> > > Monitory douszne Craft Ears

Na polskim rynku muzycznym pojawił się kolejny poważny zawodnik produkujący monitory douszne – Craft Ears. Sądzimy zresztą, iż ma on spore szanse namieszać również poza granicami naszego kraju, a to z racji filozofii i technologii tworzenia produktu. Mamy tu do czynienia ze sprzętem, który ma mieć świetne brzmienie, wygląd, jakość wykonania. No i, co najważniejsze dla wielu ludzi, świetny stosunek jakości do ceny. Jędrzej Nowicki – osoba odpowiedzialna za całe zamieszanie – opowiada nam w kilku zdaniach o tym, jak doszło do powstania Craft Ears.

fot: Craft Ears

“Z muzyką mam do czynienia od 5 roku życia. Skończyłem szkołę muzyczną na instrumentach perkusyjnych, zdobywając wiele nagród, m. in. tytuł Mistrza Polski w grze na instrumentach perkusyjnych. Po ukończeniu szkoły muzycznej zacząłem rozwijać się samodzielnie jako perkusista udzielając się w dużej ilości zespołów. Poza byciem perkusistą zacząłem zajmować się nagrywaniem, realizacją, miksowaniem nagrań oraz komponowaniem. Dało mi to nieocenioną wiedzę, a przede wszystkim “wyćwiczone” ucho, co bardzo pomogło mi w tworzeniu Craft Ears.

Dwa lata temu nawaliły mi moje uniwersalne odsłuchy sceniczne. Ze względu na dużą liczbę koncertów oraz pracy w studio chciałem zamówić sobie monitory customowe. Jednak z zamiłowania do dobrego brzmienia najniższe modele odpadały, a cena tych najlepszych dostępnych na rynku mnie przerastała. Mając odpowiednią wiedzę muzyczną i wykształcenie techniczne (skończyłem Politechnikę Poznańską) zacząłem interesować się tematem DIY i wykonaniem odsłuchów samodzielnie. Już pierwsze próby były całkiem udane, jednak nie spełniały moich wysokich oczekiwań. Tworzyłem więcej par dla siebie, a gdy osiągnąłem zadowalający efekt byłem wciągnięty w to już na tyle mocno, że stwierdziłem iż można spróbować zrobić słuchawki komuś innemu. Będąc przyzwyczajonym do dobrego brzmienia, znając ze słuchu wiele słuchawek oraz zestawów głośnikowych z najwyższych półek, wiedziałem, że brzmienie moich modeli może spełnić, a nawet przewyższyć, oczekiwania dużej ilości muzyków i ludzi zamiłowanych w dobrej jakości audio.

Dzięki temu, że jako perkusista obracałem się w branży audio podzwoniłem do znajomych, którzy od razu zechcieli wejść w proces usprawniania istniejących modeli. W tym okresie na polskiej scenie muzycznej pojawiło się ponad 100 moich par, wykorzystywanych przez znanych i bardzo cenionych muzyków. Ten proces trwał rok. Po ponad roku pracy i wielu iteracjach modeli i ciągłym ich ulepszaniu stwierdziłem, że jest czas, aby zaprezentować Craft Ears szerszemu gronu muzyków. Powstała strona internetowa oraz profile na mediach społecznościowych. W międzyczasie zacząłem bardzo inwestować w rozwój technologii wytwarzania. Chciałem, żeby oferowane przeze mnie słuchawki wyglądem, brzmieniem oraz wygodą noszenia nie odstawały od topowych urządzeń klasy światowej.

Otrzymałem między innymi dofinansowanie z Unii Europejskiej na rozwój innowacji w firmie. Wdrożyliśmy dzięki temu zaawansowaną metodę druku 3D, którymi mogą pochwalić się na razie tylko najwięksi producenci odsłuchów na rynku, przez co nasze słuchawki mogą być jeszcze wygodniejsze i lepiej wykonane. Widzę wiele możliwości dalszego wdrażania i innowacyjnego wykorzystywania druku 3D w tej branży. Celem powstania Craft Ears, poza moją pasją jaką jest muzyka i zamiłowanie do najwyższej jakości brzmienia, było stworzenie słuchawek customowych, które są znacznie bardziej dostępne dla szerszej grupy muzyków, jednak bez jakichkolwiek kompromisów jeśli chodzi o jakość wykonania i brzmienie. Oferujemy pełną personalizację słuchawek i realizację indywidualnych pomysłów klientów. Nasze zasady customer service należą do najbardziej korzystnych i przyjaznych klientowi: dwuletnia gwarancja na całe słuchawki, 60-dniowa gwarancja dopasowania oraz dożywotni support.”

Dostępne modele

Craft TWO

Specyfikacja:

 • zakres częstotliwości: 10 Hz – 17 kHz
 • impedancja: 9 Ω @ 1 kHz
 • izolacja akustyczna: -26 dB
 • drożność elektryczna: 2 przetworniki – nisko / średnio nisko tonowy + średnio wysoko/ wysoko tonowy
 • drożność akustyczna: jeden dźwiękowód

Craft FOUR:

Specyfikacja:

 • zakres częstotliwości: 15 Hz – 22 kHz
 • impedancja: 10 Ω @ 1 kHz
 • izolacja akustyczna: -26 dB
 • drożność elektryczna: 4 przetworniki – subbasowy + basowy + średniotonowy + wysokotonowy
 • drożność akustyczna: trzy dźwiekowody

fot: Craft Ears

Decydując się na zakup sprzętu od Craft Ears klient otrzymuje możliwość całkowitej personalizacji zamówionego produktu. Można wybrać:

 • kolor przewodu
 • rodzaj spersonalizowanego hardcase
 • kolor słuchawek
 • kolor i materiał z którego jest wykonana płytka zewnętrzna (faceplate)
 • możliwość umieszczenia własnej grafiki