> > Frank Arsenault: sylwetka

Frank Arsenault urodził się 21 maja 1919r. w Chelsea w stanie Massachusetts (USA). Jest to jeden z tych muzyków, którzy wywali największy wpływ na współczesną sztukę perkusyjną. Był mistrzem gry na werblu i trzykrotnym zdobywcą tytułu Mistrza Ameryki w Grze na Werblu Solo (National Solo Snare Drum Champion). Kierując drumline’ami drużyn Skokie Indians (baseball) i Chicago Cavaliers (koszykówka) wprowadził je do amerykańskiej czołówki. Jego uczniowie pięciokrotnie zdobyli najważniejsze trofeum zespołów marszowych w USA, czyli Mistrzostwo Kraju Weteranów Wojen Zagranicznych (Veterans of Foreign Wars National Championship).

 

Unikalna technika gry Arsenaulta, a także jego kontrola nad werblem oraz dogłębne podejście do nauczania uczyniły go jednym z najbardziej poszukiwanych nauczycieli gry na bębnach okresu powojennego. Jego klasyczne już dziś nagranie zawierające 26 standardowych amerykańskich rudymentów, wydane na albumie winylowym pod tytułem “26 Standard American Drum Rudiments” i zawierające spektakularne wykonania tradycyjnych solówek werblowych, stało się jedną z najważniejszych pomocy naukowych i wyznaczyło standardy w nauczaniu perkusistów marszowych. Po zrezygnowaniu z udziału w konkursach zespołów marszowych we wczesnych latach 50. Frank Arsenault przez blisko 20 lat zajmował się prowadzeniem klinik perkusyjnych we współpracy z marką Ludwig Drum Company.

Nagranie The 26 Standard American Drum Rudiments And Selected Solos zostało pierwotnie wydane w latach 50. w formie albumu winyowego, a następnie wznowione na kasecie magnetofonowej (1982) i CD (2003). William F. Ludwig nazwał tę pozycję “Biblią rudymentów”. Okładka przedstawia samego autora.

 

Frank Arsenault zmarł 26 grudnia 1974 r. w wieku 55 lat. Przyczyną był atak serca. Autorem nekrologu był William F. Ludwig II. W roku 1975 Artysta został pośmiertnie włączony w poczet Sław Towarzystwa Sztuk Perkusyjnych (Percussive Arts Society Hall of Fame).

 

Źródła: www.drummercafe.com oraz Wikipedia.

Share