> > > Test BeatIt: perkusja elektroniczna YoDrum

Kilka tygodni temu wybraliśmy się do poznańskiego sklepu perkusyjnego Avant Drum Shop, aby przyjrzeć się bliżej zestawowi elektronicznemu, jaki można u nich aktualnie nabyć. Jest to perkusja YoDrum mającej swoją siedzibę w Hong Kongu firmy Medeli Electronics.

Testujemy perkusję elektroniczną YoDrum

1. Przebieg testu

Jak wspomnieliśmy we wstępie, test został przeprowadzony w siedzibie Avant Drum Shop. Za zestawem zasiadł Daniel Karpiński – właściciel i jednocześnie perkusista mający na swoim koncie występy i nagrania m.in. z takimi zespołami jak Snowman, MIKTROBI.T, Armia czy Drivealone (hołd dla albumu “Nowa Aleksandria” grupy Siekiera). Rozpoczęliśmy od prezentacji wszystkich brzmień, jakie oferuje nam zestaw YoDrum. Kolejnym etapem naszych testów był przejazd przez możliwości kontrolera hi hatu, wszystkie pady oraz opcje dostępne dzięki modułowi i aplikacji YoDrum Pro.

2. Podstawowa specyfikacja produktu

  • producent: Medeli Electronics
  • model: YoDrum
  • pady: stopa 12″ (siateczkowy, 1 szt.), werbel 10″ (siateczkowy, dwustrefowy 1 szt.), tomy 8″ (siateczkowe, dwustrefowe, 3 szt.), floor tom 10″ (siateczkowy, dwustrefowy, 1 szt.), hi-hat 10″ (dwustrefowy, funkcja tłumienia), crash 12″ (dwustrefowy, funkcja tłumienia, 2 szt.), ride 12″ (trójstrefowy, funkcja tłumienia, 1 szt.)
  • wymiary: 129 x 760 x 106 cm
  • masa: 31 kg
  • rama: aluminiowa + okablowanie wewnątrz, kształt litery U
  • liczba próbek: 178
  • liczba zestawów brzmień: 6 presetów + nieograniczona liczba własnych
  • dostępna pamięć: 63 GB
  • podkłady: tak
  • gniazda:
    USB to host (USB typu C, USB MIDI & Audio Interface),
    USB to device (USB typu A, MSD)
    LINE OUT (6.5mm stereo),
    LINE IN (3.5mm stereo),
    słuchawki (3.5mm stereo)
    MIDI IN & OUT (DIN)
  • kable łączące
  • Bluetooth: 4.0
  • WiFi: 802.11n
  • zasilacz: DC 9V, 800mA

3. Produkt i brzmienie

Wygląd zestawu YoDrum robi bardzo pozytywne wrażenie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest lekka rama w kształcie litery U, którą wykonano z anodyzowanego aluminium obrabianego na CNC. Zapewnia ona użytkownikowi YoDrum możliwość ograniczenia zajmowanego miejsca (według producenta – nawet do 30 %). Drugą wartą zaznaczenia cechą tej konstrukcji samonośnej jest łatwość montażu, ponieważ wszystko po prostu opiera się na zatrzaskach, bez potrzeby dokręcania śrub motylkami. To duży plus, oczywiście, o ile te zatrzaski będą wytrzymałe. Trzecią godną uwagi rzeczą jeśli chodzi o ramę jest to, że moduł jest z nią zintegrowany lub, inaczej rzecz ujmując, wbudowany w nią. Z tego powodu wszystkie kable poprowadzono wewnątrz ramy. Wygląda to naprawdę ciekawie i elegancko, a z pewnością jest rozwiązaniem wyróżniającym ten zestaw na tle konkurencji.

