> > > Dziewczynka z zespołem Aspergera gra na perkusji

Pisaliśmy już o korzystnym wpływie gry na perkusji na dzieci z autyzmem (TUTAJ) i zespołem Downa (TUTAJ). Oba teksty, a szczególnie ten pierwszy, odbiły się szerokim echem nie tylko wśród stałych widzów beatit.tv, ale także osób bezpośrednio zainteresowanych problemem. Dziś pora na kilka słów na temat zespołu Aspergera, a konkretnie dziewczynki cierpiącej na to schorzenie, która jest zakochana w perkusji.

gra na perkusji a zespół Aspergera

Grace Tedeschi w wieku 11 lat

Grace Tedeschi, dziś już trzynastoletnia mieszkanka Inverkip w Szkocji, zrobiła spore zamieszanie w internecie dwa lata temu, gdy Lesley McLaren – jej nauczycielka perkusji ze szkoły The Hit Squad – zamieściła na swoim kanale YouTube film przedstawiający Grace wykonującą drum cover numeru “Old Enough” zespołu The Raconteurs. Komentarze pod tym wykonaniem są wyłącznie pozytywne i zachęcające do dalszej pracy. Jak stwierdziła wówczas Lesley, miało to bardzo pozytywny wpływ na Grace:

Mój telefon urywa się od kilku dni. Ludzie dzwonią z pozytywnymi wiadomościami dla Grace. To dla niej coś wspaniałego jako dla osoby, która dobrze nie komunikuje się z otoczeniem. Wiem, że mama Grace przeczytała jej wszystkie komentarze i przekazała wszystkie wiadomości, więc dziękuję wszystkim, którzy napisali te miłe słowa skierowane do niej.”

Mama dziewczynki komentowała sytuację w następujący sposób:

To bardzo podbudowało u niej wiarę w siebie. Wiem, jak jest trudno jej nauczycielce, ponieważ Grace nie mówi. Tym bardziej jesteśmy dumni z postępów, jakie poczyniła.”

Grace cierpi na mutyzm wybiórczy – zaburzenie lękowe przejawiające się niemożnością mówienia w wybranych sytuacjach społecznych, w obecności pewnych osób, podczas gdy w innych okolicznościach komunikuje się zupełnie poprawnie. Na przykład: Grace świetnie komunikuje się ze swoją siostrą i wybranymi członkami rodziny, a już nauczycielka perkusji musi podczas zajęć polegać na jej grymasach i ruchu gałek ocznych.

Oglądajcie i słuchajcie Grace Tedeschi na YouTube! Podbijajcie liczbę odsłon z jej filmami!

Zespół Aspergera jest definiowany jako całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Do najbardziej charakterystycznych cech zespołu Aspergera należą:

  • upośledzenie umiejętności komunikacyjnych
  • trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych
  • specjalistyczne, wręcz obsesyjne zainteresowania
  • zachowania rutynowe i problemy z akceptowaniem zmian
  • czasami pewna niezdarność ruchowa.

Źródła: www.sott.net, YouTube, www.asperger.org.pl