> > > Test BeatIt: hi hat Sabian Artisan Light 14″

Jakiś czas temu przyszła do naszej siedziby całkiem pokaźna paczka od dystrybutora marek Premier i Sabian na Polskę – firmy Music Info. Zawierała ona zestaw perkusyjny Premier Genista GM20-25, którego test możecie zobaczyć TUTAJ. Teraz pora na talerze z serii Sabian Artisan Light. Zaczynamy od lekkiego, 14-calowego hi hatu.

Do “opukania” tych blach zaprosiliśmy świetnego perkusistę młodego pokolenia – Mateusza Brzostowskiego. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a współpracuje lub współpracował z takimi artystami jak Liber, Kasia Wilk, Dominika Barabas, Mieczysław Szcześniak, donGuralesko, Mezo czy Natalia Niemen. Jako świetny perkusista, a także miłośnik brzmienia i użytkownik Sabianów, Mateusz okazał się doskonałą osobą do tego, aby przeprowadzić nasz test.

beatit.tv testuje hi hat Sabian Artisan Light 14"

Hi hat Sabian Artisan Light 14″

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym, niedawno urządzonym pomieszczeniu do nagrywania. Oprócz hi hatu Sabian Artisan Light 14″ Mateusz Brzostowski wykorzystał  ride’a oraz crashe z tej samej serii, a także zestaw Premier Genista GM20-25 i werbel Premier Modern Classic 14″x5,5″.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego talerza perkusyjnego:

 • producent: Sabian
 • seria: Artisan
 • wersja: Light
 • typ: hi hat
 • rozmiar: 14″
 • wykończenie: naturalne lub brilliant
 • wykonanie: ręczne
 • materiał: brąz B20
 • charakter: ciemny, głośny “cyk”, bogaty szum korpusu
 • masa: medium (góra), heavy (dół)

beatit.tv testuje hi hat Sabian Artisan Light 14"

3. Produkt i brzmienie

Sabian Artisan to przepiękna seria talerzy. Czy to w wykończeniu naturalnym, czy z połyskiem prezentują się wspaniale. Gęsto rozmieszczone ślady ręcznego kucia potęgują tylko to wrażenie. To po prostu przykład sztuki użytkowej najwyższych lotów. Producent chwali się tym, że wykonywane są przez najlepszych rzemieślników i to widać. Słychać również, ponieważ  jeśli chodzi o brzmienie, blachy te wpisują się w światowy trend będący zwrotem ku ciemnej i ciepłej charakterystyce przy zachowaniu pełnego bogactwa alikwotów, a także bardzo dobrej projekcji oraz szybkiej reakcji. Coś jakby połączenie dawnego podejścia do brzmienia ze współczesnym. Taki jest również testowany hi hat Sabian Artisan Light 14″. Posiada on głośne i ciepłe “cyknięcie”, i to zarówno “z pałki”, jak i “z nogi”. Po otwarciu hi hatu brzmienie korpusu jest wprost wzorcowe – pełne, ciepłe, ciemne, głębokie i bardzo bogate w najróżniejsze harmoniczne. Na reakcję na uderzenie pałką w żadnym razie nie można narzekać i talerz oferuje pełen zakres dynamiki. Nie jest to instrument tani, ale za cenę ok 2500 zł otrzymuje się uniwersalność, bogactwo brzmienia, a także najwyższą jakość.

4. Podsumowanie

Sami uważamy instrument za więcej niż bardzo dobry, jednak naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź Mateusza Brzostowskiego: “Sabian Artisan Light 14″ to najlepszy hi hat dla mnie, biorąc pod uwagę moje potrzeby. Używam go w każdym stylu – od jazzu do ciężkiego rocka. Świetna projekcja przy jednoczesnym cieple brzmienia. Jest to ciemny hi hat, ale bogaty brzmieniowo. Nie potrzeba mi żadnego innego, ponieważ ten model spełnia wszelkie moje oczekiwania.

Producent: https://www.sabian.com/en/home

Dystrybutor: http://www.musicinfo.pl/

OCENA: 5/5 TOP

Plusy:

 • wspaniały wygląd
 • doskonałe wykonanie
 • ciepłe i bogate brzmienie przy otwartych blachach, głośny i ciepły “cyk”
 • uniwersalność stylistyczna

Minusy:

 • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby hi hat Sabian Artisan Light 14″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Mateusz Brzostowski!

Share