> > > Najlepsze kliniki i warsztaty perkusyjne roku 2016 przeprowadzone w Polsce

Zobaczcie, którzy perkusiści najlepiej przekazywali swoją wiedzę i umiejętności!

Rok 2016 upłynął w naszym kraju nie tylko pod względem świetnych koncertów i płyt. Edukacja perkusyjna stała również na bardzo wysokim poziomie. Oto nasze subiektywne propozycje perkusistów, którzy w tym roku przekazywali polskim bębniarzom swoje sekrety:

Anika Nilles (perkusistka niezależna, Nevell)

anika nilles

Anika odwiedziła Polskę podczas krótkiej trasy, która obejmowała 3 miasta (Gdynia, Bydgoszcz, Chorzów). Jej warsztaty cieszyły się dużą popularnością. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć na żywo jej najbardziej znane utwory, a także dowiedzieć się o jej podejściu do instrumentu, rozgrzewce czy dziennej dawce ćwiczeń. Oby więcej spotkań z tą wyjątkową artystką, Mein Cymbals stanął na wysokości zadania!

Gerald Heyward (Michael Jackson, Janet Jackson, P.Diddy, Blackstreet)

Gerald Heyward

Muzyk odwiedził nasz kraj w październiku, grając dwie kliniki- we Wrocławiu (12.10) oraz Warszawie (13.10). Można było usłyszeć niesamowicie osadzone groove’y, posłuchać wielu historii z niezliczonych tras z największymi gwiazdami muzyki R&B, Pop czy Hip-hop, oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania. Gerald był bardzo komunikatywny, i szczerze opowiadał o pracy perkusisty, która jak się okazuje nie jest tylko graniem na instrumencie.

Emamnuelle Caplette (perkusistka sesyjna, niezależna, edukatorka)

emmanuelle-caplette

Perkusistka o niesamowitym wręcz uroku osobistym odwiedziła Polskę dając pokaz swoich umiejętności w Warszawie (salon muzyczny Pasja). Można było zobaczyć, jak dokładna jest podczas gry. Podawała wiele ciekawych ćwiczeń, rozgrzewek i masę innych przydatnych informacji. Uczestnicy byli więcej niż zadowoleni!

Russell Gilbrook (Uriah Heep, Avantasia, Tony Iommi, Alan Price)

russell-gilbrook

Jego warsztaty podczas festiwalu Drum Fest w Opolu były nie lada wydarzeniem. Była to edukacja połączona z prawdziwym rockowym show! Russell opowiadał o swoim podejściu do grania używający wyłącznie nadgarstków, o prawidłowym wyborze pałek i o tym, jak wzbogacać grane utwory o ciekawe, aczkolwiek łatwe zagrywki. Jego atutem był uśmiech i żywiołowość.

Adam Tkaczyk i Bartek Pawlus (Kombii, Bracia)

tkaczyk-pawlus

fot. Drum Store

Energetyczny duet zaprezentował się podczas V meetingu perkusyjnego w Błażowej, oraz w sopockim klubie Atelier. Zajęcia prowadzone przez dwóch młodych, aczkolwiek doświadczonych muzyków obfitowały w solówki na dwa zestawy, a także liczne anegdoty dotyczące pracy perkusisty. Były też odpowiedzi na pytania dotyczące rozgrzewki, systemu ćwiczeń czy przygotowań do występu.

Jason Sutter (Marilyn Manson, Smash Mouth, New York Dolls, Chris Cornell itd)

He also played very cool and spectacular snare drum solo

He also played very cool and spectacular snare drum solo

Jego klinika była pokazem amerykańskiego podejścia do grania. Duże bębny, tłuste groove’y i profesjonalne podejście. Opowiadał sztuce dopasowania się do wielu gatunków muzycznych, a raczej konieczności takiego postępowania. Bez tego w Stanach nie ma chleba z muzyki. Zagrał też bardzo ciekawe solo na werblu, niegdyś był przecież werblistą w orkiestrze!

Pociąg Perkusyjny 2016: stacja Wrocław ( Paweł “Pavulon” Jaroszewicz, Piotr Czyja, Paweł Ostrowski, Dawid Pawlukanis)

DSC_0048

Bardzo ciekawa impreza perkusyjna, która uczyła, inspirowała, a momentami była czystą rozrywką. Wiedza była rzetelnie przekazywana, rudimenty wyjaśniane krok po kroku, można było wygrać świetne nagrody, a na końcu być świadkiem prawdziwej masakry, którą przygotował dla uczestników Pavulon.

Gary Novak (perkusista sesyjny, Alanis Morissette)

Gary Novak talked about his career, and how he got to play with all these big names

Gary Novak talked about his career, and how he got to play with all these big names

Jego klinika podczas festiwalu Drum Fest w Opolu była prawdziwą skarbnicą wiedzy. Nie tylko pod względem techniki gry, dynamiki czy aranżowania. Można było się dowiedzieć wiele o pracy perkusisty, o tym, czego nie robić, a także o tym jak stać się kimś więcej, niż tylko “dobrym bębniarzem”.

Peter Szendofi (perkusista niezależny, Loop Doctors)

peter-szendofi-2

Ten bardzo ciekawy perkusista zagrał w Polsce dwie kliniki (Poznań- Republika Rytmu i Katowice- Drumset Academy). Pokazał on jak podchodzić do nieparzystych rytmów, jak budować maksymalnie kreatywne solo oraz jak budować groove, który najbardziej pasuje do danego utworu. Świetna sprawa!

(Jan)