> > > Bartek Nazaruk i projekt “Wiejski Groove”

Bartosz Nazaruk to perkusista, który w najróżniejszych zespołach i projektach łączy wpływy ogólnie pojętej muzyki świata (w tym muzyki ludowej z naszych stron) z jazzem, popem i muzyką elektroniczną. Znany jest z nagrań i występów z takimi wykonawcami jak m.in.: Zakopower, Kayah i Transoriental Orchestra, Dagadana czy Maria Sadowska. Kilkakrotnie pojawiał się także i na naszym portalu (TUTAJ).

Obecnie, w sytuacji wynikłej z pandemii COVID-19, muzyk jest jednym ze stypendystów programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w Sieci” i prowadzi projekt, który na potrzeby mediów społecznościowych nazwał “Wiejski Groove”. Zajmuje się w nim adaptacją polskich i wschodnioeuropejskich tradycyjnych ludowych rytmów na zestaw perkusyjny.

Do tej pory pojawiły się trzy odcinki, w których zaprezentowane przez autora rytmy to mazurek, hora i oberek. Są to kilkuminutowe filmiki, w których Bartek przybliża pochodzenie danego rytmu, objaśnia go od strony perkusyjnej, a na końcu wykonuje cały utwór z jego wykorzystaniem, zapraszając do tego gości. Już można stwierdzić, że jest to nie tylko wartościowa idea, ale również jej wykonanie jest godne uwagi, i to uwagi WSZYSTKICH maniaków perkusji, choć nie tylko. Autor zamierza jeszcze zmierzyć się takimi rytmami jak: polka, bulgar czy khosidl. Kolejne filmy już wkrótce. Nie przegapcie ich na profilu FB Bartosz Mikołaj Nazaruk

Hello mr Mazurek!Oto pierwszy film z cyklu Wiejski Groove który został zrealizowany w ramach projektu stypendialnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w Sieci"Łapcie i dzielcie się!Jeszcze raz dziękuję Szczepan i Piotr za pomoc w realizacji materiałuPiona!

Opublikowany przez Bartosza Mikolaja Nazaruka Sobota, 25 lipca 2020

Jak sam zainteresowany stwierdził przed “odpaleniem” projektu: “Obawiam się tego zadania, bo muzyka ludowa to nie są rurki z kremem i jest nad czym pracować“. Jak widać, strach miał tylko wielkie oczy…