> > > BeatIt Test: Zestaw perkusyjny Dixon Spark PODSP 418

Kilka dni temu otrzymaliśmy 2 małe zestawy marki DIXON od naszego ulubionego poznańskiego sklepu perkusyjnego – Avant Drum Shop. Jeden z nich w konfiguracji BD 18″, TT 12″, FT14″ + werbel 14″ w kolorze Deep Blue, a drugi w konfiguracji BD 16″, TT 10″, FT 13″ + werbel 14″ w kolorze Wine Red. Na pierwszy ogień poszedł zestaw z bębnem basowym 18″. Podczas ustawiania sprzętu odnieśliśmy wrażenie, że instrumenty te mogą nieźle namieszać na naszym polskim rynku muzycznym. Sprawdźcie jak to wszystko się dalej potoczyło. 🙂

Do “opukania” tych bębnów zaprosiliśmy perkusistę młodego pokolenia – Jakuba Martuzalskiego. Bębniarz, który już wcześniej pojawiał się na naszym portalu np: gdy dorwaliśmy go na zeszłorocznej edycji festiwalu Pol’and’Rock, materiał TUTAJ. Martuzal znany jest przede wszystkim ze współpracy z zespołem RusT oraz z tego, że uwielbia klasycznie rockowe klimaty i taki właśnie reprezentuje styl gry na bębnach. Możecie nam uwierzyć na słowo, że dokładnie przestudiował grę Johna Bonhama i radzi sobie z nią doskonale. Dodajmy, że Kuba jest także nauczycielem perkusji w poznańskiej szkole Republika Rytmu.

Zestaw perkusyjny Dixon Spark PODSP 418

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z jednego rack tomu, jednego floor tomu i centralki(z podnośnikiem), werbla oraz ramienia łamanego pod talerz. Na wszystkich instrumentach zostawiliśmy naciągi, które dostajemy wraz z zakupem zestawu. Nastroiliśmy je przy pomocy Tune Bota, a do bębna basowego wrzuciliśmy koc. Nasz gość zagrał najpierw kilka pojedynczych uderzeń na każdym instrumencie z naszego zestawu Dixon Spark. Następnie posadził soczystego groove’a.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

 • producent: Dixon
 • model: Spark 18″
 • elementy zestawu: bęben basowy 18″ x 16″ tom 10 “x 8″, floor tom 14″x14″, werbel 14″ x 5,5”
 • wykończenie: Deep Blue,
 • charakter: zwarty, szybki
 • materiał:  6 warstw topoli
 • tom holder: kulowy

3. Produkt i brzmienie

Zestaw Dixon Spark w konfiguracji  BD 18″, TT 12″, FT14″ + werbel 14″ robi całkiem pozytywne wrażenie na pierwszy rzut oka. Całość jest wykonana bardzo solidnie. Posiadają bardzo przyzwoity osprzęt oraz świetnie położoną okleinę. Wykończenie Deep Blue zachowuje się bardzo ciekawie w różnych warunkach świetlnych. Gdy jest mniej światła to bębny są praktycznie czarne, ale gdy potraktowaliśmy je naszymi softboxami, to dopiero pokazały swój prawdziwy, przyjemny dla oka niebieski kolor.

Zacznijmy od centralki, jak na swoje małe rozmiary to naprawdę ma cios. Sporo dołu jak na bęben o rozmiarze 18″, wyraźny punkt i klik, niewytłumiona brzmi trochę gorzej dlatego użyliśmy niewielkiego koca aby wytłumić niechciane przydźwięki. Tomy brzmią ostro i dosyć, krótko. Są bardzo proste w strojeniu. Zdecydowanie lepiej zagadają jeśli podstroimy je wysoko. Wszystkie przydźwięki jakie generują są miłe i nie kłują w uszy. Nie potrzeba używać żelków aby się ich pozbyć.

Werbel to dosyć sporna kwestia w tym instrumencie, powinien trafić w gust niejednego bębniarza. Brzmienie troche puszkowate, sprężyny mogły by się lepiej odzywac, ale patrząc na cene tego instrumentu, to nie powinniśmy narzekać na jakieś małe niedoskonałości.

4. Podsumowanie

My uważamy instrument za bardzo dobry, śmiało możemy stwierdzić, że za takie pieniądze jest to instrument idealny nie tylko dla każdego początkującego perkusisty, ale dla muzyków grających koncert w mniejszych klubach gdzie granie ciszej i delikatniej jest na wagę złota.

Najlepszym podsumowaniem tego zestaw będzie wypowiedź Jakuba Martuzalskiego: “Centralka ma fajny “punch” jak na tak mały bęben, przy tym tłumieniu, i mocniejszym graniu wydawała z siebie fajny klik. Bardzo fajnie współgrała z tomami, które miały fajny, konkretny sustain. Nie jestem fanem tomów o rozmiarze 12″ ale ten jakoś mi podpasował, całkiem łatwy był w strojeniu. Miał bardzo fajne wybrzmienie oraz nic w nim nie brzęczało. Floor tom w rozmiarze 14″ x 14″ bardzo fajnie gadał, dźwięk się za nim nie ciągnął. Werbel jak na instrument takiej klasy – brzmiał całkiem przyzwoicie. Wybronił się bez żadnego tłumienia.”

Producent: DIXON 

Dystrybutor: Music Info sp. z o.o

NASZA OCENA 5/5

Plusy:

 • dobra jakość wykonania
 • ciekawy wygląd
 • CENA
 • ramię łamane pod talerz w cenie

Minusy:

 • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Dixon Spark w konfiguracji 18″, 12″, 14″ przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Jakub Martuzalski!