> > > Vintage BeatIt Test: zestaw perkusyjny Rogers “Big R” z lat 70.

Jakiś czas temu zamknęliśmy się w poznańskim Perlazza Studio, gdzie pod okiem znanego muzyka, producenta i realizatora, a także (a dla nas przede wszystkim) maniaka bębnów, Przemysława „Perły” Wejmanna, przetestowaliśmy kilka zestawów perkusyjnych i werbli z oferty firmy MW-Vintage, która (jak sama nazwa wskazuje) specjalizuje się w handlu sprzętem vintage i jest prowadzona przez Mateusza Wysockiego, którego niejedna Bębniarka i niejeden Bębniarz zna wieloletniej pracy w poznańskim sklepie Avant Drum Shop. Ściślej mówiąc, testował Max Psuja, ekipa beatit.tv zarejestrowała obraz, a nasz czujny realizator zadbał o odpowiedni dźwięk.

Testujemy perkusję Rogers Big R z lat 70.

1. Produkt

Rogers to marka istniejąca na rynku perkusyjnym od 1849 r., a jej szczytowy okres przypadł na lata 60. XX wieku. To wtedy świat usłyszał i zachwycił się werblami Dyna-Sonic (szczególnie chrome-over-brass), które do dziś są poszukiwane na rynku wtórnym. Innym hitem firmy był system montowania tomów Swiv-o-Matic, z którego korzystali tacy wielcy perkusiści jak Ringo Starr (The Beatles), Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience) oraz John Bonham (Led Zeppelin).

Testowany przez nas zestaw to Rogers “Big R” z końcówki lat 70. Korpusy wykonano ze sklejki klon/brzoza/klon z pierścieniami wzmacniającymi. Nazwa wykończenia: New Mahogany. Bębny wykonano w USA. Są to rockowe, konkretne bębny dla wymagających, idealne do studia i na scenę.

2. Podstawowa specyfikacja zestawu:

  • producent: Rogers
  • model: Big R
  • rok produkcji: końcówka lat 70.
  • materiał: klon/brzoza/klon
  • konfiguracja: BD 22″ x 14″; TT 12″ x 8″; TT 13″ x 9″; FT 16″ x 16″
  • wykończenie: okleina
  • kolor: New Mahogany

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu zestawu Rogers “Big R” wykorzystaliśmy werbel Rogers Dyna-Sonic, talerze Impression Cymbals oraz naciągi: Evans G2 Clear / WS Classic Clear na tomach, Remo UT Powerstroke 3 Clear / Remo Powerstroke 3 Ebony z logo Rogersa na centrali.

Max zaprezentował najpierw brzmienie z centralki wydobyte pojedynczymi uderzeniami na różnych poziomach dynamiki, następnie centralki w połączeniu z werblem i każdego z tomów (znów pojedynczymi uderzeniami o różnej dynamice), aby zakończyć figurami rytmicznymi z użyciem wszystkich elementów zestawu oraz wykonaniem groove’u.

Co tu dużo pisać, zawodowe bębny o zawodowym Vintage’owym brzmieniu. Bębny Rogers to klasyka brzmienia. Tomy charakteryzują się niskim, dosyć szybko gasnącym brzmieniem oraz bardzo ciepłym atakiem. Można usłyszeć wiele różnych przydźwięków, ale są one bardzo przyjemne dla ucha. Bęben basowy charakteryzuje duża ilość dołu i ciekawy mięsisty atak bez przesadnego “klika”. Bębny stworzone do studia i koncertów!

Bębny można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: http://mw-vintage.pl/rogers-perkusja-big-r-new-mahogany-22-12-13-16/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Rogers “Big R” z lat 70. w konfiguracji 22″, 12″, 13″, 16″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja ze studia Perlazza!