> > Sylwetki: Roger Hawkins – perkusista Muscle Shoals Rhythm Section

Kilka dni temu świat obiegła wiadomość o śmierci Rogera Hawkinsa – perkusisty legendarnej sekcji rytmicznej Muscle Shoals, który grał na takich hitach jak „Respect” i “Chain of Fools” Arethy Franklin, „Mustang Sally” Wilsona Picketta czy „When a Man Loves a Woman” Percy’ego Sledge’a, zmarł w wieku 75 lat.

Roger Hawkins, urodzony 16 października 1945 roku w Mishawaka w stanie Indiana, zaczynał w klubach w stanach Alabama i Tennessee, ostatecznie znajdując pracę z zespołem muzyków sesyjnych w studiu w Alabamie optymistycznie nazwanym FAME. W latach 60-tych wraz z Barrym Beckettem, Davidem Hoodem i Jimmym Johnsonem, stanowił grupę instrumentalistów studia, powszechnie znaną jako „The Swampers”. Przydomek ten został ukuty przez producenta Denny’ego Cordella podczas sesji nagraniowych dla Leona Russella ze względu na ich „funkowo- soulowe brzmienie z bagien z Południa” (z ang. “swamp” – bagno).

Bez wątpienia 1969 to najważniejszy rok w karierze perkusisty, bez którego muzyka popowa lat 70. brzmiałaby zupełnie inaczej. W 1969 roku ” The Swampers” rozstali się z Rickiem Hallem i FAME Studios i założyli własną, konkurencyjną firmę Muscle Shoals Sound Studios.

The Muscle Shoals Rhythm Section. Od lewej: Barry Beckett, Roger Hawkins, David Hood, Jimmy Johnson

W okresie między 1960 a 1980 rokiem Roger Hawkins wraz z zespołem stanowili jeden z najwybitniejszych amerykańskich zespołów studyjnych. Indywidualnie lub jako grupa byli związani z ponad 500 nagraniami, w tym 75 złotymi i platynowymi hitami. Byli mistrzami w tworzeniu południowej kombinacji R&B, soulu i muzyki country znanej jako „Muscle Shoals sound”. Często uczestniczyli w nagraniach dla czarnych artystów, którzy z niedowierzaniem dowiadywali się, że muzycy są biali.

Ponadto Hawkinsa można usłyszeć w utworach takich gwiazd jak Paul Simon, The Staple Singers, Leon Russell, Sam & Dave, Cher, Bob Seger, Rod Stewart, Willie Nelson, Joe Cocker, Linda Ronstadt, J. J. Cale, Eric Clapton, Cher, Glenn Frey, Art Garfunkel, Levon Helms, Steve Winwood czy Cat Stevens. 

Często we współpracy z Beckettem (klawiszowcem Muslce Shoals), Hawkins zajął się również pisaniem piosenek i produkcją muzyczną. Tandem był odpowiedzialny za przebój „Starting All Over Again” wykonywany przez duet Mel & Tim, a także wyprodukował utwory między innymi dla Paula Simona, Boba Segera i Canned Heat. Po sprzedaży swojego oryginalnego studia na początku lat 90-tych, Hawkins zdecydował się kontynuować zarządzanie obiektem z nowymi właścicielami. Jego wiedza, zarówno jako muzyka jak i producenta, nadal znalazła swoje zastosowanie w różnych odmianach rocka, R&B, muzyki gospel i country.

Wraz ze swoimi kolegami z zespołu Muscle Shoals, Hawkins został wprowadzony do Alabama Music Hall of Fame w 1995 roku oraz do Musicians Hall of Fame w 2008 roku. Hawkins i pozostali przy życiu członkowie zostali również przedstawieni w filmie dokumentalnym Muscle Shoals z 2019 r. opowiadającym o muzykach i ich spuściźnie.

Roger Hawkins zajął 31. miejsce z rankingu 100 najwybitniejszych perkusistów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Dyskografia artysty: https://www.allmusic.com/…/roger-hawkins…/credits

Sam muzyk mówił tak o swojej pracy:

Gdy się gra z tymi samymi facetami przez tyle lat, to trudno im zaimponować. Barry, David i Jimmy po prostu doskonale wiedzą, jak to robię. I vice versa. Jeśli Barry wrzuci jakąś gorącą zagrywkę, to mu nie gratuluję. To jego robota i tak ma być. Nie wiem, na czym to polega, ale gdy nasza czwórka gra ze sobą, to jakby ciężar został zdjęty z moich barków. Czuję się jak w domu“.

Fundacja Muscle Shoals Music Foundation ogłosiła śmierć muzyka w czwartek. Hawkins zmarł w wyniku długotrwałej choroby (perkusista w późniejszym okresie życia cierpiał na liczne schorzenia, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).

Liberty DeVitto – wieloletni perkusista zespołu Billy’ego Joela – napisał na swoim profilu FB:

Dziś straciliśmy giganta. Rozmawiałem z nim przez telefon kilka miesięcy temu, powiedziałem mu jak bardzo mnie zainspirował, a on cały czas opowiadał o tym, jak mu się podobało to, co my robiliśmy. Był dżentelmenem (…). Przesłucham wszystkie płyty Muscle Shoals, aby uczcić jego pamięć. Smutny dzień dla świata bębnów i muzyki.

Znany również z naszych łamów perkusista Rick Latham napisał:

“R.I.P. Roger Hawkins… Dziękuję za genialne groove’y i inspirację dla nas wszystkich… Tyle przebojów… Niesamowite… Legenda!!!!!”

Wokalista, gitarzysta, autor piosenek i czterokrotny zdobywca nagrody Grammy Jason Isbell napisał na swoim Tweeterze:

Roger był moim bohaterem. Będzie Go brakować. Muzyka, którą pokochaliśmy nie brzmiałaby tak samo, gdyby nie podzielił się z nami swoim darem“.