwe do uchwycenia, a więc praktyczne w obsłudze. Naturalnie na rozwiązania typu memory locki nie możemy tutaj liczyć, jednak za cenę o wiele bardziej przystępną niż w przypadku serii Atlas Pro otrzymujemy solidne i stabilne “żelastwo” ze szczególnym wskazaniem na statyw prosty i łamany oraz werblowy.

Bębniarki i Bębniarze! Przed Wami zestaw hardware Ludwig Atlas Standard!

Specjalne podziękowania dla firmy Ada Music (http://www.adamusic.pl/) za przesłanie zestawu.