Wyposażenie YoDruma również nie pozostaje w tyle. Cztery pady tomów (w tym trzy 8-calowe i jeden 10-calowy floor tom, wszystkie siateczkowe i dwustrefowe) i trzy pady talerzy (dwa 12-calowe crashe i jeden 12-calowy ride) plus pady hi hatu (10″) i werbla (również 10″) to więcej niż przyzwoite wyposażenie zestawu w tym przedziale cenowym (około 4500 zł). Należy dodać, iż wszystkie pady bębnowe posiadają siateczkowe naciągi i są dwustrefowe, a pady blach oprócz dwóch stref (ride jest trzystrefowy) mają funkcję tłumienia. Istnieje także możliwość poszerzenia zestawu o splash i chinkę. Pady wykonane są z materiału kompozytowego zapewniającego naturalne i ciche odbicie. Pad hi hatu nie jest podwójny na tradycyjnym statywie, ale kontroler działa płynnie i sprawnie, aktywując i dezaktywując funkcję tłumienia. Kolejnym plusem jest pad stopy, który jest dość duży i nie stwierdziliśmy żadnych problemów z jego stabilnością (przesuwaniem się podczas gry).

Zamknięty w konstrukcji ramy moduł sterowania został wyposażony w moduły Bluetooth 4.0 oraz WiFi 802.11n. Oczywiście daje to możliwość komunikacji z zewnętrznymi urządzeniami mobilnymi (smartphone, tablet, laptop) i przesyłania własnych próbek (jest na to 63 GB pamięci) oraz korzystania z wręcz nieograniczonej bazy sampli przy pomocy aplikacji YoDrum Pro. Wszystko to ma na celu poszerzenie palety wbudowanych brzmień, która sama w sobie nie jest imponująca (6 zestawów, 178 pojedynczych próbek). Należy jednak pamiętać, że w warunkach bojowych (koncert) wybór i przełączanie banków może być dość skomplikowane, a na pewno nie tak szybkie, jak w przypadku użycia pokrętła lub przycisku w module. Ponadto, podczas testowania aplikacja nie zawsze płynnie łączyła się z modułem. Może to wina łącza bluetooth, może tego, że testowaliśmy instrument w pomieszczeniu w przyziemiu. Jeśli jest to ta druga przyczyna, oznacza to, że lepiej pobrać pliki przed przyjazdem na miejsce koncertu, ponieważ wiele klubów znajduje się w pomieszczeniach piwnicznych. Jeśli chodzi o jakość firmowych próbek, to naszym zdaniem pozostawia ona nieco do życzenia w porównaniu z presetami takich potentatów jak Roland czy Yamaha. Może więc nie należy żałować ich skąpej liczby. Za to bardzo mocną stroną modułu jest możliwość pobrania brzmień z zewnątrz.

Godne pochwały funkcje aplikacji YoDrum Pro obejmują możliwość decydowania o napięciu sprężyn werbla, stworzenia własnego beatboxa, no i mieszania brzmień, co pozwala na tworzenie customowych zestawów. Istnieje także opcja zarządzania zestawami z chmury oraz korzystania ze sklepu online (Google Play oraz App Store), w którym można zakupić kolejne próbki, a także inne funkcjonalności.

Na pokładzie moduł posiada jeszcze takie funkcje jak: metronom (30 – 280 BPM), efekty (reverb, chorus, kompresor, EQ), czy możliwość nagrywania własnych wykonań oraz gry do podkładów.

4. Podsumowanie

Ogólnie należy stwierdzić, iż ewentualny zakup elektronicznego zestawu perkusyjnego YoDrum jest godny rozważenia. Pomimo pewnych niedoskonałości jest to instrument, który w swojej niewygórowanej kategorii cenowej (przypominamy: około 4500 zł) posiada wiele rozwiązań z wyższej półki, a jego wyposażenie w pady jest po prostu bogate. Do tego zadbano o ładny wygląd produktu.

Producent: en.yodrum.com

NASZA OCENA: 4.9

Plusy:

  • łącze kablowe USB
  • komunikacja Bluetooth i WiFi
  • zewnętrzna aplikacja YoDrum Pro z nieograniczoną ilością sampli
  • większa liczba padów
  • lekka stabilna rama
  • kable schowane w ramie
  • moduł zintegrowany z ramą
  • ładny wygląd

Pomiędzy:

  • w większości dodatkowo płatne próbki w aplikacji YoDrum Pro

Minusy

  • zakłócenia w łączności bluetooth
  • firmowe próbki (moduł)

Przed Wami nasz test elektronicznego zestawu perkusyjnego YoDrum firmy Medeli Electronics. Zapraszamy!