> > > Nie żyje D. J. Fontana

D. J. Fontana (właśc. Dominic Joseph Fontana) to prawdziwy pionier rock and rolla. Był on członkiem pierwszego zespołu akompaniującego Elvisowi Presley’owi – The Blue Moon Boys (Scotty Moore – gitara, Bill Black – bas, D. J. Fontana – perkusja). Jego grę słyszeliśmy wielokrotnie w takich hitach jak: “Heartbreak Hotel“, “Hound Dog“, “Don’t Be Cruel“, “Blue Suede Shoes“, czy “Jailhouse Rock“. Fontana był członkiem Akademii Rock and Roll Hall of Fame i ostatnim żyjącym członkiem pierwszego zespołu Elvisa.

Zmarł D. J. Fontana

Od lewej: E. Presley, S. Moore (za Elvisem), D. J. Fontana, B. Black (zdjęcie: Michael Ochs Archives/Getty)

Żona muzyka, Karen Fontana, podała do publicznej wiadomości fakt śmierci męża za pośrednictwem agencji Associated Press: “Był kochany przez wszystkich na całym świecie. Każdego traktował jak swojego przyjaciela.”

Była żona Elvisa, Priscilla Presley, w swoim oświadczeniu nazwała Fontanę “wybitnie uzdolnionym muzykiem i wspaniałym człowiekiem.”

Magazyn Rolling Stone umieścił muzyka na 13. miejscu w swoim zestawieniu stu najlepszych perkusistów, pisząc o nim tak: “D.J. Fontana był pionierem rockandrolowej gry na perkusji. Sprawił, że muzyka południa Stanów zaczęła swingować w czasach, gdy zespołu country i bluegrass nie eksponowały bębnów. To on wprowadził całą gamę zagrywek kopiowanych później przez innych.”

Levon Helm, nieżyjący już perkusista The Band, powiedział o nim: “Miał nieprawdopodobną technikę i szybkie ręce. Potrafił zagrać rolle Buddy Richa, kiedy tylko chciał. Grał jak bębniarze w big bandach – na full. Dzięki niemu Elvis miał podstawę. D. J. Fontana dał Elvisowi wolność.”

Według informacji podanej przez żonę, D. J. Fontana zmarł we śnie w nocy z 13 na 14 czerwca w wyniku komplikacji po złamaniu biodra, co miało miejsce dwa lata temu. Muzyk miał 87 lat.

Źródła: Associated Press, Times Union, Rolling Stone

Share