> > > Drum Battle – Legnica 2025

W dniach 15 – 17 maja 2025 r. odbędzie się festiwal DRUM BATTLE – LEGNICA 2025.

Tegoroczna formuła obejmie tradycyjnie 3 elementy:

  • konkursowy (konkurs gry na zestawie perkusyjnym i werblu)
  • warsztatowy (lekcje mistrzowskie)
  • festiwalowy (koncerty prezentujące różne oblicza perkusji)

Swój udział w imprezie potwierdzili znakomici polscy perkusiści: Patrycja Betley, Mariusz Mocarski oraz Łukasz Żyta. Poprowadzą oni warsztaty perkusyjne oraz będą jurorami konkursu perkusyjnego.

Harmonogram XX Festiwalu Rytmu DRUM BATTLE LEGNICA 2025:

  • 25.04.2025 – termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu i warsztatów
  • 15 – 17.05.2025 – konkurs / warsztaty/ koncerty
  • 17.05.2025 – ogłoszenie listy laureatów / koncert finałowy

Liczba uczestników jest ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność rejestracji. Szczegółowy program festiwalu i warunki udziału w konkursie są dostępne na stronie internetowej www.drumbattle.pl.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Patrycja Betley – perkusjonistka, kompozytorka, muzykoterapeutka, pedagog. Obecnie jest  doktorantką  na  Akademii Muzycznej   im.   I. Paderewskiego w Poznaniu, w Szkole Doktorskiej Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego, gdzie prowadzi również zajęcia nauki gry na etnicznych instrumentach perkusyjnych (Wydział Instrumentalistyki). Współtworzy czołowe polskie zespoły muzyki świata, takie jak Karolina Cicha & Spółka, duet Betley / Miró, Kayah & Transoriental Orchestra, trio jazzowe Możdżer / Betley / Smoliński. Jako solistka współpracuje z pianistą Leszkiem Możdżerem, Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej oraz wybitnym gitarzystą klasycznym Krzysztofem Meisingerem. Łączy etniczne instrumenty perkusyjne z klasycznym zestawem perkusyjnym i elektroniką. Jest oficjalną endorserką marki Meinl oraz irlandzkich bębnów ramowych bodhrán firmy Metloef Drums. Ma w dorobku ponad 20 płyt.

Mariusz Mocarski – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (filia w Białymstoku), a także Państwowego Studium Jazzu przy PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w kursach organizowanych w słynnych szkołach perkusyjnych: Drummers Collective w Nowym Jorku oraz Drum-Tech w Londynie. Od roku 2017 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Filii w Białymstoku. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka. Gościnny wykładowca Podyplomowych Studiów Orkiestr Dętych UMFC w Warszawie. Jego uczniowie i studenci zdobywali nagrody i wyróżnienia na ponad 60 konkursach perkusyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wykładowca i juror na wielu warsztatach, festiwalach i konferencjach perkusyjnych, często o zasięgu międzynarodowym. Konsultant perkusji przy Centrum Edukacji Artystycznej. W roku 2022 zaproszony przez Departament Szkolnictwa Artystycznego do komisji eksperckiej opracowującej Podstawy Programowe dla klas perkusji szkół muzycznych I i II stopnia. Muzyk sesyjny, w dorobku ponad 50 płyt z artystami reprezentującymi wiele gatunków muzycznych. Nagrania z jego udziałem zdobywały Diamentowe i Złote Płyty, a także Nominacje do nagrody Fryderyk. Występuje solo, z zespołami kameralnymi oraz z zespołami symfonicznymi. Ma w dorobku kilkanaście prawykonań światowych i europejskich utworów solowych i kameralnych.

Łukasz Żyta – absolwent PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie perkusji Mirosława Żyty. W 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji jazzowej dra Adama Buczka. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w konkursie Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wystąpił z zespołem Youth Formation. Z grupą Joint Venture został laureatem I nagrody na Festiwalu Jazz Juniors w  Krakowie (1995), na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996). Z zespołem Parnas Sextet otrzymał nagrodę „Klucz do Kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa (1998). Jest także laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie indywidualne (1998). Współpracował z czołowymi muzykami polskiej i światowej sceny jazzowej, m.in.: Jan. Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Artur Dutkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Aga Zaryan, Bennie Maupin, Dan Tepfer, Dayna Stephens, Stephen Riley, Lee Konitz. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Artysta ma w swym bogatym dorobku udział w nagraniu ponad 50 płyt. Aż dziesięć z nich uhonorowanych zostało nagrodą Fryderyka lub jego czeskim odpowiednikiem.