> > > BeatIt testuje: zestaw perkusyjny Sonor AQ2 Stage

Jakiś czas temu przyszła do naszej siedziby całkiem pokaźna paczka zawierająca dwa zestawy perkusyjne: Sonor AQ2 Stage oraz Sonor SQ1. Już podczas rozpakowywania i strojenia było jasne, że czeka nas wiele ciekawych wrażeń. Droższy zestaw zostawmy sobie na później i najpierw przyjrzyjmy się bębnom z niższej półki pro, a więc serii AQ2.

Do “ostukania” tych bębnów zaprosiliśmy doskonale zapowiadającą się perkusistkę młodego pokolenia – Wiktorię Jakubowską. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a współpracuje obecnie z takimi artystami i zespołami jak Paulina Przybysz, Agi Brine oraz Hatbreakers. Jako wielbicielka brzmienia bębnów Sonor grająca na co dzień na zestawie Teardrop, a także świetna perkusistka, Wiktoria okazała się doskonałą osobą do tego, aby zasiąść za oboma zestawami przysłanymi do nas przez dystrybutora tej marki – firmę Musik Meyer.

test zestawu Sonor AQ2 Stage

Zestaw Sonor AQ2 Stage

1. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy w naszym własnym, niedawno urządzonym pomieszczeniu do nagrywania. Zestaw składa się z dwóch tomów, floor toma, werbla i centralki, na które firmowo założono naciągi Remo UT. W trakcie testu Wiktoria Jakubowska wykorzystała talerze: Sabian AA Apollo Hi-hat 16″, Sabian HH O-Zone Crash 18”, Sabian HHX Fierce Crash 19” oraz Sabian Chopper Disc 12”. Nasz gość wykonał beat do utworu z repertuaru Dona Guralesko & Matheo, zatytułowanego “Otoczony oceanem“.

2. Podstawowa specyfikacja testowanego zestawu:

  • producent: Sonor
  • model: AQ2 Stage
  • elementy zestawu: tomy 10″ x 7″ i 12″ x 8″, floor tom 16″ x 15″, werbel 14″ x 6″, bęben basowy 22″ x 17,5″
  • wykończenie: Titanium Quartz (TQZ)
  • charakter: ciepły, dość otwarty
  • materiał: klon kanadyjski (4 warstwy) i klon chiński (3 warstwy)
  • Mocowanie tomów: SmartMount

3. Produkt i brzmienie

Bębny z serii Sonor AQ2 Stage są uniwersalne brzmieniowo. Charakteryzują się ciepłym brzmieniem tomów i centralki, które jednocześnie zachowują głębię właściwą dla klonu i pozwalają wydobyć odpowiednią ilość niskich częstotliwości. Gdy stroiliśmy te bębny przed przybyciem Artystki bez problemu udało się nam osiągnąć zadowalające dla rockowego ucha brzmienie. Centralka miała odpowiedni punkt “otulony” przez pasmo basowe, tomy były ciepłe i pełne, a floor tom dodatkowo zapewniał sporo “dołu”. Warto także zwrócić uwagę na werbel, który bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Zwykle werble będące częścią zestawu to rzecz, którą natychmiast zastępuje się czymś bardziej “z charakterem”. W tym przypadku tego “charakteru” jest całkiem sporo, tzn. grający otrzymuje atak, sygnał i tzw. “strzał”, jednak nie kosztem ciepła. Z rozmysłem nie wytłumiliśmy tego instrumentu, aby pokazać na ile otwarty może on być. Maszynka do sprężyn działa bez zarzutu, a same sprężyny przy wzbudzeniu brzmią całkiem przyjemnie dla ucha, niestety wzbudzają się troszkę zbyt łatwo. Tom holder został zaprojektowany tak, aby mieć jak najmniejszy kontakt z drewnem i dawać dłuższe wybrzmienie. Zalecamy nieco podsmarować śruby strojące, ponieważ podczas zakładania naciągów na zestaw zauważyliśmy, że smaru mogłoby być troszkę więcej. Warto również zwrócić uwagę na mocowanie tomów.

test zestawu Sonor AQ2 Stage beatit.tv

Gdy Wiktoria usiadła za tymi bębnami i wystroiła je po swojemu (co oznaczało podstrojenie ich wyżej, bardziej w stronę właściwą dla hip hopu i jazzu), ciepło brzmienia uwydatniło się jeszcze bardziej. Wystarczy posłuchać fragmentu, w którym perkusistka “przechodzi” po wszystkich tomach od najmniejszego do największego – brzmi to naprawdę ładnie.

Zestawy Sonor AQ2 Stage są dostępne w pięciu wykończeniach. Testowany przez nas zestaw jest w kolorze Titanium Quartz (TQZ), który w uproszczeniu możemy określić jako grafitowy z brokatem. Z początku wydał się on nam trochę zwyczajny, ale musimy przyznać, że zyskiwał z każdą kolejną minutą obcowania z tym zestawem. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że nie ma się czego czepiać. W świetle sceny zaprezentuje się naprawdę godnie. Pozostałe cztery to: lakier Aqua Silver Burst (ASB), lakier Brown Fade (BRF), okleina White Pearl (WHP) i lakier Transparent Satin Black (TSB).

test zestawu Sonor AQ2 Stage Wiktoria Jakubowska beatit.tv

4. Podsumowanie

Sami uważamy instrument za bardzo dobry, jednak naszym zdaniem najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź samej Wiktorii Jakubowskiej: “Tomy w zestawie Sonor AQ2 Stage dźwięczne, co mi bardzo odpowiada. Nie duszą się podczas wybrzmiewania i można na nich grać melodie. To mówi wiele o dopasowaniu poszczególnych elementów zestawu. Stopa ma dużo ciepła, jest okrągła i nie brakuje jej delikatnego punktu. Sprężyny werbla rezonują zbyt silnie jak na mój gust, ale instrumentowi nie brakuje ataku i wybuchowości. W muzyce rockowej sprawdzi się bez wątpienia. Jeżeli chodzi o spójność brzmienia, to nie mam tym bębnom nic do zarzucenia. Zestaw bardzo przypadł mi do gustu, szczególnie centralka i tomy. Bardzo lubię takie naturalne brzmienie bębna.

Producent: http://www.sonor.com/

Dystrybutor: http://www.musik-meyer.com/

OCENA: 5/5

Plusy:

  • bardzo dobre wykonanie
  • ciepłe brzmienie
  • uniwersalność stylistyczna
  • piękny wygląd
  • niezły werbel

Minusy:

  • brak

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby bębny Sonor AQ2 Stage przeszły najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Wiktoria Jakubowska!

Share