> > > Nowe triggery ddrum Vinnie Paul

W chwili swojej śmierci w 2018 roku, Vinnie Paul grał na zestawach akustycznych ddrum przez dekadę i chociaż wolał organiczne brzmienie swojego zestawu w studio, to regularnie używał triggerów, aby wzmocnić swoje brzmienie na żywo w stosunku do ciężkiego brzmienia gitar i basu.

Teraz, w roku 2022, firma ddrum – jeden z prekursorów elektronicznych zestawów perkusyjnych i triggerów – ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej serii triggerów perkusyjnych z sygnaturą Vinniego Paula.

Triggery te posiadają metalową obudowę i formę podobną do serii Acoustic Pro firmy ddrum, a także wykończenie w kolorze satynowej czerni z białym logo “Vinnie Paul” oraz charakterystyczną grafiką. Firma ddrum podaje, że te urządzenia są wyposażone w ulepszone przetworniki o zwiększonej czułości, z bezpiecznym wyjściem ddrum XLR.

Triggery są oferowane pojedynczo:

  • dwustrefowy werbel,

  • jednostrefowe tomy,

  • jednostrefowy bęben basowy

lub jako sześcioczęściowy zestaw Tour Pack składający się z werbla, 3x tomów i pary triggerów do stopy, a także kabla Y do trigerra werbla, kabli 5x ddrum 6999 XLR i hardcase wyściełanego  twardą pianką.

„Przez lata nauczyłem się, że nic nie przebije próbek triggerowanych bębnów zmieszanych z prawdziwymi brzmieniami wydobywającymi się z systemu PA” – Vinnie powiedział Modern Drummer w 2010 roku.

„Nadal podoba mi się to połączenie, ponieważ brzmi ono o wiele bardziej realistycznie niż użycie samych próbek, bo mogą one brzmieć jak komputer: „pyk, pyk, pyk, pyk, pyk”.

Vincent „Vinnie Paul” Abbott  (1964-2018) był wielokrotnie nagradzanym perkusistą. Urodził się w Abilene w stanie Teksas w USA jako syn autora tekstów country i producenta Jerry’ego Boba Abbotta i Normy Carolyn Adkisson. To ojciec zachęcił chłopaka do przejścia z gry na tubie do perkusji. Młody Vinnie mieszkał w małym, cichym miasteczku Dalworthington Gardens i uczęszczał do James Bowie High School w Arlington, gdzie grał w szkolnym zespole perkusyjnym. Był pod wpływem perkusistów lat 70., w tym Johna Bonhama z Led Zeppelin, Keitha Moona z The Who, Neila Pearta z Rush, Petera Crissa z KISS i Alexa Van Halena z Van Halen.

W 1981 roku Vinnie Paul wraz ze swoim bratem gitarzystą Darrellem „Diamond” Lance Abbott (później znanym jako „Dimebag”) założył zespół Pantera w Arlington. Przez zespół heavymetalowo-glam metalowy przewinęło się kilku muzyków by wydać trzy płyty, z Terrym Glaze na wokalu i Rexem Brownem na gitarze basowej. Jerry Abbott nagrał i wyprodukował albumy “Metal Magic” (1983), “Projects in the Jungle” (1984) i “I Am the Night” (1985) w Pantego Sound Studio w Arlington i wydał albumy w należącej do zespołu wytwórni Metal Magic Records.

Perkusista  spędzał dodatkowy czas w studiu i uczył się sztuki nagrywania od swojego ojca, którego później naśladował. Na początku 1987 roku zespół zastąpił Terrego Glaze’a nowym, energetycznym wokalistą Philem Anselmo z Nowego Orleanu w Luizjanie. Wydanie płyty “Power Metal” (1988) oznaczało wyraźną zmianę w kierunku cięższego rockowego brzmienia znanego jako „power groove”. Vinnie Paul zajmował się sprawami biznesowymi grupy, ale w 1989 roku zespół nawiązał współpracę z Walterem O’Brienenem i Concrete Management, który pełnił funkcję ich menedżera do 2003 roku.

Atco Records podpisało umowę z Panterą w 1990 roku, a następnie zespół wydał “Cowboys From Hell” (1990), który przyciągnął uwagę w Stanach dzięki singlom „Cemetery Gates” i „Cowboys From Hell”. Od 1990 do 1992 Paul grał na sześcioelementowym zestawie perkusyjnym Tama, który zawierał dwa bębny basowe. W tamtym okresie używał talerzy Sabian i pałek Vic Firth (firma stworzyła dla niego sygnowany model pałeczek).

Zespół zyskał popularność w latach 90., przechodząc na thrash/groove metal i ostatecznie sprzedał ponad dwadzieścia milionów płyt. Następnymi pozycjami w dyskografii były albumy “Vulgar Display of Power” (1992) i “Far Beyond Driven” (1994). Oba zadebiutowały na pierwszym miejscu listy Billboard 200. Podczas nagrywania i promocji koncertowej tych albumów Vinnie Paul przerzucił się na perkusję i naciągi Remo. Te trzy albumy Pantery ostatecznie uzyskały status platynowych.

