> > > BeatIt testuje: TAMA Superstar Hyper Drive Duo

Jakiś czas temu przyszła do naszej siedziby całkiem pokaźna paczka zawierająca zestaw TAMA Superstar Hyper Drive Duo oraz talerze Meinl Classics Custom. Po otwarciu kartonów i przyjrzeniu się wszystkim bębnom, ze szczególnym uwzględnieniem “werblo-tomu” wchodzącego w skład zestawu, wiedzieliśmy już, że będzie bardzo interesująco. W obliczu takiej sytuacji jedyne, co nam pozostało, to zmierzyć się z tym arcyciekawym wyzwaniem.Zwłaszcza, że wiemy już w jaki sposób TAMA zamierza zaatakować rynek oraz uszy i portfele perkusistów w tym roku…

Do “ostukania” tych bębnów i blach zaprosiliśmy jednego z dobrze zapowiadających się bębniarzy młodego pokolenia. Jeremiasz Baum (bo o nim mowa) jest finalistą i laureatem konkursu Young Drum Hero z 2014 r. oraz zwycięzcą o dwa lata późniejszej edycji tej imprezy. Sądzimy także, że jest on doskonałym człowiekiem do tego, aby zasiąść za zestawem TAMA Superstar Hyper Drive Duo wyposażonym w blachy Meinl Classics Custom, ponieważ są one wręcz stworzone do muzyki, którą ten perkusista wykonuje na co dzień (choć nie tylko). Na pierwszy ogień bierzemy zestaw.

test zestawu perkusyjnego Tama Superstar Hyper Drive Duo

Zestaw TAMA Superstar Hyper Drive Duo

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym, niedawno urządzonym pomieszczeniu do nagrywania. Wykorzystaliśmy również nadesłany nam aluminiowy werbel Tama S.L.P., firmowe naciągi (powlekane na tomach i werblach, przezroczysty na centralce), a także hardware nadesłany nam przez dystrybutora. W trakcie testu Jeremiasz Baum wykonał fragment utworu z repertuaru swojego zespołu Paranoid Mind, zatytułowanego “Passing Nights“.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

 • producent: Tama
 • model: Superstar Hyper Drive Duo
 • elementy zestawu: tom 12″ x 7″, werbel Duo Snare 14″ x 9″, floor tom 16″ x 14″, bęben basowy 20″ x 16″
 • wykończenie: Flat Black Vertical Stripe (FBV)
 • charakter: ciepły, dość otwarty
 • materiał: klon
 • obręcze: Die Cast, niklowane

test werbla TAMA Superstar Hyper Drive Duo beatit.tv

3. Produkt i brzmienie

Odświeżona seria Superstar Hyper Drive jest dość uniwersalna brzmieniowo. Charakteryzuje się ciepłym brzmieniem tomów i centralki, co gwarantuje fakt, iż są one płytsze od standardowych. Bębny są przez to również jaśniejsze od większych braci, choć nie tak jasne, jak byłyby, gdyby wykonano je z brzozy. Lokują się gdzieś pośrodku. To jest jednak również cecha wcześniejszej wersji tych bębnów. Nowością jest “tomo-werbel” Duo Snare o rozmiarach 14″ na 9″. Korpus stoi na własnych nóżkach, dzięki czemu można go ustawić w dowolnym miejscu. Jest on wyposażony w sprężyny, dzięki czemu może funkcjonować bądź to jako floor tom, bądź to jako głęboki werbel. W obu przypadkach brzmi naprawdę interesująco: jako tom dobrze komponuje się z resztą zestawu, a jako werbel jest odpowiednio ostry, choć jednocześnie “mięsisty”.

Wykończenie (syntetyczna okleina Flat Black Vertical Stripe) prezentuje się bardzo okazale. Perłowa czerń z pionowym pomarańczowym paskiem “robi robotę” i jest na czym zawiesić oko. Dodajmy do tego niklowane obręcze oraz okucia i otrzymujemy bardzo stylowo wyglądający instrument, który w tej mierze nie ustępuje kuzynom z wyższych półek.

Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, że zestaw TAMA Superstar Hyper Drive Duo jest również dostępny w wykończeniu Satin Silver Vertical Stripe (SSV).

test zestawu TAMA Superstar Hyper Drive Duo beatit.tv

4. Podsumowanie

Sami uważamy instrument za bardzo dobry, jednak naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź samego Jeremiasza Bauma:

TAMA Superstar Hyper Drive Duo to bardzo ciekawy zestaw. Musze powiedzieć, że spodobał mi się do tego stopnia, iż mógłbym na takim grać. Jestem zaskoczony centralką, ponieważ ma odpowiednią ilość basu i mocny strzał, i to pomimo rozmiaru. Płytkie tomy podobają mi się już od jakiegoś czasu, a dokładnie to zróżnicowanie między rack tomami a mięchem floorów. Prawdziwym objawieniem jest Duo Snare. Jestem nim zachwycony i śnił mi się po nagraniu! W obu funkcjach (a więc i jako tom i jako werbel) brzmiał świetnie. Poważnie rozważam zakup tego ostatniego, a cena tylko zachęca!“.

Producent: http://www.tama.com/eu/index_pl.php

Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl/

OCENA: 5/5

Plusy:

 • bardzo dobre wykonanie
 • ciepłe brzmienie
 • uniwersalność stylistyczna
 • Duo Snare
 • piękny wygląd

Minusy:

 • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny TAMA Superstar Hyper Drive Duo przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Jeremiasz Baum!

Share