> > > Test BeatIt: perkusja elektroniczna Roland TD-27KV

W czasie lockdownu w nasze ręce wpadł elektroniczny zestaw perkusyjny od firmy Roland Polska. Mieliśmy zatem troszkę czasu, aby zapoznać się z tym nowym produktem firmy o symbolu TD-27KV, któremu poświęciliśmy parę dni i sprawdziliśmy jego funkcje kryjące się pod padami, przyciskami, pokrętłami oraz gniazdami stanowiącymi wyposażenie KAŻDEGO spośród paneli modułu. W ten sposób stworzyliśmy wizualny tutorial krótko ilustrujący WSZYSTKIE możliwości dostępne na pokładzie.

Testujemy perkusję elektroniczną Roland TD-27KV

1. Przebieg testu

Test został przeprowadzony w naszym pomieszczeniu specjalnie przygotowanym do nagrywania. Rozpoczęliśmy od prezentacji wszystkich brzmień, jakie oferuje nam zestaw Roland TD-27KV. Kolejnym etapem naszych testów był przejazd przez funkcje modułu.

2. Podstawowa specyfikacja produktu

 • producent: Roland
 • model: TD-27KV
 • system Prismatic Sound Modeling (silnik brzmieniowy Roland Prismatic)
 • technologia PureAcoustic Ambience
 • zintegrowany 28-kanałowy interfejs audio USB
 • pady: stopa (KD-10 x 1), werbel (14″ x 4.3″), hi-hat (12″, montowany na statywie), tomy (10″, 3 szt.), crash (12″), crash (13″), ride (18″),
 • rama: tak
 • masa: 32 kg
 • liczba próbek: 700
 • liczba zestawów brzmień: 55 presetów + 45 własnych
 • funkcje treningowe: tak
 • podkłady: tak
 • gniazda: MIDI OUT/THROUGH oraz MIDI IN, DIGITAL TRIGGER IN x 3, MIX IN, DIRECT OUT x 2, MASTER OUT L, MASTER OUT R, PHONES, FOOT SWITCH, TRIGGER IN (AUX 1, AUX 2, AUX, 3 CRASH 2)
 • slot na kartę SD
 • zasilacz AC
 • Bluetooth
 • kable łączące
 • kluczyk strojący

3. Produkt i brzmienie

Ideą, która przyświecała producentowi podczas budowania tego zestawu było zaoferowanie części rozwiązań stosowanych w najwyższym, flagowym modelu Roland TD-50KV po bardziej przystępnej cenie. Z tego powodu w module TD-27 zastosowano system Prismatic Sound Modeling oparty na silniku brzmieniowym Roland Prismatic łączącym próbki z udoskonalonym zaawansowanym modelowaniem reakcji, co ma zapewniać wyjątkowo ekspresyjne i naturalne doznania. I zapewnia. Mieliśmy już okazję pobawić się modułem TD-50 oraz towarzyszącym mu zestawem i możemy stwierdzić, że wrażenia podczas gry na TD-27 są identyczne.

Dzięki zawieszeniu wszystkich padów na lekkiej ramie instrument jest dość prosty w montażu. Przy zakupie, oprócz modułu, otrzymujemy komplet 4 padów siateczkowych odpowiadających za werbel (wraz z korpusem ze stali nierdzewnej) i tomy, 4 pady talerzowe, prawdziwy statyw do hi hatu oraz  pad bębna basowego. Wszystkie przewody zostały odpowiednio opisane. Dodamy, że połączenia kablowe pomiędzy padami a modułem odbywają się za pomocą kabli USB. Jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku i chwała producentowi, że w końcu zastosował taką konfigurację połączenia.

Nowa technologia PureAcoustic Ambience ma na celu optymalizację każdego zestawu Rolanda. Można wyregulować pozycję mikrofonu na  zestawie perkusyjnym oraz skorygować symulator mikrofonu overhead. Wbudowane funkcje multi-efektów i miksowania dają funkcję całkiem zaawansowanej konsoli studyjnej z EQ, kompresorami, pogłosami, delay’ami i wieloma innymi możliwościami. Zintegrowany 28-kanałowy interfejs audio USB służy do produkcji muzyki na komputerze, a trzy pomocnicze wejścia triggerowe dają możliwość łatwej rozbudowy zestawu.

