> > > Bangarang 2 Festival

Imprezy z muzyką na żywo wracają na mapę letnich wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Jedną z nich jest festiwal Bangarang 2, nad którym z radością współobejmujemy patronat medialny, jako że organizatorom udało się zebrać zacną reprezentację rodzimej sceny muzycznej, od legend i wykonawców o mocnej pozycji wśród wielbicieli rodzimego rocka (Illusion, CETI, Ga-Ga Zielone Żabki, Alians) przez zespoły złożone z doświadczonych muzyków znanych z innych poczynań (Dance Like Dynamite, Heavyweight), aż po przedstawicieli młodego pokolenia (Kathia, Cannonball, Transgresja, Moyra, Tata Sławek).

Festiwal poprowadzi Leszek Gnoiński – wybitny dziennikarz muzyczny oraz autor książek o tematyce muzycznej („Raport o Acid Drinkers”, „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango”, „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora”) i filmów o tematyce muzycznej (m.in. „Beats of Freedom – Zew wolności”, „Jarocin, po co wolność”, „Kult.Film”). Jest współtwórcą wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.

Termin: 2 – 3 lipca 2021 r.

Miejsce: Chwałkowo k/ Krobi

Koszt: 100 zł za dzień lub 120 zł za dwa dni

Rejestracja: https://www.facebook.com/events/282040303393525 lub www.bangarangfestival.com

Przewidziane są także wydarzenia towarzyszące: spotkanie autorskie z Leszkiem Gnoińskim (3 lipca), warsztaty garncarskie prowadzone przez pracownię zduńsko-ceramiczną Glinka-Art oraz animacje dla dzieci i dorosłych (face painting, warsztaty kreatywne itp.).

Wśród perkusistów, którzy wystąpią na festiwalu pojawią się:

  • Paweł Herbasch (Illusion)

Polska scena rockowo-metalowa w latach 90. i dziś nie byłaby tym, czym jest bez zespołu Illusion, a Illusion nigdy nie było bez gry Pawła Herbascha na bębnach. Zobaczcie i posłuchajcie zresztą sami.

  • Piotr Szpalik (CETI, Cannonball, Orgasmatron)

Ten coraz bardziej zajęty muzyk zagra dla bangarangowiczów dwa razy tego samego dnia – z zespołami Cannonball i CETI. Ponadto można go posłuchać i zobaczyć na koncertach w tribute bandzie Motorhead o nazwie Orgasmatron, w którego skład wchodzą gwiazdy polskiej sceny metalowej: Wojciech Hoffmann (Turbo), Titus (Acid Drinkers) oraz Maciej Jahnz (ex-Flapjack, Penerra).

Piotr Szpalik dołączył do składu CETI już po nagraniu najnowszej płyty “Oczy martwych miast” (na albumie słychać grę Jeremiasza Bauma), ale oczywiście wykona wraz zespołem również materiał z tego obecnie promowanego albumu.

  •  Mariusz Noskowiak (Dance Like Dynamite)

To perkusista (a później wokalista) bardzo popularnej na przełomie lat 90. i 2000 grupy Blenders. Brał udział w nagraniu epki Dance Like Dynamite “Dying In Slow Motion”, a także debiutanckiej płyty “This Funeral Is Sold Out“. Choć nie jest już oficjalnym członkiem zespołu i nie nagrywał obecnie promowanego, najnowszego albumu zespołu, zatytułowanego “Litania kłamstw“, to nadal pomaga kolegom i podczas festiwalu Bangarang 2 zastąpi obecnego bębniarza, którym jest widoczny na teledyskach Karol Skrzyński (Golden Life).

  • Marcin “Bulion” Bula (Transgresja)

“Bulion” zagrał na wszystkich dotychczasowych wydawnictwach swojego zespołu, łącznie z szykowaną przez Transgresję najnowszą płytą, której premiera przewidziana jest na jesień tego roku, więc zapewne publiczność festiwalowa usłyszy przynajmniej część nowego repertuaru, np. numer “Iluzja ograniczenia“.

  • Piotr „Broda” Wołyniec (Ga-Ga/Zielone Żabki)

Ta kapela to prawdziwa instytucja i filar polskiej muzy niezależnej. Zwycięzcy konkursu w Jarocinie w 1988 r., grają od 34 lat – najpierw jako Zielone Żabki, po rozpadzie których na przełomie lat 80. i 90. powstała grupa Ga-Ga, a od kilkunastu lat istnieją jako połączenie obu składów. Gwiazda pierwszego dnia festiwalu z pewnością zagwarantuje świetną, punkową jazdę w rytm wszystkich hitów sprzed lat oraz nowszych kawałków.

  • Marcin “Sopel” Sobkowski (Alians)

Ta zasłużona dla polskiego punku kapela obchodzi właśnie 30-lecie działalności (obchody rocznicy uległy przesunięciu o rok ze względów pandemicznych), a zatem należy spodziewać się pełnego przekroju przez repertuar ze wszystkich płyt oraz okresów działalności i stylowej mieszanki punka, hardcore, folku, reggae i ska – tak lubianej przez fanów zespołu.

  • Mateusz Muzioł (Moyra)

Mateusz jest nowym nabytkiem zespołu, do którego trafił z kapeli Mosherz. Można go już zobaczyć w dwóch najnowszych teledyskach Moyry: “End of The World” i “The Eyes of Rats“.

Podczas festiwalu wystąpią także zespoły:

Tata Sławek

Heavyweight (tu na bębnach nasz reduktor Viking)

oraz poznańska wokalistka, songwriterka i producentka Kathia.

Oczywiście zachęcamy do obejrzenia wszystkich występów (nawet Vikinga 😉 )!