> > > Bernard Purdie: opanowałem granie każdego stylu muzycznego

Legendarny perkusista opowiada o swoich umiejętnościach

Bernard Purdie to znany i uwielbiany artysta, perkusyjny innowator w muzyce funk, znany z niesamowitego timingu i groove’u. Jego sławne “Purdie Shuffle” przeszło do kanonu partii perkusyjnych. Współpracował z największymi gwiazdami sceny r’n’b i funk takimi jak: James BrownAretha Franklin, Miles Davies, Steely Dan, Quincy Jones czy Jeff Beck. Jest to bardzo pozytywna postać muzycznego świata, a swoim optymizmem i radością grania ujmuje kolejne pokolenia bębniarzy. W wywiadzie udzielonym niedawno portalowi Morning Shift muzyk stwierdził, że opanował granie każdego stylu muzycznego.

Bernard Purdie Shuffle

“Nauczyłem się grać każdy rodzaj muzyki, którego można się nauczyć”- tak artysta wspomina swoje muzyczne początki.

“Wymień jakiś styl, a powiem Ci, że go grałem. Była to forma posiadania pewności tego, co się działo. Trzeba było rozumieć różną muzykę, i sprawiać, żeby ludzie do niej tańczyli”

“Wiem jak grać pod wokalistę. Myślę jak wokalista. To samo powtarzał mój nauczyciel perkusji. Mówił, że nigdy, pod żadnym pozorem nie można grać za dużo podczas partii wokalnych, nigdy! Musiałem pamiętać o tym podczas każdego występu z najróżniejszymi wokalistami. Wiedziałem od mojego mentora, że jeśli będę grał skromnie, wokaliści mnie polubią, docenią, i przede wszystkim mi zapłacą!”

Oczywiście nie wyobrażamy sobie Pana Purdiego grającego ekstremalny metal, ale w czasach jego młodości po prostu nie było jeszcze takiego gatunku muzycznego. Można więc śmiało twierdzić, że w swoich “złotych latach” był perkusistą bardzo wszechstronnym. Życzymy mu wszystkiego dobrego, przede wszystkim niegasnącego zapału i uśmiechu!

Źródło: https://www.wbez.org/

Share