Pantera stała się znana w środowisku muzyki rockowej dzięki hałaśliwym imprezom napędzanym alkoholem podczas tras koncertowych i po powrocie do domu. Bracia spożywali i spopularyzowali napój alkoholowy znany jako „Black Tooth Grin”, który składał się z whisky Crown Royal oraz Seagram 7 i Coca-Coli. W 1995 roku wokalista Phil Anselmo zaczął zmagać się z uzależnieniem od leków przeciwbólowych i heroiny, co stało się źródłem napięć w zespole.

Abbott i jego brat zbudowali własne studio nagraniowe o nazwie Chasin’ Jason Studios na podwórku domu Darrella w Dalworthington Gardens w Teksasie, gdzie nagrywali albumy dla Pantery i innych zespołów. Pantera wydała “The Great Southern Trendkill” (1996) targana wewnętrznymi konfliktami i słabą komunikacją wewnątrz zespołu. Między 1996 r. a 2008 r. Paul promował bębny Pearl. Firma opracowała dla niego charakterystyczny werbel z wykończeniem imitującym skórę węża.

Pantera wydała swój ostatni album “Reinventing the Steel” w 2000 r. i zagrała swój ostatni koncert w Yokohamie w Japonii 26 sierpnia 2001 roku. Zespół oficjalnie rozwiązał się w 2003 roku po latach napięć i nieporozumień między Anselmo i braćmi Abbott.

W 2003 roku perkusista wraz ze swoim bratem Dimebagiem, Bobem Zillą i Patem Lachmanem założył zespół Damageplan. Wydali album “New Found Power” (2004) i wyruszyli w trasę promującą. 8 grudnia 2004 r. obłąkany fan Pantery zastrzelił Dimebaga Darrella Abbotta na scenie w klubie nocnym Alrosa Villa w Columbus w stanie Ohio.  Damageplan rozwiązał się wkrótce po tragicznych wydarzeniach z 2004 roku. Śmierć Darrella głęboko wpłynęła na Vinniego Paula, który zrobił sobie osiemnastomiesięczną przerwę od muzykowania. Jego nieodwracalne zerwanie kontaktów z Philem Anselmo potwierdzało, że ponowna reaktywacja Pantery nigdy się nie odbędzie, pomimo nieustannej zachęty ze strony oddanych fanów.

Paul założył Big Vin Records w lutym 2006 roku i współtworzył comiesięczną kolumnę pytań i odpowiedzi z Cristiną Scabbia z grupy Lacuna Coil w magazynie Revolver. W tym samym roku dołączył do heavy metalowego zespołu Hellyeah, w skład którego wchodzili Chad Gray i Greg Tribbett z Mudvayne oraz Tom Maxwell z Nothingface. Zespół podpisał kontrakt z Epic Records i wydał dwa albumy: “Hellyeah” (2007) i “Stampede” (2010). W 2008 roku Paul nawiązał współpracę z następującymi markami: Evans (producent naciągów perkusyjnych), Roland (elektronika), Nuemann (producent rękawic sportowych) i ddrum (perkusje akustyczne). Ta ostatnia wypuściła serię bębnów sygnowaną jego nazwiskiem. Zespół podpisał kontrakt z Eleven Seven Music i wydała płyty “Band of Brothers” (2012), “Blood for Blood” (2014) i “Undeniable” (2016). Vinnie nagrał ścieżki perkusyjne na album “Welcome Home” (2019) tuż przed śmiercią.

Ostatni występ muzyczny Vinnego Paula odbył się z Viva La Muerte 18 czerwca 2018 r. w Hard Rock Hotel and Resort w Las Vegas. Muzyk zmarł  22 czerwca 2018 r. w swojej posiadłości w Las Vegas w stanie Nevada. Według strony internetowej KTNV, która odkryła dokumenty z autopsji, powodem zgonu perkusisty była kardiomiopatia zastoinowa i choroba niedokrwienna serca. Koroner stwierdził, że jego śmierć nie była powiązana z podejrzanymi okolicznościami.

Został pochowany obok swojej matki Carolyn i brata Dimebaga na cmentarzu Moore Memorial Gardens w Arlington 30 czerwca w niekonwencjonalnej trumnie „KISS Casket” dostarczonej przez członków KISS Gene’a Simmonsa i Paula Stanley’a.

W pogrzebie, który odbył się w Bomb Factory w Dallas 1 lipca 2018 roku, wzięła udział wieloletnia dziewczyna Chelsey Yeager oraz setki muzyków, przyjaciół i fanów. Paul został później uhonorowany przez swoich byłych kolegów z zespołu 11 maja 2019 r. Wydarzeniem “Hellyeah: Celebrating the Life of Vinnie Paul Abbott” w House of Blues w Mandalay Bay Casino and Hotel w Las Vegas, gdzie Hellyeah zagrał swój pierwszy koncert po jego śmierci. Hrabstwo Clark w Nevadzie ogłosiło ten dzień „Dniem Vinniego Paula”. Na jego grobie w dniu 24 maja 2019 r. zamieszczono nietypowy napis: „Nigdy nie myśl, że to nie jest dobry czas, jeśli uważasz, że to nie jest dobry czas. Dobry czas to dobry czas, zły czas to zły czas, a cudowny czas jest niezastąpiony. Hellyeah!”

Żródła:

https://www.musicradar.com/news/ddrum-announces-pantera-Vinnie-Paul-signature-drum-triggers

https://www.tshaonline.org/handbook/entries/abbott-vincent-paul-vinnie-paul