> > > Robert Rasz pierwszym polskim endorserem Bosphorus Cymbals

Jak niektórzy maniacy bębnów już zapewne wiedzą, znany również z naszych łamów, perkusista Robert Rasz jest pierwszym oficjalnym endorserem marki Bosphorus Cymbals w Polsce.

Talerze Bosphorus wybrane przez Roberta to:

  • Hi-hat Syncopation SW 14″
  • Crash Turk O-Zone 16″
  • Crash Turk 18″
  • Ride Groove 20”
  • Ride Syncopation SW 20″

Sam zainteresowany, specjalnie dla beatit.tv, opowiada o całej sytuacji tak:

Wszystko zaczęło się od blachy Bosphorus Wide Ride z sygnaturą Stantona Moore’a z 1998 roku, którą mam od 20 lat. Grałem wtedy na Zildjianach Avedis i Paiste’ach 602, ale dążyłem do prostego brzmienia. Ten Bosphorus zaczął służyć mi i jako crash i jako ride – brzmiał oryginalnie i wszechstronnie. Grałem tak przez 20 lat i marzyłem o tym, żeby dobrać do niego blachy zbliżone charakterem i uzyskać taki klasyk z szumem w niższym paśmie i “diamencikami” w wysokim (trochę połączenie charakterystyk Istanbul i Paiste), żeby w miksie całego setu mieć ciepły dywan.

Muszę powiedzieć, że Bosphorus właśnie to mi dał. Zadzwonili, zaproponowali blachy do testu na tydzień – różne modele. Wybrałem serie Turk z powodu ciemnego, suchego “jazzgotu” połączonego z “diamencikami” oraz Syncopation, bo to nowoczesność – zupełnie nowy świat, jeśli chodzi o ride i hi hat. Ride Syncopation jest o wiele bardziej miękki niż moje dotychczasowe, więc musiałem trochę poćwiczyć, ale było warto. Nagrałem już trzy sesje z tymi blachami, przede mną kolejne. No i wciąż używam też tego Wide Ride’a.

Brzmienie mnie inspiruje. Jeżeli masz instrumenty dobre jakościowo i do tego inspirujące, to jest to najlepsza mikstura. Bosphorus wybrało mnie, a nie ja Bosphorus! Jestem teraz jak dziecko z nową zabawką (śmiech). Polecam muzykom poszukującym nowej inspiracji!

Robert Rasz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował lub współpracuje m.in. z takimi artystami jak: Gaba Kulka, Rykarda Parasol, Mela Koteluk, Cyrk Deriglasoff, Paweł Domagała, Artur Andrus Aram Shelton, Olivia Anna Livki, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Rostislav Hus, Marian Friedl, Konrad Kucz, Per-ake Holmander, Jim Baker, Leski, Łosik Trio.
Ma w swojej dyskografii kilkadziesiąt albumów studyjnych, z czego cztery okryły się złotem, a trzy platyną. Współpracuje z kompozytorem muzyki filmowej Bartoszem Chajdeckim i nagrywał muzykę do filmów „Bogowie”, „Najlepszy”, „Jestem Mordercą”, „Powstanie Warszawskie” oraz serialu „Chyłka”.

Obejrzyj nasze materiały z udziałem Roberta Rasza:

https://www.beatit.tv/robert-rasz-wywiad-dla-beatit-cz-1/

https://www.beatit.tv/robert-rasz-marcin-losik-trio-the-last-castle-na-zywo/

https://www.beatit.tv/robert-rasz-marcin-losik-trio-solo-perkusyjne/