> > Urodziny firmy Paiste

Jak podają niektóre źródła, 31 października 1906 r. Michaił Toomas Paiste – muzyk i kompozytor, którego ojciec przybył z Estonii do Rosji, aby służyć w Gwardii Carskiej – rozpoczął produkcję pierwszych talerzy pod marką Paiste. Sprzedawane były one wyłącznie na indywidualne zamówienie. To świetna okazja, aby przybliżyć nieco sylwetkę firmy.

POCZĄTKI

Michaił Toomas Paiste otworzył wydawnictwo muzyczne oraz sklep z instrumentami w Sankt Petersburgu w 1901 r. Interes prosperował całkiem nieźle aż do 1917 r. (najlepszym dowodem nie poprzestanie na handlu oraz publikacjach i rozpoczęcie działalności produkcyjnej). Niepokoje związane ze zbliżającą się rewolucją i upadkiem caratu w Rosji zmusiły przedsiębiorcę do wyjazdu. Wybrał rodzinną Estonię, a siedziba firmy znalazła się z Tallinie.

OKRES MIĘDZYWOJENNY

To właśnie w okresie międzywojennym firma Paiste rozpoczęła produkcję czyneli orkiestrowych, najpierw przy udziale syna, Michaiła M. Paiste, a następnie pod jego kierownictwem. To on podjął decyzję o oparciu produkcji talerzy o model turecki, nie chiński. Chciał w ten sposób sprostać rosnącym wymaganiom rynku związanym z pojawieniem się i rozwojem zestawu perkusyjnego jako instrumentu, a także jazzu. To właśnie wtedy powstały pierwsze gongi pod marką Paiste i to te instrumenty stały się pierwszymi produktami eksportowymi firmy znajdując nabywców w całej Europie i USA.

II WOJNA ŚWIATOWA

Po wybuchu II wojny światowej, w roku 1940, w związku z działaniami wojennymi Michaił M. Paiste podejmuje decyzję o przeniesieniu przedsiębiorstwa na teren Polski (nie wiemy dokładnie gdzie). Firma kontynuowała tam działalność do roku 1944. Rok później Michaił M. wraz z rodziną został ewakuowany jako uchodźca do północnych Niemiec.

OKRES POWOJENNY

Przebywając w Niemczech, w roku 1945 Michaił M. Paiste ponownie rozpoczął produkcję gongów i czyneli nawiązując kontakty biznesowe na całym świecie (co było w wysokim stopniu utrudnione w ogarniętej wojną Europie). W roku 1957 następuje kolejna przeprowadzka firmy, tym razem do Szwajcarii. W tamtym okresie do głosu w zarządzaniu przedsiębiorstwem dochodzi trzecie pokolenie, a więc synowie Michaiła M.: Toomas i Robert. Od tej pory możemy mówić o firmie i marce Paiste we współczesnej formie, z produkcją umiejscowioną w Szwajcarii, Niemczech, a od 1981 r. także w USA. Od 2003 r. firmę prowadzi syn Toomasa, Erik.

Paiste - właściciele

INNOWACJE WPROWADZONE PRZEZ PAISTE

Lata 30. XX w. – pierwszy producent, który podzielił swoje talerze na modele
1947 – pierwszy producent wytwarzający talerze w różnych klasach jakości
1949 – wprowadzenie talerza typu china
Lata 60. XX w.Flat Ride (bez kopułki) stworzony we współpracy z Joe Morello (Dave Brubeck Quartet)
1965 – użycie brązu B8, określanego przez producenta jako stop CuSn8 lub brąz 2002.
1967Sound Edge Hi Hat, czyli talerze z falistą krawędzią, co zapobiega powstawaniu poduszki powietrznej między talerzami.
1975 – płaska kopułka wraz z wprowadzeniem talerza Sound Creation Short Crash
1980 – produkcja blach z pominięciem toczenia, seria RUDE
1983 – odwrócona kopułka, wprowadzona w talerzu China Novo
1984 – kolorowe talerze, seria Colorsound
1989 – opatentowanie własnego stopu, tzw. Paiste Signature Alloy. Według producenta jest to pierwszy stop stworzony wyłącznie z myślą o talerzach perkusyjnych
2001 – opatentowanie własnej techniki toczenia, tzw. Sonic Texture Formula, którą zastosowano w serii Innovations.

Dodajmy jeszcze, że słowo “paiste” w językach estońskim i fińskim znaczy “światło”, “blask”, “poświata”…

talerze Paiste

Żródła:

http://www.paiste.com/e/about_history.php?menuid=29
https://wiki2.org/en/Paiste
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paiste
http://www.drummercafe.com/oct-31-2017-paiste-cymbals.html

Share