> > > Porcupine Tree wraca z Gavinem Harrisonem na pokładzie!

Wygląda na to, że powrót Porcupine Tree staje się rzeczywistością 12 lat po wydaniu ostatniego jak na razie albumu, zatytułowanego “The Incident” (2009).

Od lewej do prawej: G. Harrison, S. Wilson, R. Barbieri (zdjęcie: Alex Lake – twoshortdays.com)

Trzy dni temu zespół zamieścił na swoim profilu FB post informujący o przerwaniu milczenia. Czytamy w nim:

Z dumą przedstawiamy album, którego stworzenie zabrało nam 12 lat – Closure / Continuation. Dziś dzielimy się z Wami pierwszym singlem, zatytułowanym Harridan, który jest już dostępny na wszystkich platformach streamingowych. Z radością dzielimy się również wiadomością o koncertach w Wlk. Brytanii i Europie, które odbędą się w październiku i listopadzie 2022 r. Daty występów na obu kontynentach amerykańskich zostaną podane na początku przyszłego roku.

W kolejnym poście na Facebooku, ale także na oficjalnej stronie Porcupine Tree, zespół kontynuuje:

Harridan i kilka innych nowych utworów pojawił się niedługo po wydaniu płyty The Incident. Początkowo wiodły życie na twardym dysku, w z wolna rozrastającym się folderze nazwanym PT2012, później przemianowanym na PT2015, PT2018 itd. Momentami nawet zapominaliśmy o ich istnieniu, a czasami dręczyły nas, abyśmy je skończyli i wreszcie przekonali się, dokąd nas prowadzą. Słuchając gotowych utworów zdaliśmy sobie sprawę, że nie przypominają one niczego z tego, co zrobiliśmy poza zespołem. Połączone DNA muzyków stojących za tymi numerami stanowi o tym, że niezaprzeczalnie, niewątpliwie i w oczywisty sposób mamy do czynienia z płytą Porcupine Tree.”

Okładka albumu “Closure / Continuation” (autor: The Designers Republic)

Nowy album, zatytułowany “Closure / Continuation“, ukaże się na rynku wydawniczym 24 czerwca 2022 r. Preorder jest możliwy pod adresem: https://porcupinetree.lnk.to/PTCC

Studyjny skład grupy to w tej chwili: Steven Wilson, Richard Barbieri oraz Gavin Harrison.

Pierwsze dwanaście koncertów w Europie zapowiedziano na październik i listopad przyszłego roku. Odbędą się one w Niemczech, Austrii, Polsce, Włoszech, Szwecji, Danii, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Wlk. Brytanii. Polski występ przewidziano na 30.10.2021 w katowickim Spodku.

Harridan” to pierwszy nowy utwór Porcupine Tree od ponad 12 lat. Poniżej zamieszczamy tzw. lyric video (produkcja: Crystal Spotlight).

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji zestawu perkusyjnego wykonanej specjalnie dla nas przez Gavina Harrisona TUTAJ.