> > > Test BeatIt: zestaw perkusyjny Sonor AQX Micro Set

Całkiem niedawno przyszła do naszej siedziby całkiem spora paczka, nadesłana przez dystrybutora marki Sonor – firmę Musik Meyer, a zawierająca zestaw perkusyjny Sonor AQX Micro. Już podczas rozpakowywania i strojenia było jasne, że czeka nas wiele ciekawych wrażeń. Tym chętniej zabraliśmy się do wnikliwego testowania, a wynikami testów dzielimy się z naszymi widzami w tej chwili.

Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który jest byłym szefem naszego news roomu. Jako były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Mary Komasa, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy zestaw Sonor AQX Red Moon Sparkle Micro Set

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z rack toma, floor toma, werbla i centralki, na które założono firmowe naciągi Remo Pinstripe UT (wyprodukowane na Tajwanie). W trakcie testu wykorzystaliśmy również set talerzy Zildjian z budżetowej serii Planet Z. W przypadku kompaktowych zestawów z serii AQX nie znajdziemy kompletu hardware’u w zestawie.

Na początku testu Max zaprezentował brzmienie bębna basowego, następnie zagrał na każdym z tomów z osobna oraz na werblu prezentując różne poziomy dynamiki, by wreszcie zagrać kilka rytmów z wykorzystaniem całego zestawu.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

 • producent: Sonor
 • model: AQX Micro
 • elementy zestawu: tom 8″ x 7″, floor tom 13 x 12″, werbel 13″ x 6″, bęben basowy 14″ x 13″
 • wykończenie: Red Moon Sparkle
 • materiał: 100% topola
 • charakter: jasny, z wyraźnym atakiem
 • mocowanie tomów: Smart Mount DTH

3. Produkt i brzmienie

Zestaw już na pierwszy rzut oka zaprezentował się bardzo wdzięcznie. Zauważalna jest dbałość o detale, a wykończenie prezentuje się bardzo ładnie – brokat jest subtelny i pięknie komponuje się z czerwonym odcieniem okleiny. Bardzo miłym akcentem jest estetyczna tabliczka z logo firmy i nazwą modelu. Świetnym dodatkiem jest tom holder z dodatkowym wysięgnikiem na talerz dzięki któremu możemy zaoszczędzić na zakupie kolejnego statywu. Do perkusji dołączony jest również podnośnik do stopy, umożliwiający stopce uderzenie w sam środek tak małego bębna. Ogólny design zestawu, jak zazwyczaj w przypadku Sonora, jest bardzo spójny i przemyślany. Przechodząc do “obsługi” bębnów, strojenie tomów, nawet na fabrycznych naciągach, nie sprawiało najmniejszego problemu, a maszynka do werbla pracowała bez zarzutów.

Zestawy Sonor AQX Micro są dostępne w trzech wykończeniach – wszystkich z brokatem. Testowany przez nas zestaw jest w kolorze Red Moon Sparkle (RMS), a poza tym w ofercie są jeszcze Black Midnight Sparkle (BMS) oraz Blue Ocean Sparkle (BOS).

Brzmienie zestawu można określić jako jasne, współczesne, z wyraźnym atakiem. Tom i floor tom nastroiliśmy tak, żeby zaprezentować jak najszerszy zakres: od 8-calowego toma nastrojonego stosunkowo wysoko, po floor tom nastrojony nisko. Szybko okazało się, że bębny sprawdzają się znakomicie we wszystkich rejestrach, są bardzo plastyczne i podatne na zmiany stroju. Podobnie sprawa ma się z werblem, który również nie sprawiał najmniejszych problemów w obsłudze, a do tego wybrzmiewał pełnym, jasnym i ostrym przydźwiękiem, który nie przytłaczał ilością alikwotów, a raczej zachęcał do grania rimshotów, by w pełni doświadczyć jego charakteru. Brzmienie 14-calowej stopki okazało się zaskakująco pełne jak na swój niewielki rozmiar. Warto zaznaczyć, że poprzednia inkarnacja tego zestawu (nazwana wcześniej Martini) miała o cal płytszą centralkę oraz floor tom. To z pewnością przyczyniło się do nieco nieco “większego” brzmienia Micro w stosunku do poprzednika. Podsumowując, AQX Micro to świetny, inspirujący instrument, który swoje zastosowanie może znaleźć zarówno wśród profesjonalistów jak i amatorów. Nie jest to może zestaw, który sprawdzi się w każdej muzycznej sytuacji, ale z pewnością rewelacyjnie odnajdzie się w kameralnych, akustycznych warunkach, muzyce jazzowej, latin czy np. hip-hopie lub muzyce elektronicznej. Dodatkowym atutem jest oczywiście jego kompaktowość i niewygórowana cena.

Producent: http://www.sonor.com/

Dystrybutor: http://www.musik-meyer.com/

OCENA: 5/5

Plusy:

 • bardzo dobre wykonanie
 • jasne, punktowe brzmienie
 • bardzo szeroki zakres stroju
 • atrakcyjny wygląd
 • zaskakująca stopka

Minusy:

 • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby zestaw Sonor AQX Micro w konfiguracji 8″ x 7″, 13″ x 12″, 14″ x 13″ z werblem 13″ x 6″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja!