> > > Zestaw Neila Pearta z lat 1974-1977 sprzedany za 500 000 $

Zestaw perkusyjny Slingerland wraz z talerzami Zildjian, używany przez Neila Pearta – perkusistę zespołu Rush – w latach 1974-1977 został sprzedany na aukcji za ponad 500 000 dolarów (379 000 funtów). Ikoniczny zestaw, którego Peart używał zarówno w studio, jak i na żywo, trafił pod młotek w ramach aukcji pamiątek muzycznych domu aukcyjnego Bonhams w zeszłym tygodniu.

Neil Peart’s drum kit. CREDIT: Bonhams

Zestaw składa się z dwóch bebnów basowych, trzech tomów, czterech tomów koncertowych, jednego floor toma, werbla oraz pełnego kompletu talerzy firmy Zildjian. Centralki posiadają oryginalne, niebieskie naciągi rezonansowe z ówczesnym logo Rush oraz nadrukami „Neil” na jednej i „Peart” na drugiej. Na tomie 14-calowym znajduje się membrana podpisana przez samego artystę. Bębny miały kosztować około 100 000 dolarów (74 000 funtów). Jednak wynik aukcji przerósł wszelkie oczekiwania, ponieważ sprzęt został sprzedany za 500.312 dolarów.

Według opisu domu aukcyjnego Bonhams, zestaw został zakupiony przez Pearta w 1974 roku w sklepie muzycznym Long & McQuade w Toronto, wkrótce po tym, jak muzyk dołączył do zespołu.

UNIVERSAL CITY, CA – NOVEMBER 19: Neil Peart of Rush performs in concert at the Gibson Amphitheatre on November 19, 2012 in Universal City, California. (Photo by Gabriel Olsen/FilmMagic)

Neil Peart użył tych bębnów podczas swojego pierwszego występu z zespołem 14 sierpnia 1974 roku i pozostały one jego głównym zestawem perkusyjnym do 1977 roku. Albumy nagrane przy jego użyciu to: „Fly By Night”, „Caress Of Steel”, „2112” „All The World’s A Stage” (pierwszy album koncertowy zespołu). W latach 80-tych perkusista podarował magazynowi Modern Drummer jako nagrodę w konkursie. Zwycięzcą został Mark Feldman – perkusista z Nowego Jorku. Później sprzedał zestaw osobie, która wystawiła go na aukcji. Do zestawu dołączony jest własnoręcznie podpisany list od Pearta, który Feldman otrzymał wraz z nagrodą.

Neil Peart był powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych perkusistów wszech czasów. Zmarł w styczniu tego roku po dramatycznej walce z rakiem mózgu.

Źródła:

https://www.rollingstone.com/

https://www.nme.com/