> > > BeatIt testuje: Zildjian 20th Anniversary A Custom Ride 21″

W 1992 roku seria Zildjian A Custom miała swoją premierę torując nowy szlak w technikach produkcji talerzy. Seria ta jest obecnie uważana za jedną z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych serii talerzy na świecie. Talerze A Custom są znane ze swojej jasnej, szklistej barwy, “błyszczącego” wykończenia i są używane przez wielu czołowych artystów z całego świata, niezależnie od uprawianych gatunków muzycznych.

Aby uczcić swoją dwudziestą rocznicę powstania, Zildjian wypuścił limitowaną edycję talerza A Custom 20th Anniversary Ride w rozmiarze 21″. Model ten, zyskując sporą popularność, na stałe zagościł już w katalogu firmy.

Testujemy Zildjian 20th Anniversary A Custom Ride 21″

1. Przebieg testu

Mając świadomość szczególności tego instrumentu tym bardziej gorliwie zabraliśmy się do testowania. Już przy pierwszym kontakcie zwróciliśmy uwagę na alternatywną wersję znanego nam dobrze logo Zildjian, tym razem w białym kolorze.

Podczas testu wykorzystaliśmy także ogrywany przez nas zestaw Sonor AQ1 oraz komplet talerzy Zildjian (K Custom Sweet hi-hat 15″ i A Custom 25th Anniversary Ride 23″).

2. Podstawowa specyfikacja produktu:

 • producent: Zildjian
 • seria: A Custom
 • typ: Ride
 • wykończenie: połysk
 • materiał: brąz B20
 • styl: modern
 • brzmienie: jasne, szkliste
 • łączna masa: średnio lekka

3. Produkt i brzmienie:

Mając za sobą doświadczenia z szerokim zakresem produktów z rodziny Zildjian spodziewaliśmy się konkretnych cech czy atrybutów, które ten talerz będzie posiadać. Seria A Custom nie jest znana w środowisku perkusyjnym z ciemnych brzmień, czy vintage’owych skojarzeń – jest raczej ucieleśnieniem współczesnych barw i jasnego dźwięku. I tak jest też w przypadku testowanego przez nas modelu. To, co odróżnia serię A Custom od innych jasnych talerzy na rynku (często kojarzonych tylko z muzyką rockową czy metalową) to ich waga. Dzięki stosunkowo niedużej masie, talerze te nie są klasycznymi “dzwonami” i spokojnie nadają się do “crashowania”, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi modelami. Nie bez przyczyny używane były przez takiego giganta perkusji jak Vinnie Colaiuta (brał on zresztą udział w ich tworzeniu). Podczas testu podjęliśmy się próby zademonstrowania tego, jak bardzo plastyczny jest ten instrument. Zaczynając od klasycznego swingowania, przechodząc w około bluesowy shuffle, aż po rockowy rytm z gęstą stopą, talerz okazał się być niesłychanie podatnym na każdego rodzaju ekspresję, brzmiąc przy tym “autentycznie” w każdym kontekście. Rzadko kiedy można znaleźć ride tak wielozadaniowy, który jednocześnie zachowuje swój charakter, oscylując jednocześnie w kategorii jasnych i bardziej “modern”, jeśli chodzi o spectrum brzmieniowe. Dzięki swojej wadze, talerz idealnie balansował między klasycznymi właściwościami ride’a a przyjemnym dla ucha rozmyciem.  Zildjian A Custom 25th Anniversary Ride 21″ z powodzeniem odnajdzie się w wielu gatunkach muzycznych i, jakkolwiek takie stwierdzenie może brzmieć jak klisza czy stary slogan, w tym przypadku nie da się lepiej tego ująć.

Producent: www.zildjian.com

Dystrybutor: MUSIK MEYER Central Europe

NASZA OCENA: 5/5

Plusy:

 • świetne wykonanie
 • niesamowita uniwersalność
 • bardzo dobra współpraca z mikrofonami

Minusy

 • nie stwierdzamy

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby talerz Zildjian 25th Anniversary A Custom Ride 21″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja!