> > > Jack DeJohnette wystąpi w Polsce

8 lipca, w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, wystąpi legendarny perkusista Jack DeJohnette z zespołem Hudson. Koncert odbędzie się w warszawskim klubie Stodoła, a zespół zagra w składzie:

Jack DeJohnette – perkusja
John Scofield – gitara
John Medeski – piano
Scott Colley – bas

Hudson: DeJohnette/Medeski/Grenadier/Scofield

Od lewej: J. DeJohnette, J. Medeski, L. Grenadier, J. Scofield (zdjęcie: The Times)

Hudson to zespół, którego skład z miejsca okrzyknięto supergrupą, co jest absolutnie uzasadnione, ponieważ grają w nim same tuzy światowego jazz: Jack DeJohnette, John Scofield, John Medeski i Larry Grenadier, którego tym razem zastąpi basista Scott Colley. Zespół po raz pierwszy wystąpił razem na Woodstock Jazz Festival w 2014 roku i to spotkanie zaowocowało płytą zatytułowaną „Hudson”. Nazwę kwartet zawdzięcza rzece Hudson, kilka mil od której znajduje się Woodstock.

Jack DeJohnette jest wychowankiem free-jazzowej sceny Chicago lat 60., na której rozpoczął swoją karierę.  Po przeprowadzce do Nowego Jorku wpółpracował z takimi wykonawcami jak Charlesa Lloyda czy Sun Ra. Wielki przełom w karierze DeJohnette’a to angaż do zespołu Milesa Davisa i nagranie epokowego dzieła trębacza, czyli albumu “Bitches Brew“. Początek lat 70-tych to kontynuacja gry u Davisa i szereg historycznych już dzisiaj płyt: “Live-Evil“, “Jack Johnson” i “On The Corner“. Muzyka, którą Jack gra od tamtego czasu to połączenie całej gamy elementów, stylów i gatunków – od free jazzu, funku i rocka po klasyczny mainstream. Osobnym rozdziałem gry DeJohnette’a są jego autorskie płyty, szczególnie te nagrane dla wytwórni ECM. Na końcu nie sposób nie wspomnieć o jego grze w trio Keitha Jarretta, gdzie do spółki z Gary Peacockiem nagrali ponad dwadzieścia płyt.

Szykuje się uczta dla miłośników jazzowego grania (w tym oczywiście bębnienia) najwyższej próby. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Źródło: http://adamiakjazz.pl/https://www.stodola.pl/

Share