> > > Radek Owczarz i pady Zildjian Reflexx

Radek Owczarz to perkusista doskonale znany maniakom bębnów w naszym kraju, ponieważ koncertuje i nagrywa z największymi gwiazdami rodzimej sceny. Współpracował lub współpracuje m.in. z Kasią Kowalską, Edytą Bartosiewicz, Patrycją Markowską, Janem Borysewiczem czy zespołami OCN i Pilichowski Band. Radek nie jest też obcy widzom beatit.tv. Pojawił się u nas już testując sporo sprzętu perkusyjnego, a także w obszernym wywiadzie.

Tym razem przyjechał do naszego nowego studia “ostukać” trochę gratów i porozmawiać o tym, co w życiu najważniejsze, czyli bębnach i bębniarzach… 😉

Na początek bierzemy na warsztat nowe pady ćwiczebne Zildjian Reflexx, o których już informowaliśmy w naszym dziale newsowym.

BeatIt: Co powiesz o tych padach?

Radek Owczarz: Nie wiem, co to za materiał, ale pady “Zildka” są przede wszystkim dwustronne. To bardzo duża zaleta. Dzięki temu można zmierzyć się ze swoją techniką na dwóch różnych powierzchniach. 

BeatIt: Jedna powierzchnia jest twardsza, a druga bardziej miękka?

Radek Owczarz: Tak jest. Co za tym idzie, jedna odbija lepiej, a druga gorzej.

BeatIt: My jesteśmy z tej epoki, kiedy się ćwiczyło na poduszkach. Pamiętam też worki z piaskiem.

Radek Owczarz: Ja miałem książkę telefoniczną owiniętą taśmą biurową. 

BeatIt: Idealny pad.

Radek Owczarz: W ogóle nie odbijało. 

BeatIt: Nie nakłaniamy Was do takich samoróbek (śmiech). Teraz są pady, które można kupić w sklepie. Ale to jest podobne do utrudniania sobie odbicia, czyli myślenie o odbiciu i znajdowanie go na powierzchni takich materiałów jak np. gąbka, która ma imitować odbicia na floor tomach. Nie werbel, nie blachy, tylko bardziej tomy i floor tomy.

Radek Owczarz: Aczkolwiek przyzwyczajenie się do jednej powierzchni wcale nie jest dobre. Trzeba zmieniać. Podkreślam, że przechodzę ewolucję i czegoś się uczę. Na podstawie moich obserwacji dochodzę do wniosku, że nie chodzi o to, żeby tylko grać na worku z piaskiem. Naprawdę trzeba potrafić grać na powierzchni, która bardzo dobrze odbija. Bęben wysoko nastrojony, nisko nastrojony – to wszystko rozwija naszą motorykę i przede wszystkim kontrolę nad pałką, która w graniu na bębnach jest chyba najważniejsza.

BeatIt: Mamy mnóstwo różnych powierzchni w zestawie perkusyjnym. Każdy instrument ma inną powierzchnię odbicia.

Radek Owczarz: Tak jest. To ma później bardzo duży wpływ na dynamikę…

Podstawowa specyfikacja padów Zildjian Reflexx:

  • dwustronne pady ćwiczebne
  • wymiary 6″ i 10″
  • 50% cichsze od standardowych padów dostępnych na rynku
  • powierzchnie grubsze i bardziej miękkie w porównaniu do większości padów konkurencji
  • powierzchnia Flexx o grubości ¾ cala nadaje się do wszystkich technik gry oraz prędkości, bez względu na to, czy wymagane jest użycie całego ramienia, nadgarstka, czy palców
  • powierzchnia Workk o grubości ½ cala daje mniejsze odbicie, choć wciąż umożliwia to, aby uderzenia były bardziej słyszalne niż w przypadku np. poduszki lub innej zupełnie martwej powierzchni. Nadaje się do ćwiczenia technik wymagających użycia ramienia, przedramienia i nadgarstka oraz ruchów, do których niezbędny jest szerszy zakres ruchów przy niskiej lub średniej prędkości
  • stworzony dla perkusistów pragnących poprawić technikę, ponieważ pozwala ćwiczyć kontrolę, siłę, czułość oraz wytrzymałość, jednocześnie dając większy zakres prędkości uderzeń.

Więcej informacji: https://zildjian.com/zildjian-reflexx-conditioning-pads

Nowy pad ćwiczebny od firm Zildjian i Reflexx