> > > Ludwig świetuje 50 lecie perkusji Vistalite

Prawie każdy producent bębnów posiada w swojej ofercie zestawy perkusyjne wykonane z akrylu, ale dla większości perkusistów Ludwig Vistalite jest punktem odniesienia dla akrylowych korpusów.

Praktycznie każda firma, która na dużą skalę produkuje drewniane korpusy, oferuje obecnie perkusje akrylowe, a w wielu przypadkach te korpusy są produkowane przez firmę RCI według ich specyfikacji. Początkowo RCI zajmowała się renowacją akrylowych bębnów z lat 70-tych.

Pierwsza seria Pearl Crystal Beat ukazała się w 1973 roku i do dziś jest produkowana w zaktualizowanych wersjach.

Ludwig  świętuje 50 lecie istnienia ulubionych bębnów Bonhama z pleksi , wskrzeszając dwa standardowe zestawy i pięć opcji kolorystycznych edycji limitowanej dodając do nich dwa werble.

Pierwotnie wprowadzony na rynek w 1972 roku, Vistalite był po raz pierwszy oferowany w przezroczystych, niebieskich, zielonych, czerwonych, bursztynowych i żółtych wykończeniach – w tamtym czasie oferowano perkusje, które nadążałby za coraz bardziej wizualną stroną muzyki proponując jednocześnie dobre brzmienie, które powinno “działać” na scenie.

W 1975 roku Ludwig stał się pierwszą marką, która zaoferowała korpusy akrylowe  w wielu wykończeniach dzięki współpracy z perkusistą Elvisa Presleya, Ronnie Tutt.

Wykończenia były określane przez ich literę wzoru, co dało nam wzory A i B (trzy i pięciopasmowa tęcza), wzór C (spirala), wzory D i E (trzy i dwupasmowe zawijasy) oraz wzór F (pionowe kreski).

W 2022 r. firma Ludwig ponownie wprowadza dwa zestawy„collector favourites” z czerwonym i rzadziej występującym zielonym wykończeniem (brak pierwotnej popularności w latach 70. spowodował małą ilość zestawów na rynku wtórnym).

Perkusje są obecnie w limitowanych ilościach, ale producent zapewnia, że w niedalekiej przyszłości bębny będą dostępne dla każdego w standardowych konfiguracjach.

Oprócz tradycyjnych dwóch  kolorów, Ludwig  przygotował pięć kombinacji kolorystycznych z limitowanej edycji. Są one dostępne w konfiguracjach Fab (22×14”/13”x9”/16×16”) i Pro Beat (24”x14”/13”x9”/16×16”), z werblami 14”x6,5”, również dostępnymi osobno.

Zestawy będą dostępne w limitowanej ilości 25 sztuk dla całego świata.

Nowe wykończenia posiadają trzy klasyczne wzory Ludwiga z motywem A dostępnym jako tri-band combo Black Sparkle / Smoke / Black Sparkle, Blue / Green / Clear lub Red / White / Blue.

Motyw C reaktywowano ze spiralą w stylu „Candy Cane” w czerwone i żółte paski, amotyw E jest ponownie oferowany w kombinacji Clear/Smoke.

Oprócz zestawów perkusyjnych z  werblami, firma Ludwig przedstawiła również dwa nowe werble z limitowanej edycji. Oba instrumenty mają wymiary 14”x6,5, z  wykończeniem wielokolorowym Salesman Sparkle – pierwotnie opracowanym jako próbka dla przedstawicieli handlowych Ludwig, aby pokazać sprzedawcom gamę wykończeń.

Werbel Salesman 2022 jest oferowany w kombinacji pięciu błyszczących opasek składających się ze srebra/złotego/zielonego/czerwonego/niebieskiego koloru.

Tymczasem drugi werbel z edycji limitowanej zawiera wykończenie typu E (ukośny wir )z czerwono-białego akrylu.

Werble wyglądają równie niesamowicie jak zestaw, a sam dźwięk, mimo akrylu, jest kompletny, skondensowany i pięknie komponuje się z zestawem.

Zestawy i werble Ludwig’s 2022 z limitowanej edycji Vistalite są już dostępne w sprzedaży.

Źródła:

https://www.ludwig-drums.com/

https://www.musicradar.com/news/Ludwig-unveils-Vistalite-50-anniversary-limited-edition-finishes-kits-snares