> > > Gdzie produkuje się bębny Tama?

Tama to jedna z najpopularniejszych marek produkujących zestawy perkusyjne i hardware. Wszystkie produkty są sprzedawane bezpośrednio przez japońską firmę muzyczną Hoshino Gakki. Mimo że Tama została założona w 1974 roku, to niewielu perkusistów wie, gdzie znajduje się ich siedziba i główne zakłady produkujące sprzęt i zestawy perkusyjne. Więc gdzie są robione bębny Tama? Są one produkowane w Seto w Japonii i Guangzhou w Chinach. Większość prac badawczo-rozwojowych Tamy w zakresie produktów i profesjonalnych bębnów odbywa się w Japonii, podczas gdy tańsza produkcja bębnów i osprzęt do nich jest wykonywany w Chinach. Chociaż większość produkcji jest przeniesiona do Chin, niektóre modele są nadal produkowane w Japonii. Czytaj dalej, aby poznać krótką historię produkcji bębnów Tama i dowiedz się, które modele bębnów są nadal produkowane w Japonii.

Gdzie powstają bębny Tama – krótka historia i modele

Człowiekiem stojącym za Tama Drums jest Hoshino Gakki. Hoshino to nazwisko rodowe, z którego zrodził się pierwszy pomysł na markę. Hoshino oznacza „Gwiezdne pole” i dlatego pierwszą nazwą marki było „Star Drums”. Wszystkie bębny zostały wyprodukowane w filii Hoshino, Tama Seisakusho, która została otwarta w 1962 roku z myślą o produkcji wzmacniaczy i gitar Ibanez. Dziś Ibanez to japońska marka gitarowa należąca do Hoshino Gakki.

W 1966 r. oddzielono produkcję gitar i wzmacniaczy od perkusji. Imperial Star i Royal Star były pierwszymi i najbardziej udanymi liniami modeli perkusyjnych wprowadzonymi na rynek amerykański. Pierwsze modele bębnów Tama były cenowo bardzo przystępne, a w 1974 r. Hoshino postanowił rozpocząć produkcję bardziej profesjonalnych i droższych bębnów. Zdecydował on wytwarzać bębny pod marką Tama, od imienia swojej żony, które oznacza tyle, co “klejnot”.

Mimo że nazwa się zmieniła, „Star” nadal ma duży wpływ na modele perkusyjne Tamy. Po przyjęciu nowej nazwy, kolejnym krokiem dla marki Tama było dołączenie do Drum Workshop w zakupie Camco Drum Company, po czym Tama przyjęła pod swe skrzydła nazwę Camco wraz z innowacyjnymi projektami, prawami patentowymi i wiedzą inżynieryjną. Camco zawsze było znane z jakości swoich pedałów i dlatego Tama zaczęła produkować podobne mechanizmy, które perkusiści nazwali później „pedałami Tamco”. Camco było również znane z produkcji zestawów perkusyjnych dla profesjonalistów, podczas gdy głównym obszarem zbytu dla Tamy był segment początkujących perkusistów ze względu na niską cenę produktów. Jednak po tym, jak Tama przejęła większość patentów, projektów i wiedzy inżynieryjnej Camco, zaczęła produkować zestawy perkusyjne dla profesjonalistów. Jednym z najbardziej unikalnych elementów wyposażenia Tamy były octobany.

XXI wiek to okres, w którym Tama produkuje swoje bębny w Chinach i Japonii. Droższe modele bębnów i zestawy są produkowane w Japonii, a tańsze w Chinach.

Bębny tama star

Oto modele produkowane głównie w Japonii:

 • Tama Starclassic Bubinga
 • Tama Starclassic Maple
 • Tama Starclassic Walnut

Jednak za 20% dodatkowej ceny można kupić bębny Starclassic wyprodukowane w Japonii.

Kiedy Tama przeprowadziła się do Chin?

Tama przeniosła swoją podstawową produkcję do Chin w 2002 roku. Głównym powodem było obniżenie kosztów i uczynienie swoich zestawów perkusyjnych bardziej przystępnymi cenowo po to, aby umożliwić przeciętnemu perkusiście dysponującemu nieprzesadnie dużym budżetem zakupu ich bębnów. Ponadto jednym z celów było uczynienie zestawów perkusyjnych bardziej dostępnymi dla każdego perkusisty na świecie poprzez obniżenie cen. Jednocześnie szersza i dokładniejsza odpowiedź brzmi, że przenieśli swoją produkcję do Chin, ponieważ musieli pozostać konkurencyjni na rynku. Statystyki rynkowe wskazują, że prawie wszystkie marki (takie jak Ludwig, Gretsch i Sonor) przeniosły swoje procesy produkcyjne do Chin.

Firma Tama zdecydowała się przenieść część swojego procesu produkcyjnego do Chin. Jednak, aby zachować jakość i satysfakcję klienta, Tama zdecydowała się zbudować od zera swoją własną fabrykę w Guangzhou w Chinach. Ponadto firma przeniosła wszystkich swoich wysoko wykwalifikowanych japońskich rzemieślników do Chin, aby zachować jakość produkowanych bębnów. Ci rzemieślnicy uczą również lokalnych pracowników, jak prawidłowo budować bębny.

Czy Tama robi dobre bębny?

Tama produkuje dobrej jakości zestawy perkusyjne. Na początku Tama produkowała bębny wyłącznie dla profesjonalistów, a ceny bębnów były bardzo wysokie, przez co ich perkusje były nieosiągalne dla kogoś z mniejszym budżetem. Dlatego początkujący perkusiści nie kupowali tak często bębnów tej marki.

Jednak to się zmieniło, gdy Tama przeniosła swój proces produkcyjny do Chin. Ten ruch umożliwił tańszą produkcję, utrzymanie standardów jakości i uczynienie produktów bardziej dostępnymi. Oto niektóre z najlepszych zestawów perkusyjnych Tama:

 • Tama Star Walnut – korpusy wykonane w Japonii
 • Tama Starclassic Maple – odlewane ciśnieniowo obręcze cynkowe klasy premium
 • Tama Starclassic Walnut/Birch – mocny atak i claw hooki z gumową podkładką
 • Tama Superstar Classic – jakość wykonania premium, 100% klonowe korpusy
 • Tama Club-Jam – dobry na podróże, inspirowany jazzowymi zestawami z przeszłości

Obniżając ceny Tama zdołała uczynić swoje produkty bardziej dostępnymi także dla początkujących perkusistów. Dziś firma oferuje różnorodne zestawy perkusyjne zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Bębny tama

Podsumowanie

Bębny Tama są produkowane w Seto w Japonii i Guangzhou w Chinach. Firma utrzymywała swój proces produkcyjny w Japonii do 2002 roku, kiedy zdecydowała się przenieść większość procesu produkcyjnego do Chin. Pomysł polegał na obniżeniu cen zestawów perkusyjnych, aby były bardziej przystępne. Jednak niektóre zestawy perkusyjne marki Tama wciąż są produkowane w Japonii. Zestawy perkusyjne, które nadal są produkowane w Japonii to:

 • Tama Star series Bubinga
 • Tama Star series Maple
 • Tama Star series Walnut

Chociaż większość produkcji przeniosła się do Chin, Japończykom udało się utrzymać wysokie standardy jakości produkcji zestawów perkusyjnych dzięki sprowadzeniu do Chin najbardziej utalentowanych japońskich rzemieślników firmy Tama, którzy kształcą również lokalnych pracowników w Guangzhou, aby utrzymać wysoką jakość procesu produkcyjnego.

Źródło: https://drummagazine.com/where-are-tama-drums-made/

Zdjęcia: beatit.tv