> > > Jon Hiseman nie żyje

We wtorek 12 czerwca zmarł Jon Hiseman (właśc. Philip John Hiseman). Ten angielski wirtuoz bębnów rozpoczął swoją karierę w roku 1966, gdy przyłączył się do bluesowego zespołu Graham Bond Organisation (zastąpił w nim Gingera Bakera, który właśnie odszedł, aby grać w nowo powstałym zespole Cream). Następnym etapem na jego artystycznej drodze była grupa John Mayall’s Bluesbreakers, gdzie poznał instrumentalistów, z którymi wkrótce stworzył zespół pamiętany do dziś – Colosseum. Pomimo faktu, iż zespół istniał zaledwie cztery lata (1968 – 1971), jego trzy płyty studyjne, a zwłaszcza koncertowa “Colosseum Live“, zapisały się złotymi zgłoskami w historii muzyki.

Zmarł Jon Hiseman

Zdjęcie: Rudi Keuntje/Geisler-Fotopress

Jon Hiseman występował także w takich grupach oraz z takimi artystami jak: Tempest z Allanem Holdsworthem w składzie), Colosseum II (z Garym Moorem w składzie), Andrew Lloyd Webber, Ginger Baker, żona Barbara Thompson. Prowadził on również własne studio nagrań w Londynie oraz wydawnictwo Temple Music.

Jego filozofia gry na perkusji przedstawiała się następująco: “Nie graj na bębnach, graj w kapeli. Jeśli będziesz grać w kapeli, to bębny zagrają same.”  

Przyczyną śmierci były powikłania związane z zabiegiem usunięcia guza mózgu. 21 czerwca Jon Hiseman skończyłby 74 lata.

Źródło: www.nytimes.com, drummerworld

Share