> > > Czternastoletni perkusista nagrodzony przez Baracka Obamę

Daniel Petersen – czternastoletni perkusista z RPA – laureatem Nagrody Baracka Obamy za Osiągnięcia Życia (Barack Obama Lifetime Achievement Award). Chłopak został wyróżniony za sprawą swej pracy “na rzecz lokalnej społeczności oraz narodu”. Prowadzi on Fundację Daniela Petersena, w której zajmuje się umożliwianiem dzieciom z ubogich rodzin dostępu do instrumentów muzycznych. Współpracuje on także organizacją non-profit z Nowego Orleanu o nazwie Nosaconn, która prowadzi pozaszkolne zajęcia z muzyki dla młodzieży.

Perkusista Daniel Petersen

Daniel Petersen z nagrodą (zdjęcie: profil FB D. Petersena)

W swoim przemówieniu podczas ceremonii wręczenia nagrody, która odbyła się w Nowym Orleanie (USA), Petersen powiedział: “Choć Barak Obama nie mógł przybyć na dzisiejsza uroczystość, jest wielkim zaszczytem być docenionym przez jego fundację. To również nagroda dla RPA, naszej nowej demokracji i młodych ludzi z 1976 roku, którzy oddali wtedy życie” (w 1976 r. doszło do antyrządowych wystąpień murzyńskich w Soweto, krwawo stłumionych przez siły rządowe).

Daniel Petersen jest cudownym dzieckiem perkusji w RPA. Gra na tym instrumencie od trzeciego roku życia, a w roku 2014 obronił dyplom z muzyki na Uniwersytecie Western Cape jako najmłodszy absolwent w historii tej uczelni. Planuje on obronić pracę doktorską przed ukończeniem 22. roku życia.

Perkusista z RPA nagrodzony przez B. Obamę