> > > Michał Giercuszkiewicz: solowa płyta

Michał Giercuszkiewisz to muzyk najbardziej znany i najlepiej zapamiętany jako perkusista grupy Dżem w latach 80., co znaczy, że wziął udział w nagraniu tak klasycznych wydawnictw grupy, jak: “Cegła“, “Dżem” (wznowiona jako “Dzień, w którym pękło niebo“) oraz “Absolutely Live“. Ma on także na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak: Apogeum, Kwadrat, Bezdomne Psy, SBB, Józef Skrzek, Śląska Grupa Bluesowa (w składzie m.in. Jan “Kyks” Skrzek i Leszek Winder), Cree.

Kilka dni temu miała miejsce premiera pierwszej solowej płyty artysty, zatytułowanej “Wolność“, a wydanej nakładem Metal Mind Productions. Jest to podwójny album. Pierwszy krążek zatytułowano „Dzisiaj” i zamieszczono na nim premierowe kompozycje w wykonaniu znakomitych muzyków polskiej sceny bluesowej, rockowej i jazzowej, którzy zaproszeni i zainspirowani przez Michała Giercuszkiewicza występują tutaj w różnych konfiguracjach (m.in. Apostolis Anthimos, Grzegorz Kapołka, Michał Kielak, Jorgos Skolias, Józef Skrzek, Leszek Winder). Druga płyta, pod tytułem „Wczoraj”, to zestaw nigdy wcześniej nie publikowanych nagrań, w tym m.in. koncert zespołu Kwadrat z 1981 roku podczas festiwalu „Rock na Wyspie” we Wrocławiu, unikalne nagrania koncertowe Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, Józefa Skrzeka z grupą Bezdomne Psy, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Śląskiej Grupy Bluesowej.

Lista utworów:

CD 1 – DZISIAJ:
1. Dwa księżyce
2. Dolne miasto
3. Nocny prąd
4. Gyear
5. Tratwa
6. Friendship
7. Mich
8. Wyspa Skalista
9. Pan Demon
10. Wolność
11. Wpadnę jutro

CD 2 – WCZORAJ:
1. Polowanie na leśniczego – Kwadrat
2. Czerwony jak cegła – Dżem
3. Whisky – Dżem
4. Zielony Śląsk – Józef Skrzek & Bezdomne Psy
5. Szum z Bieszczad – Józef Skrzek & Bezdomne Psy
6. When You Left Me – Jan Kyks Skrzek & ŚGB
7. Do przyjaciela – Jan Kyks Skrzek & ŚGB
8. Kino – ŚGB
9. Nikt nie zna swej godziny – ŚGB
10. Ted – ŚGB

Aktualnie trwają również prace nad filmem o Michale Giercuszkiewiczu. Reżyserem i głównym operatorem dokumentu „30 Lat Wymówek” jest Armand Urbaniak.