> > > Jim Gordon nie żyje

13 marca zmarł Jim Gordon. Informacja o śmierci artysty obiegła świat kilka dni później.

Jim Gordon należy do najwybitniejszych perkusistów przełomu lat 60. i 70. Zapisał się złotymi zgłoskami w historii muzyki popularnej swoim udziałem w nagraniu ikonicznych płyt i przebojów tamtego okresu.

Źródło zdjęcia: Drummerworld

Urodził się 14 lipca 1945 r., pochodził z San Fernando Valley w hrabstwie Los Angeles. Rozpoczął zawodową karierę w wieku 17 lat jako protegowany jednego z największych perkusistów sesyjnych w historii – Hala Blaine’a. Jego pierwszą pracą były występy z zespołem Everly Brothers. Później współpracował z takimi gwiazdami jak: The Beach Boys, The Byrds, Delaney & Bonnie (z Erikiem Claptonem w składzie), George Harrison, Derek and the Dominos (znów z Erikiem Claptonem), Joe Cocker, Traffic, Harry Nilsson, Frank Zappa, Art Garfunkel, Steely Dan, Alice Cooper, Duane Allman, Joan Baez, The Carpenters, Eric Clapton, Cher, Crosby Stills & Nash, Neil Diamond, Donovan, Dr. John, Hall & Oates, Albert Hammond, John Lee Hooker, B. B. King, Carol King, John Lennon, Randy Newman, Barbra Streisand, czy Tom Waits.

Do najbardziej znanych albumów oraz utworów nagranych z jego udziałem należą:

  • The Beach Boys – “Pet Sounds
  • Eric Clapton – “Eric Clapton” (z przebojem “After Midnight“)
  • Derek and the Dominos – “Layla and Other Assorted Love Songs” (z przebojem “Layla“)
  • Joe Cocker – “Mad Dogs and Englishmen
  • George Harrison – “All Things Must Pass
  • John Lennon – utwór “Power to the People
  • Steely Dan – “Pretzel Logic” (z utworem “Rikki Don’t Lose That Number“)
  • Frank Zappa – “Apostrophe

Pętla jego partii perkusyjnej z coveru The Shadows “Apache“, nagranego z zespołem Incredible Bongo Band należy do najczęściej samplowanych loopów w historii.

Jim Gordon cierpiał na schizofrenię, którą zdiagnozowano u niego po tym, jak zabił swoją matkę w 1983 r. Twierdził, że słyszał głosy, które kazał mu to zrobić. Resztę życia spędził w więzieniu, gdzie zmarł z przyczyn naturalnych.