> > > Film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim

Jak donosi magazyn “Jazz Forum“, właśnie powstaje film dokumentalny o perkusiście Adamie Jędrzejowskim. Obraz nosi tytuł “Jazz Outsider“, jego reżyserem jest Janusz Majewski, a wystąpią w nim m.in. Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Dąbrowski, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Sonia Bohosiewicz i Dorota Miśkiewicz, a także przedstawiciele średniego i młodego pokolenia polskiego jazzu.

Adam Jędrzejowski (foto: Olaf Tryzna)

Michał Urbaniak, Janusz Majewski (foto: Olaf Tryzna)

Jak czytamy na oficjalnej stronie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych: “W filmie będziemy towarzyszyć Adamowi Jędrzejowskiemu w studio w jego posiadłości w Ciechocinku, podczas prób z zespołem Sunny Side. Do muzyków dołączą gwiazdy polskiego jazzu, z którymi Adam Jędrzejowski pracował na różnych etapach kariery: m.in. Michał Urbaniak i  Zbigniew Namysłowski. Spotkanie przyjaciół po latach będzie okazją do opowiedzenia nie tylko fascynującej historii Bohatera, ale też „polskiej szkoły jazzu”. Film upamiętni także zmarłego na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, wybitnego muzyka jazzowego i aranżera Wojciecha Karolaka. Muzycznym motywem przewodnim filmu jest popularny standard jazzowy „Our Love is Here to Stay” Georga Gershwina, który usłyszymy w wykonaniu muzyków biorących udział w filmie. Dodatkowo, w występach udział wezmą wokalistki Sonia Bohosiewicz oraz Dorota Miśkiewicz.

Film nawiązuje do dwóch dokumentalnych filmów Janusza Majewskiego zrealizowanych w latach 60.: „Opus Jazz” oraz „Jazz in Poland”, dziś bezcennych materiałów archiwalnych prezentujących najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych tamtego okresu.

Adam Jędrzejowski – perkusista należący do czołówki twórców polskiego jazzu nowoczesnego. Na przełomie lat 50. i 60. współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami tamtego czasu. Grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego, wziął udział w nagraniach fundamentalnych dla polskiego jazzu płyt – „The Andrzej Trzaskowski Quintet”(1965) i „Seant” zespołu The Andrzej Trzaskowski Sextet featuring Ted Curson (1967). Współpracował z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Romanem Dylągiem, Wojciechem Karolakiem i innymi wielkimi osobowościami polskiej szkoły jazzu.

Janusz Majewski – dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej i jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. Ma na koncie tak klasyczne filmy i seriale telewizyjne jak m.in.: “Zaklęte rewiry“, “Królowa Bona“, “Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny“, “C.K. Dezerterzy“, czy “Siedlisko“.

Teaser filmu:

Reżyseria: Janusz Majewski

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koprodukcja: NBHW Sp. z o.o.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego