> > > Vintage Test BeatIt: werbel Pearl Jupiter

Jak już naszym widzom wiadomo, jakiś czas temu zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, nagradzanego producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa sugeruje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.

Pearl Jupiter

fot: MW Vintage

Max Psuja, jako absolutny maniak wintydżu, były pracownik “Avanta” i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta „ostukującego” sprzęt. Uczynił to zresztą z wielką ochotą.

Testujemy werbel Pearl Jupiter Chrome Over Brass z końca lat 70

Pearl Jupiter

fot: beatit.tv

1. Produkt

Jest to zawodowy werbel firmy Pearl wykonany z mosiądzu pokrytego chromem, czyli z angielska Chrome Over Brass. Według Mateusza Wysockiego pochodzi on z końca lat 70. Jupiter występował w różnych wersjach: z obręczami odlewanymi lub zwykłymi oraz z dwoma typami maszynek: klasycznej i „parallel action”, przypominającą Super Sensitive. Instrument wyprodukowano w Japonii.

MAX PSUJA PEARL JUPITER

fot: beatit.tv

2. Podstawowa specyfikacja instrumentu:

 • producent: Pearl
 • model: Jupiter
 • rozmiar: 14” x 6,5”
 • materiał: mosiądz pokryty chromem
 • grubość korpusu: 1,2 mm
 • obręcze: Pearl Triple Flange, strojenie na 10 śrub
 • maszynka: Super Sensitive
 • okucia: podwójne Coffin Style
 • sprężyny: Pearl Jupiter
 • membrany: Remo Ambassador Coated / Ambassador Snare
 • kolor: Chrome Over Brass (COB)

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu werbla Pearl Jupiter ChromeOver Brass 14″ x 6,5″ wykorzystaliśmy zestaw Pearl Masters MMX (jego osobny test można zobaczyć TUTAJ), talerze Impression Cymbals oraz naciągi Aquarian (Response 2 Coated na tomach, Super Kick I Coated na centrali), a także Remo Ambassador na werblu.

Max zaprezentował najpierw brzmienie werbla wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie wykonał kilka rudymentów, aby zakończyć groovem z użyciem wszystkich elementów zestawu.

Naszym zdaniem brzmienie werbla Pearl Jupiter jest bardzo uniwersalne, nadaje się zarówno do cięższej muzyki jak i do lżejszych klimatów.  Atak jest bardzo czytelny, a cross stick ładny i głośny. Sprężyny odzywają się bez problemu. Charakterystyka brzmienia jest ciepła i dosyć ciemna, świetnie współgra z zestawem Pearl Masters MMX, z którym był testowany.

Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Brzmienie werbla można określić na mocne i rockowe. Jest to instrument bardzo skupiony, ale jednocześnie brzmiący masywnie”.

Werbel można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/pearl-jupiter-chrome-over-brass-14-x-65/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby werbel Pearl Jupiter przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!