> > > Relacja z dwóch dni festiwalu DRUMS FUSION w Bydgoszczy

W dniach od 13 maja do 3 czerwca 2023 roku odbył się po raz 16 Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej w Bydgoszczy Drums Fusion. Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o kolejnych edycjach tego festiwalu, ale w tym roku udało nam się osobiście być i uczestniczyć w dwóch dniach festiwalowych. Również w tym roku nasz portal objął patronat medialny nad tym wydarzeniem i mamy nadzieję, że tak już pozostanie przy kolejnych edycjach. Niestety z przyczyn niezależnych od nas i organizatora nie byliśmy w stanie w tym roku być na wszystkich imprezach festiwalowych, ale jest nadzieja, że w przyszłym roku uda nam się “zaliczyć” większość wydarzeń. Czas pokaże.

Drums Fusion  to festiwal perkusyjny z wieloletnią tradycją, który gościł już kilkukrotnie znakomitych artystów jak m.in. Urszula Dudziak, Cindy Blackman Santana, Ania Rusowicz, John H. Baker, John R. Baker, Richard Boehner, Stuart Copeland, David Friedman, Benny Greb, Skip Harden, Klaus Hessler, Marcin Jarre, Manu Kage, Pete Lockett, Dave Long Bardot , Bernard Maseli, Ian Paice, Jacek Pelc, Michał Urbaniak, Pat Metheny z perkusistami Joe Dysonem, Jeffem Balardem i UB40 feat. Ali Campbell.

W tym roku organizator nie zamierzał obniżyć poprzeczki i zaprosił do udziału w festiwalu takich artystów, jak:  Natalia Grosiak, Bisz, Fisz, Łona, Radek Łukasiewicz, Renata Przemyk, FUN LOVINCRIMINALS, YASMIN LEVY, ZOHAR FRESCO, Henryk, Dorota i Michał Miśkiewiczowie. 

 

Tradycją festiwalu jest również coroczna próba bicia rekordu Guinnessa w grze na instrumentach z recyklingu. Niestety w tym roku nie udało się go pobić, ale licznie zgromadzeni ludzie w hali Łuczniczka wygrali wspólnie rekord Polski.

Wracając do naszego pobytu na tegorocznym festiwalu należy podkreślić , że jesteśmy pod wrażeniem jakości organizacji tego przedsięwzięcia. MCK w Bydgoszczy wie doskonale, jak należy przygotowywać tego typu imprezy. My wybraliśmy dwa dni majowego weekendu (27-28 maja) i nie zawiedliśmy się. Pierwszego dnia trafiliśmy na bardzo ciekawy koncert w sali MCK’u. Był to finał projektu “Sklejam Słowa“. Finał tego projektu to zwieńczenie warsztatów, które odbyły się w dniach 6-11 marca 2023 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Sesje poprowadzili: Natalia Grosiak, Fisz, Łona, Bisz i Radek Łukasiewicz. Oprócz zajęć prowadzonych przez najlepszych polskich tekściarzy (pisanie, analiza i interpretacja oryginalnych tekstów uczestników na lekcjach indywidualnych i grupowych) program zawierał inne elementy: seminaria, wykłady i grupy dyskusyjne, dotyczące twórczości pisarskiej, analizy i interpretacji utworów ulubionych autorów, np. ochrony prawnej utworów muzycznych, pracy w studiu muzycznym, możliwości korzystania z zabytkowych zbiorów fortepianowych, poezji i slamów muzycznych oraz improwizacji. Dodatkowo podczas warsztatów każdy uczestnik mógł mieć dostęp do studia muzycznego zbudowanego specjalnie na to wydarzenie. Koncert zwieńczający te warsztaty pod nazwą “Rytm Rapu” poprowadziła kapela w składzie: Kacper Grzanka (trąbka, flet), Andrzej Konieczny (perkusja), Kacper Krupa (saksofon), Patryk Piłasiewicz (bas i kontrabas) oraz Tomasz ŻYŃY Woźniak (gitara i elektronika). Zespół świetnie zaaranżował podkłady dla występujących solistów, a byli to: Natalia GrosiakRenata PrzemykFiszŁonaBisz i Radek Łukasiewicz. Nasze oczy i uszy oczywiście przykuła gra wspomnianego wyżej perkusisty Andrzeja Koniecznego. Bardzo dobre wykonanie i ciekawe rozwiązania rytmiczne i ten tom na wysokości oczu :-).

