> > > Beatit Testuje: zestaw Natal Arcadia UFX

Niedawno otrzymaliśmy kolejną dużą przesyłkę od świetnego sklepu perkusyjnego, jakim bez wątpienia jest gdyński DrumStore. W środku znajdowało się kilka naprawdę ciekawych rzeczy. Oczywiście przetestowaliśmy je wnikliwie, a wynikami testów będziemy dzielić się z Wami na bieżąco. Na “pierwszy ogień” pójdzie wyjątkowo piękny zestaw, który zrobił na nas naprawdę wielkie wrażenie. Chodzi o perkusję wykonaną przez brytyjską firmę podbijającą od niedawna rodzimy rynek. Mieliśmy przyjemność “obić” nieco zestaw Natal Arcadia UFX. Zapraszamy do lektury.

 1. Opakowanie i wygląd zestawu

Zestaw przyjechał do nas w kartonach z logo firmy. W środku jednego pudła znajdowały się korpusy, a drugie zawierało werbel i hardware. Każdy bęben był owinięty folią, styropian wypełniający rogi kartonów zabezpieczał przed zbędnymi ruchami podczas transportu, śruby i haki były starannie zafoliowane- po prostu nie ma się do czego przyczepić! Po wyciągnięciu i złożeniu całości naszym oczom ukazał się naprawdę piękny set. Lakierowane korpusy w wykończeniu blue to black fade zrobiły na nas wielkie wrażenie. Staranność wykonania detali i brak jakichkolwiek “niedoróbek” sprawiło, że trudno nam było powstrzymać “ochy” i “achy”!

2. Produkt

Wspomniany wcześniej zachwyt dotyczył nie tylko wykończenia i detali. Chodziło głównie o brzmienie i funkcjonalność. Zestaw Natal Arcadia UFX to nieco zmodyfikowany przedstawiciel tej serii. Różnicą są rozmiary tomów oraz floor toma. Bębny te są nieco płytsze (10 x 6,5″, 12 x 7″ i 16 x 14″). Rozmiar centrali to standardowo 22 x 18″. Pozwala to na szybsze, ale równie pełne wybrzmiewanie instrumentu. Mieliśmy też dużą łatwość w nastrojeniu całości tak, aby brzmiała spójnie. Tom holder umieszczany na centrali to kolejny ciekawy element zestawu. Nie dość, że działa bardzo płynnie i solidnie trzyma zawieszone na nim bębny, posiada on jeszcze miejsce na zamontowanie małego ramienia na talerz (np. splash). Pomysłowe rozwiązanie! Dodajmy tylko, że do zestawu Natal Arcadia UFX dodawany jest KOMPLETNY ZESTAW HARDWARE’U!

Otrzymujemy statyw łamany, prosty, stopkę oraz statyw do werbla i hi-hatu. Wszystkie statywy są solidne i działają bez zarzutu. Stopka to naprawdę “twardy zawodnik”. Posiada płynną regulację ustawienia bijaka oraz podwójny łańcuch. Grało się na niej wyjątkowo sympatycznie.

W zestawie otrzymujemy także werbel w rozmiarach 14x 5,5″ w kolorze reszty setu. Nastrojony “na ucho” robi wrażenie, a po użyciu TuneBota okazuje się być niesamowicie głośnym i wyraźnym instrumentem z rockowym charakterem.

3. Przebieg testu

Bębny testowane były w specjalnie przystosowanym akustycznie pomieszczeniu, które możecie zobaczyć w naszych produkcjach. Na bębny zostały założone fabryczne, jednowarstwowe naciągi Remo UT. Zestaw został nastrojony następująco:

16″ – D (dół 163Hz, góra 98 Hz)

12″ – F# (dół 206, góra 123)

10″ – A# (dół 259 Hz, góra 155 Hz)

werbel – F (góra 240 Hz, 359 Hz)

centrala – D (rezo 82 Hz, uderzany 55 Hz)

Po ograniu każdego bębna z osobna ograliśmy całość. Perkusja ta brzmi bardzo spójnie. Centrala mimo obaw o dźwięk generowany przez fabryczne nałożony naciąg posiada sporo basu. Tomy trzymają strój, a granie przejść to sama przyjemność. Płytsze korpusy sprawdzają się w stu procentach! Odległości dźwiękowe między poszczególnymi rozmiarami są zadowalające i naturalne. Opisany przez nas nieco wcześniej werbel to prawdziwa rewelacja. Jest głośny (momentami za bardzo), ale ludziom, którzy poszukują rockowego charakteru nie będzie to przeszkadzać.

4. Podsumowanie

Zestaw Natal Arcadia UFX to bębny godne polecenia każdemu, kto pragnie posiadać zestaw w uniwersalnej konfiguracji, który brzmi bardzo ciekawie, wygląda fenomenalnie, a w cenę wliczony jest świetnej jakości hardware. Nam grało się na nim bardzo przyjemnie, i z pewnością polecamy go zarówno fanom rocka, jak i osobom lubiącym nieco lżejsze klimaty. No i ten lakier…

5. Podstawowa specyfikacja produktu

 • marka: Natal
 • seria i model: Arcadia UFX
 • materiał: Brzoza
 • kolor: Blue to black fade
 • konfiguracja: 10” x 6,5”, 12” x 7”, 16” x 14”, 22” x 18”

Plusy:

 • świetne brzmienie
 • dołączany hardware
 • łatwość w strojeniu
 • piękny wygląd

Pomiędzy:

 • werbel jest momentami zbyt głośny

Minusy:

 • nie stwierdzamy