> > > BeatIt poleca: The Spirit of Neil Peart

7 stycznia b.r., a więc w pierwszą rocznicę śmierci Neila Pearta, magazyn Rolling Stone opublikował artykuł autorstwa Briana Hiatta zatytułowany “The Spirit of Neil Peart” (“Duch Neila Pearta“). Jak nietrudno się domyślić, jest on w całości poświęcony jednemu  z najwybitniejszych i najpopularniejszych perkusistów w historii, zwanemu przez wielbicieli i kolegów z branży “Profesorem”.

W tekście tym znajdujemy pierwsze dłuższe wypowiedzi na temat Artysty po jego odejściu ze strony żony, Carrie Nuttall, a także pozostałych członków zespołu Rush i jednocześnie przyjaciół: Geddy’ego Lee i Alexa Lifesona. Ponadto autor zawarł wypowiedzi takich postaci, jak np. Doane Perry (były perkusista zespołu Jethro Tull), czy Peter Erskine (ex-Weather Report, nauczyciel Pearta).

Artykuł opisuje praktycznie całą drogę życiową Neila Pearta – od szczęśliwego dzieciństwa w kanadyjskiej prowincji Ontario, przez młodzieńczą fascynację perkusją, pierwszą (nieudaną) próbę zaistnienia w przemyśle muzycznym, przyłączenie się do Rush, źródła tekstów utworów grupy (w wielu przypadkach to właśnie perkusista był ich autorem), pisanie książek, miłość do samochodów i motocykli i literatury, gorzki smak sławy (która bohatera uwierała), aż po największe sukcesy muzyczne przeplatane wielokrotnymi próbami przejścia na emeryturę (pierwsza miała miejsce już w 1989 r.).

Nie pominięto również wątków z życia prywatnego Artysty, a więc śmierci pierwszej córki i żony, problemu alkoholowego, poznania drugiej żony, narodzin drugiej córki, przebiegu choroby (która zaatakowała PO przejściu w stan spoczynku, a więc emerytura nie była nią spowodowana), aż po ostateczne pożegnanie z rodziną, przyjaciółmi i kolegami z zespołu.

Jest to wzruszający i bardzo pouczający tekst, który polecamy wszystkim perkusistom i maniakom bębnów. Uważamy wręcz, iż warto zasubskrybować magazyn Rolling Stone choćby wyłącznie dla tego artykułu. Sprawia on zresztą  wrażenie przymiarki do pełnowymiarowej książkowej biografii Neila Pearta – muzyka określanego mianem “najlepszego rockowego perkusisty na świecie”.

Oto link do artykułu:

https://www.rollingstone.com/music/music-features/neil-peart-rush-dead-cover-story-1110496/