> > > Phil Collins nie zasiądzie za bębnami

Fani zespołu Genesis z niecierpliwością czekają na pożegnalną trasę  „The Last Domino? Tour 2021”, która rozpoczyna się w drugiej połowie września. Będzie to trasa niezwykła, bo muzycy kultowej grupy wystąpią razem po wielu latach przerwy.

Oprócz Phila Collinsa, zespół reaktywowało dwóch jego współzałożycieli: Mike Rutherford oraz Tony Banks. Wszyscy pojawili się w programie BBC Breakfast, w którym opowiedzieli o nadchodzącym tournée. Dominującym tematem rozmowy nie był jednak powrót Genesis na scenę, ale stan zdrowia Phila Collinsa, który wyznał w czasie rozmowy, że podczas jesiennych koncertów nie zasiądzie za perkusją.

Moja fizyczna forma zostawia wiele do życzenia. Jest to bardzo frustrujące, ponieważ chciałbym tam zagrać razem z moim synem” – powiedział. Muzyk wyjawił też, że w czasie koncertów skupi się na śpiewaniu, a na perkusji zastąpi go syn Nic Collins. „Ledwo mogę trzymać pałeczki, zwłaszcza w lewej ręce, więc są pewne fizyczne ograniczenia, które mi bardzo przeszkadzają” – wyznał 70-letni muzyk.

Niewykluczone, że jesienna trasa Genesis będzie ostatnią w karierze tego zespołu. Zapytany o to Collins nie owijał w bawełnę. „Wszyscy jesteśmy mężczyznami w pewnym wieku i myślę – do pewnego stopnia – że tak, prawdopodobnie jest to ostatnia trasa. Po prostu wydaje mi się, że to już nie dla mnie” – powiedział.

Problemy zdrowotne muzyka zaczęły się wiele lat temu. Pod koniec 2000 roku doznał poważnego urazu kręgosłupa, a w 2009 roku ogłosił, że musi zrobić przerwę od grania na perkusji. „Kręgi miażdżą mi rdzeń kręgowy z powodu pozycji, w której gram. To skutek wielu lat grania. Nie mogę prawidłowo trzymać pałek bez bólu. Kiedyś nawet przyklejałem je do rąk, żeby móc je utrzymać” – powiedział wtedy.

W 2015 roku muzyk przeszedł operację pleców, niestety w czasie rekonwalescencji po zabiegu, gdy chodził o kulach, potknął się i złamał stopę. „Mam uszkodzony nerw w lewym ramieniu. Operacja pleców, którą przeszedłem, była świetna, ale kiedy wracałem do zdrowia, chodząc o kulach, upadłem i złamałem stopę. Kiedy doszedłem do siebie po operacji stopy, ponownie upadłem i złamałem inną część tej samej stopy. Teraz moja prawa stopa jest całkowicie zdrętwiała” – relacjonował wówczas w wywiadzie dla magazynu „Billboard”. Już wtedy Collins sugerował, że będzie mu ciężko grać. „Nie wiem, czy kiedykolwiek będę wystarczająco sprawny, by ponownie grać na perkusji w czasie koncertów” – powiedział.

Trasa zespołu GenesisThe Last Domino? Tour 2021” została ogłoszona w marcu 2020 roku, jednak z powodu pandemii została zawieszona. W kwietniu 2021 roku management zespołu potwierdził, że koncerty się odbędą, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Pierwszy z nich odbędzie się w Birmingham w Wielkiej Brytanii 20 września 2021 roku, ostatni 16 grudnia w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.