> > > Vintage Test BeatIt: zestaw perkusyjny Sonor Designer

Latem ubiegłego roku zrobiliśmy sobie wycieczkę do siedziby firmy MW-Vintage, która jest znana polskim maniakom perkusji nie tylko z materiałów zamieszczanych przez beatit.tv, ale także może się pochwalić coraz bogatszą ofertą bębnów nieco starszej daty. W piękny i słoneczny dzień prowadzący firmę Mateusz Wysocki udostępnił nam swój show room, w którym rozstawiliśmy kilka zestawów vintage’owych do tzw. “ostukania”. Testującym perkusistą już kolejny raz był Max Psuja, który, jako maniak wintydżu, były pracownik Avant Drum Shop i świetny perkusista, mający na koncie współpracę z takimi artystami jak Kumka Olik, Holak, Lilly Hates Roses czy Yoachim, nadawał się doskonale do roli laboranta ogrywającego sprzęt.

Testujemy zestaw perkusyjny Sonor Designer

1. Produkt

Sonor Designer to linia zestawów perkusyjnych uważanych przez wielu znawców i wyznawców marki za najlepszy produkt Sonora wszech czasów. Bębny z tej serii charakteryzują się doskonałym wykonaniem i brzmieniem. Designer położył podwaliny pod serii SQ2 jeśli chodzi o dobór rodzajów drewna, kolorów, wykończeń, głębokości korpusów itp. Były to bębny z najwyższej półki, na które mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Jest to zestaw, który dziś można zaliczyć do kategorii Modern Vintage. W przypadku tego konkretnego egzemplarza tom 12″ został zamówiony jakiś czas później i stąd nieco ciemniejszy odcień oraz pojedyncze, a nie podwójne lugi.

2. Podstawowa specyfikacja zestawu:

  • producent: Sonor
  • model: Designer
  • konfiguracja: 8″ x 8″, 10” x 9”, 12″ x 10″, 14″ x 14″, 20″ x 18″
  • materiał: klon północnoamerykański
  • korpusy: Maple Light (9 warstw na tomach, 12 warstw na centrali)
  • naciągi: Evans EC2/Remo Emperor Clear (górne na tomach), WS Classic Clear (rezonansowe na tomach), Remo Powerstroke 3 (uderzany na bębnie basowym), Aquarian Studio X (rezonansowy na bębnie basowym), Remo Ambassador X (na werblu)
  • kolor: Stain Blue
  • przybliżony rok produkcji: 1995
  • hardware: podwójny tom holder z szyną do tomów 10″ i 12″, nieingerujące zawieszenie DSS Rims do 14″, nieingerujące zawieszenie Sonor T.A.R. do 14″, tom holder Sonor 600 do 8″

3. Przebieg testu i brzmienie

Podczas testu zestawu Sonor Designer wykorzystaliśmy także werbel Tama Seamless Steel PL 106 oraz talerze Impression Cymbals: prototypowy hi hat 14″ (jeszcze nie dostępny na rynku, jest w tej chwili w posiadaniu trojga perkusistów w Polsce, w tym Maxa), crash Smooth 19 oraz ride Leon Collection 22″.

Max zaprezentował najpierw brzmienie bębna basowego, następnie zagrał na każdym z tomów z osobna prezentując różne poziomy dynamiki, by wreszcie zagrać kilka rytmów z wykorzystaniem całego zestawu.

Zestaw Sonor Designer to doskonały instrument dla wszystkich zakochanych w brzmieniu Sonora, którzy jednak nie chcą ponosić wydatków rzędu dwadzieścia kilka tysięcy złotych na zestaw SQ2, ponieważ tu wydatek będzie znacznie niższy. Bęben basowy posiada charakterystyczny punkt (tzw. “gwóźdź”), ale połączony z ciepłym i bogatym basem. Brzmienie tomów to również mnóstwo ciepła, bogactwo alikwotów i głębia pożenione z wyraźnie zdefiniowanym punktem uderzenia pałeczki w naciąg. Wszystkie bębny wspaniale reagują na wszystkich poziomach dynamiki. Marzenie nie tylko dla fanów Sonora, ale wszystkich zasłuchanych w troszkę “młodszy” vintage rodem z lat 90.

Oto, jakie wrażenia z gry ma nasz “laborant”, Max Psuja: “Bębny mają mocny, jasny atak i dobrą projekcję, a ich brzmienie jest charakterystyczne dla przełomu lat 90. i 2000. Zestaw w tej konfiguracji może świetnie spisać się w wielu muzycznych sytuacjach, np. pop, fusion, rock.”

Zestaw można kupić w sklepie internetowym firmy MW-Vinage pod tym adresem: https://mw-vintage.pl/sonor-perkusja-designer-light-maple-20-8-10-12-14/

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby zestaw Sonor Designer przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja z siedziby MW-Vintage!