Gwiazdą tego koncertu był amerykański zespół Fun Lovin’ Criminals, który rozkołysał bydgoską publiczność dźwiękami i rytmem prosto z nowojorskich ulic. Zespół ostatnio jest częstym gościem w naszym kraju. Rok temu grał na Pol’and’Rock Festival, by teraz zagrać m.in w Bydgoszczy. Starsze pokolenie pamięta na pewno przebój z MTV “Scooby Snacks”? Zespół w świetnej formie zagrał hity zaczynając od the “Fun Lovin’ Criminal” . Niestety ze względów organizacyjnych nie udało nam się uwiecznić wywiadu z perkusistą Frankiem Benbinim. Może następnym razem będzie na to więcej czasu?

Koncert można było również oglądać w plenerze dzięki specjalnie do tego celu zaaranżowanej przestrzeni przy sali MCK. Cały koncert był streamowany na dużym ekranie, a publiczność w tym czasie mogła odpoczywać na specjalnie do tego przygotowanych leżakach. W trakcie koncertu można było również zauważyć przenikanie się dwóch pokoleń. Sporo było reprezentantów pokolenia plus 50, które świetnie uzupełniało pokolenie nastolatków. Brawo dla organizatorów za taki lineup, który łączy pokolenia.

Drugi dzień naszej wizyty to udział w biciu rekordu Guinnessa w jednoczesnym graniu na instrumentach wykonanych z materiałów z recyklingu. Niestety w tym roku nie udało się pobić tego rekordu, poniewaź aby zostać wpisanym do tej zacnej księgi, w wyzwaniu musiałoby wziąć udział co najmniej 1300 osób.

Ochotnicy zostali podzieleni na cztery grupy: dzwonki, surdo, bębny z plastikowych wiader, cajony z kartonów i drewnianych pudełek oraz chocalho, czyli różnego rodzaju grzechotki. Wykonany został utwór „Hakuna matata” z filmu „Król lew”.

“Na dzień dzisiejszy wiemy na pewno, że udało nam się pobić rekord Polski”– powiedział w niedzielny wieczór (28.05) Jakub Ignasiak, rzecznik Centrum Kultury Miasta Bydgoszczy.

I tutaj znowu należy bić brawo dla organizatorów. Świetnie przygotowana impreza, gdzie całe rodziny mogły wspólnie spędzić niedzielne popołudnie starając się pobić wspomniany rekord. W próbie bicia rekordu brali udział amatorzy i profesjonaliści, zarówno zarejestrowani wcześniej, jak również ochotnicy, którzy spontanicznie przybyli do bydgoskiej Hali Łuczniczki w niedzielne popołudnie. Należy dodać, że każdy zarejestrowany uczestnik otrzymał od organizatora festiwalowe gadżety, między innymi pałki perkusyjne z logo festiwalu, czy wyjątkowe kubki. Energia setek jednoczesnych uderzeń w hali jest niepowtarzalna. Zapraszamy za rok wszystkich, którzy chcą wspomóc idee bicia rekordu.

Podsumowując: żałujemy, że nie mogliśmy być dłużej na festiwalu. To bardzo ważne wydarzenie dla naszej społeczności perkusyjnej. Mamy wielką nadzieję, że w następnych latach będziemy mogli szerzej uczestniczyć w wydarzeniach związanych z Drums Fusion, relacjonując Wam na bieżąco informacje o nim oraz tworząc materiały do emisji na naszym kanale. Pozostaje nam teraz zaprosić Was na krótką relację z naszych odwiedzin w tym roku!