> > Piotr “Stopa” Żyżelewicz – człowiek i muzyk

Piotr Żyżelewicz. “Stopa”. Gdy cztery lata temu decydowaliśmy o tym, że przygotujemy film, który właśnie oddajemy w Wasze ręce, nie było naszym celem stworzenie dokumentu przybliżającego życiorys artystyczny i drogę twórczą bohatera. Chodziło nam raczej o upamiętnienie Go zarówno jako muzyka, jak i po prostu jako człowieka. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć będzie porozmawiać z muzykami, którzy z Nim współpracowali, grali, zastępowali go w różnych zespołach, ale także najzwyczajniej w świecie z Nim się kolegowali lub przyjaźnili.

Pomimo faktu, iż nie udało nam się dotrzeć do wszystkich, i tak rysuje się portret człowieka skromnego, ciepłego, rodzinnego, przyjacielskiego, zabawnego, momentami rozrywkowego i przede wszystkim wiedzącego, co w życiu jest naprawdę ważne. Na przekór wszelkim przeciwnościom (których życie Mu nie oszczędziło), a może właśnie z ich powodu…

Co naturalne, otrzymujemy także obraz doskonałego muzyka. Z rozmysłem nie użyliśmy tu słowa “perkusista”, ponieważ gra Stopy i jego sztuka perkusyjna to o wiele więcej niż podawanie rytmu i trzymanie tempa. Był to instrumentalista o przeogromnej palecie możliwości, który odnajdował się praktycznie w dowolnym gatunku muzycznym. Czy to punk, reggae, folk, jazz, rock, czy metal – w każdym wnosił swoje ponadprzeciętne umiejętności oraz rozpoznawalny styl i brzmienie (choćby werbla). Choć nigdy o to nie zabiegał, bez wątpienia należy On do panteonu polskiej perkusji i jesteśmy głęboko przekonani o tym, że będzie przez długie lata pamiętany i wspominany jako jeden z największych, najważniejszych i najbardziej utalentowanych spośród nas, również przez kolejne pokolenia bębniarzy.

Dziś mija siedem lat, od śmierci Piotra “Stopy” Żyżelewicza. Film ten jednak pokazuje, że choć nie ma Go z nami, to przez ten cały czas jest wśród nas…

Szczególne podziękowania składamy autorom filmu “Podróż na Wschód” za udzielenie zgody na wykorzystanie jego fragmentów.

Od siedmiu lat przy Polskiej Fundacji Muzycznej, mieszczącej się przy ul. Kruczkowskiego 12/2 w Warszawie, działa subkonto o nazwie STOPA. Oto jego numer:

31 1440 1101 0000 0000 0492 7362 

Można na nie przekazywać datki dla Rodziny. Dzięki nim istnieje szansa na to, aby Żona i Dzieci nie stracili obciążonego kredytem hipotecznym domu.

Dochód z reklam na YouTube zostanie przekazany dla Rodziny Piotra “Stopy” Żyżelewicza.

Share