> > > Ray Luzier o biznesowej stronie bycia perkusistą

Jak wielu muzyków, w czasach covidowych Johnny Christ – basista zespołu Avenged Sevenfold – zaczął prowadzić własny podcast o nazwie Drinks with Johnny.

Niedawno wśród jego gości znalazł się Ray Luzier – perkusista grupy Korn. Jednym z tematów poruszonych w obszernej rozmowie było to, jak ważna dla profesjonalnego muzyka jest znajomość kwestii biznesowych.

Luzier mówi:

Kiedy przeprowadziłem się do Los Angeles, zamknąłem się w moim laboratorium perkusyjnym w M.I. (szkoła Musicians’ Institute in LA – przyp. BeatIt) kiedy byłem tam studentem i po prostu waliłem w bębny przez sześć godzin dziennie, szedłem pograć z tym zespołem, albo chciałem grać z tamtym zespołem. Po prostu starałem się być jak najlepszy na perkusji i nie zdawałem sobie sprawy, że powinienem kształcić się w biznesie. Nie zdawałem sobie sprawy, ile złych kontraktów miałem w przyszłości podpisać i ilu ludzi, którym ufałem i o których sądziłem, że mnie wspierają, w rzeczywistości mnie nie wspierało.

Gdy miałem dwadzieścia, dwadzieścia kilka lat, kopano mnie w dupę na lewo i prawo. Grałem w kilku nieudanych oryginalnych zespołach… Chciałem być jak Kiss, Mötley Crüe i Ozzy (Osbourne – przyp. BeatIt) i nie zdawałem sobie sprawy, co się dzieje od strony biznesowej.

Dlatego próbuję edukować ludzi pod tym kątem. Nie skupiaj się tylko na grze. Kogo obchodzi, jak szybko potrafisz grać? (…) Naprawdę postaraj się ogarnąć cały biznes, jeśli chcesz w tym być. Jeśli chcesz to robić w weekendy dla zabawy, a w tygodniu mieć normalną pracę – świetnie. Niech Bóg błogosławi Amerykę. Rób to, co musisz robić.

Ale jeśli naprawdę chcesz być w tym zawodzie, jest tak wiele możliwości i tak wiele obietnic, które mogą się nie spełnić. I nie ma tu żadnego zabezpieczenia, nawet w sensie bycia stałym członkiem zespołu. Kiedy dostałem te robotę (z zespołem Korn – przyp. BeatIt) w 2007 roku, Fieldy (basista Korn – przyp. BeatIt) powiedział mi, że będziemy jeszcze grać najwyżej kilka lat. Piętnaście lat później jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek. Więc po prostu nigdy nie wiadomo.Nikt nie ma kryształowej kuli, a w każdym razie nikt jej nie miał kiedy ostatni raz sprawdzałem.”

Słowa warte przemyślenia…

https://www.facebook.com/RayLuzierOfficial

https://www.instagram.com/rayluzierkorn/

https://kornofficial.com