> > > Nowy album Piotr Budniak Essential Group

Polsko-czeski kwintet prowadzony przez jednego z najbardziej zajętych perkusistów jazzowych młodego pokolenia wydał nowy album zatytułowany “Heart, Mind & Spirit“.

Piotr Budniak to urodzony w 1991 absolwent akademii muzycznych w Katowicach i Krakowie. Uczył się pod okiem takich mistrzów jak Marcin Jahr, Waldemar Franczyk, Adam Buczek, Wojciech Fedkowicz i Łukasz Żyta. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, koncertował również w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Maroko, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Na swoim koncie ma ponad 20 albumów.
Współtworzy wiele zespołów jazzowych młodej generacji (m.in. Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, Klara Cloud & The Vultures). Koncertował z Robem Mazurkiem, Jeffem Parkerem, Troyem Robertsem, Adamem Larsonem, Corcoranem Holtem, Mike’m Russellem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Arturem Majewskim, Arkiem Skolikiem i Jackiem Kochanem.

foto Mariusz Grurszka

W latach 2012-2014 był członkiem grupy LemON. Brał udział w wielu dużych projektach dzieląc scenę m.in. z Markiem Piekarczykiem, Adamem Sztabą, Anią Rusowicz, Mateuszem Ziółko czy Haliną Mlynkową. Koncertował także z zespołem DagaDana oraz Michałem Sobierajskim.

Foto Maria Jarzyna

Zespół Piotr Budniak Essential Group działa od 2014 roku. W 2018 r. grupa stała się kwintetem z udziałem jednego z najlepszych europejskich gitarzystów – Davida Doružki; muzyka, który pochodzi z Czech, ale przez lata mieszkał w USA, gdzie ukończył Berklee College of Music i współpracował a takimi artystami jak: z Kendrick Scott, Dan Tepfer, George Mraz, Jorge Rossy, Arild Andersen, Django Bates, Jon Fält i Rodney Green.

Piotr Budniak Essential Group ma na koncie cztery albumy. Najnowsza płyta „Heart, Mind & Spirit” została uznana za “prawdopodobnie najciekawsze nagranie polskiego jazzu 2020 roku” przez dziennikarzy Polskiego Radia. Jest ona swoistym studium antropologicznym. W notce prasowej czytamy: “Tytuł niezobowiązująco nawiązuje do koncepcji człowieka jako sumy ducha, duszy i ciała wyznawanej we wczesnym chrześcijaństwie, a wywodzącej się z filozofii hebrajskiej. Założeniem Budniaka jest próba uchwycenia esencji integralności człowieka z całą paletą jego uczuć, myśli, przekonań, doświadczeń, przeżyć i zmagań.”

Foto Piotr Matey

Warstwa muzyczna albumu odbiega nieco od poprzednich dokonań zespołu robiąc ukłon w stronę współczesnych trendów. Grupa odchodzi od stricte akustycznego grania poszerzając fakturę o wykorzystanie instrumentów elektrycznych oraz elektroniki. Autorem wszystkich utworów jest lider.

Album premierę miał 30.09.2020 i do końca roku jest dostępny do pobrania za darmo na stronie zespołu: www.pbessentialgroup.com!

Skład:
Wojciech Lichtański – saksofony, flet
David Doružka – gitara
Kajetan Borowski – fortepian, instrumenty klawiszowe
Piotr Narajowski – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
gościnnie:
Łukasz Belcyr – gitara (1), banjo (5)
Szymon Mika – gitara akustyczna (4)
Jakub Łępa – klarnet basowy (7)

Nagranie: Piotr Wilmanowicz (Cavatina Non-Profit Studio, Bielsko-Biała)
Miks oraz mastering: Mateusz Sołtysik

Projekt okładki: Łukasz Stylec
Zdjęcie z okładki: Łukasz Stylec, Maja Soś

Płytę promują dwie video sesje live zrealizowane techniką “one shot” z Vintage Sessions:

1.The Big Tree

https://youtu.be/LeOsajHmqZI

2. Futrix

(patrz: klip poniżej)