> > > Zmarł John “Jabo” Starks

John “Jabo” Starks zmarł w ostatni wtorek w Mobile w stanie Alabama. Przyczyną śmierci był nowotwór szpiku kostnego.

Zmarł John "Jabo" Starks

Starks, wraz ze zmarłym w zeszłym roku Clydem Stubblefieldem, był częścią tandemu perkusyjnego, który napędzał występy Jamesa Browna w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Słychać ich także na niektórych spośród najpopularniejszych nagraniach Ojca Chrzestnego Muzyki Soul”, np. to Starks bębnił w numerze “Sex Machine“. Magazyn Rolling Stone umieścił ten duet na swojej liście największych perkusistów wszech czasów. Styl “Jabo” Starksa wywodził się z bluesa, podczas gdy Stubblefield wnosił więcej funkowego podejścia.

Po zakończeniu współpracy z Jamesem Brownem John “Jabo” Starks przez wiele lat występował legendą bluesa – B.B. Kingiem. W latach 90. Starks ponownie stworzył duet z Clydem Stubblefieldem. Występowali jako FunkMasters.

Oto jak Starks wspominał okres gry u Jamesa Browna:

Trzeba zrozumieć, że jesteśmy odmiennymi perkusistami. Clyde (Stubblefield – przyp. BeatIt) gra w swoim stylu, czyli jak nikt inny. Jak gram tak, jak gram. Możemy zagrać ten sam kawałek, ale na różny sposób. Nigdy nie graliśmy dokładnie tego samego podczas koncertów Jamesa (Browna – przyp. BeatIt), ale gdy chciał usłyszeć coś różniącego się od stylu Clyde’a, zawsze wskazywał palcem na mnie.”

John “Jabo” Starks miał 79 lat.

Share