> > > BeatIt testuje: Zildjian 25th Anniversary A Custom Ride 23″

W 1992 roku seria Zildjian A Custom miała swoją premierę torując nowy szlak w technikach produkcji talerzy. Seria ta jest obecnie uważana za jedną z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych serii talerzy na świecie. Talerze A Custom są znane ze swojej jasnej, szklistej barwy, “błyszczącego” wykończenia i są używane przez wielu czołowych artystów z całego świata, niezależnie od uprawianych gatunków muzycznych.

Aby uczcić swoją rocznicę, Zildjian wypuścił w roku 2017 limitowaną edycję talerza A Custom 25th Anniversary Ride w niecodziennym rozmiarze 23″. Na całym świecie istnieje tylko 1000 sztuk tego modelu.

Testujemy Zildjian 25th Anniversary A Custom Ride 23″

1. Przebieg testu

Mając świadomość wyjątkowości tego instrumentu tym bardziej ochoczo zabraliśmy się do testowania. Przy pierwszym kontakcie zwróciliśmy uwagę na alternatywną wersję znanego nam dobrze loga Zildjian, tym razem w białym kolorze.

Podczas testu wykorzystaliśmy także ogrywany przez nas zestaw Sonor AQ1 oraz komplet talerzy Zildjian (K Custom Sweet hi-hat 15″ i A Custom 25th Anniversary Ride 21″).

2. Podstawowa specyfikacja produktu:

 • producent: Zildjian
 • seria: A Custom
 • typ: Ride
 • wykończenie: połysk
 • materiał: brąz B20
 • styl: modern
 • brzmienie: jasne, szkliste
 • łączna masa: średnio lekka

3. Produkt i brzmienie:

Mając za sobą doświadczenia z szeroką gamą produktów firmy Zildjian spodziewaliśmy się konkretnych cech czy atrybutów, które ten talerz będzie posiadać. Seria A Custom nie jest znana z ciemnych brzmień czy vintage’owych skojarzeń – jest raczej ucieleśnieniem współczesnych barw i jasnego dźwięku. I tak jest też w przypadku testowanego przez nas modelu. Mimo większego niż zazwyczaj rozmiaru, talerz nadal posiada klarowne, szkliste brzmienie z wyraźnym “pingiem” kopułki. To, co odróżnia serię A Custom od innych jasnych talerzy na rynku, często kojarzonych tylko z muzyką Rockową czy Metalową, to ich waga. Dzięki stosunkowo niedużej masie, talerze te nie są klasycznymi “dzwonami” i spokojnie nadają się do “crashowania”, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi modelami. Nie bez przyczyny używane były przez takiego giganta perkusji jak Vinnie Colaiuta (brał on zresztą udział w ich tworzeniu). Podczas testu nieśmiało podjęliśmy się próby zademonstrowania tego, jak bardzo plastyczny jest ten talerz. W każdej sytuacji sprawdził się znakomicie, czy to podczas gęstego grania à la fusion, gdzie często używany był pięknie wybrzmiewający bell, czy też w około-rockowej stylistyce, w której bardziej stosowaliśmy go jako crash. Zildjian A Custom 25th Anniversary Ride 23″ z powodzeniem odnajdzie się w wielu gatunkach muzycznych i, jakkolwiek takie stwierdzenie może brzmieć jak klisza czy stary slogan, w tym przypadku nie da się lepiej tego ująć.

Producent: www.zildjian.com

Dystrybutor: MUSIK MEYER Central Europe

NASZA OCENA: 5 / 5

Plusy:

 • świetne wykonanie
 • niesamowita uniwersalność
 • bardzo dobra współpraca z mikrofonami

Minusy

 • nie stwierdzamy

Bębniarki i Bębniarze! Pora, aby talerz Zildjian 25th Anniversary A Custom Ride 23″ przeszedł najważniejszy ze wszystkich testów, a więc ten na słuch widzów portalu dla perkusistów beatit.tv! Specjalnie dla Was Max Psuja!