Wbudowany Bluetooth pozwala na przesyłanie dźwięku z urządzenia zewnętrznego do modułu i odbywa się to bez zakłóceń. Slot na kartę SD daje możliwość wgrywania własnych plików WAV. Funkcje treningowe (Time Check, Warm-up) rozwijają umiejętności i pozwalają śledzić postępy, a zaawansowany metronom bez wątpienia pomoże poprawić punktualność użytkownika.

Testowany przez nas zestaw Roland TD-27KV jest bardzo ustawny. Wszystkie instrumenty zawieszone są na solidnej ramie. Pady siateczkowe, wykonane na najwyższym poziomie, posiadają możliwość regulacji naciągu membrany za pomocą standardowego kluczyka perkusyjnego. Pad stopy to KD-10. Działa bardzo dobrze, ze świetną czułością i gra się na nim wygodnie. Doskonale odwzorowuje dynamikę, z jaką na nim gramy. Na padzie od stopy bez problemu możemy zamontować stopę z podwójnymi bijakami. Pad KD-10 wydaje się mniej głośny ze względu na zastosowanie wewnętrznego wyciszenia poduszkowego pokrytego materiałem siatkowym.

Większość elektronicznych zestawów perkusyjnych różni się od zestawów akustycznych, głównie ze względu na małe rozmiary padów. TD-27KV w dużym stopniu rozwiązuje ten problem za pomocą padów i talerzy o zdecydowanie większej średnicy. Werbel o rozmiarze 14″x 4.3″ został wykonany ze stali nierdzewnej, a tomy mają rozmiar 10″ i wyposażono je w wielowarstwowe naciągi siateczkowe Rolanda. 12-calowy hi-hat zamontowano na standardowym akustycznym statywie, pad ride ma 18 cali, a crashe 12 i 13. Te trzy ostatnie pady są montowane na ramionach. Wszystko to zapewnia sporą wygodę i daje naturalny ruch padów podczas gry.

Cyfrowy werbel i pad ride’a łączą się z modułem TD-27 za pomocą kabli USB, współpracując z modułem w taki sposób, aby oddawać wszystkie szczegóły brzmieniowe, jak np. duszki, rim shoty na werblu, cross stick oraz szeroki zakres tonalny ride’a. Również zakresowi dynamicznemu wszystkich padów nie można wiele zarzucić. Dwustrefowe pady talerzy zostały wyposażone w funkcję tłumienia, ride z trzystrefową funkcją oczywiście posiada również możliwość gry na kopułce. Należy również wspomnieć, iż zwiększone rozmiary padów nie powodują znaczącego zwiększenia ich głośności.

Moduł został wyposażony w 55 zestawów brzmień, 6 podkładów (z opcją wgrania do 500 własnych podkładów, do których możemy grać) oraz możliwość stworzenia 45 własnych zestawów. Te ostatnie tworzymy poprzez zamianę naciągów i strojenia, zastosowanie tłumienia, poprawienie napięcia naciągu werbla, zmianę bijaka, nałożenie warstw itd. Wszystko to odbywa się w prosty i intuicyjny sposób, za pomocą czterech płynnie pracujących pokręteł edycyjnych: INSTRUMENT (zmiana brzmienia dowolnego pada), LEVEL (zmiana głośności każdego pada osobno), TUNING (zmiana strojenia) oraz MUFFLING (zmiana wytłumienia).

Na pokładzie posiadamy funkcje treningowe takie jak: TIME CHECK (easy), TIME CHECK (hard), CHANGE-UP, AUTO UP/DOWN, QUIET COUNT, TEMPO CHECK (easy), TEMPO CHECK (hard), STROKE BALANCE, TIMER.

Moduł posiada również funkcję nagrywania naszej gry z podkładami lub solo.

4. Podsumowanie

Roland TD-27KV, choć uboższy od TD-50KV, to wciąż świetny elektroniczny zestaw perkusyjny oferujący wiele topowych rozwiązań i technologii za pieniądze znacznie mniejsze niż model z najwyższej półki. Kilkanaście tysięcy złotych to wciąż sporo, jednak nie zapominajmy, iż za połowę ceny TD-50KV otrzymujemy więcej niż połowę jego możliwości.

NASZA OCENA: 5TOP

Plusy:

 • łącze kablowe USB
 • 14-calowy werbel
 • wyciszony i siateczkowy pad do stopy
 • 18-calowy pad ride z trzema strefami
 • lekka stabilna rama

Minusy

 • brak

Przed Wami nasz test elektronicznego zestawu perkusyjnego Roland TD27-KV. Zapraszamy!