> > > Nasza relacja z Caban Drummer Fest 2023

Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy rozwój imprezy perkusyjnej Caban Drummer Fest, która na stałe (szósta edycja w tym roku) weszła do kalendarza polskich wydarzeń perkusyjnych. Od 3 poprzednich edycji próbowaliśmy dotrzeć osobiście na to wydarzenie. Raz pokrzyżowała nasze plany pandemia, drugi raz wojna w Ukrainie, a trzeci choroba. W tym roku w końcu nam się udało i 23.09.2023 roku stawiliśmy się osobiście w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie.

Festiwal, jak co roku, prezentuje solowe występy czołówki polskich perkusistek i perkusistów. W tym roku organizatorzy zaprosili do występu na scenie MOKSiR’u: Igora Faleckiego, Wiktorię Jakubowską, Maćka Gołyźniaka i Darka “Daraya” Brzozowskiego. Lokalną społeczność perkusyjną reprezentował Jarosław Piotrowski, a całość imprezy poprowadził Eryk Gruca.

Każdy z wykonawców sobotniego popołudnia i wieczoru (festiwal rozpoczął się o 16.00, a zakończył grubo po 21.00) przygotował dla licznie zgromadzonej publiczności ciekawy występ.

Igor Falecki rozpoczął Festiwal i pokazał, że jest już Artystą dojrzałym i wiedzącym. co chce przekazać odbiorcom. Perkusista zagrał m.in własne kompozycje z ostatnich singli. Bardzo dużym plusem występu było dobre nawiązanie kontaktu z publicznością. Wspólne klaskanie i dogrywanie do ostinato publiczności solówki perkusyjnej.

Wiktoria Jakubowska to perkusistka bardzo dobrze znana widzom naszego portalu. Zaprezentowa świetny występ, różnorodność kompozycji, flet oraz śpiew. Nie można było się nudzić.

Jarosław Piotrowski stworzył wartość dodaną zabierając publiczność do krainy instrumentów nazywanych potocznie skrzynkami (cajon, to po hiszpańsku skrzynka). Bardzo ciekawy występ.

Maciek Gołyźniak to już instytucja. Jego występ był swego rodzaju retrospekcją jego twórczości. Pięknie się tego słuchało, wracając do utworów, które wywarły niemały wpływ na pokolenia bębniarzy. Brawo!

Na koniec Festiwalu organizatorzy zaprezentowali występ naszego asa ekstremalnego grania na bębnach Dariusza “Daraya” Brzozowskiego, który świetnie połączył grę swoich nadźwiękowych partii perkusyjnych z opowieściami o technicznych zagadnieniach jego profesji.

Zwieńczeniem festiwalu był finał, gdzie wszyscy występujący tego dnia Artyści zamienili się zestawami by wspólnie odegrać tzw. bitwę perkusyjną. Publiczność przyjęła taką koncepcję z dużą aprobatą, serwując na zakończenie Festiwalu długo wybrzmiewające oklaski.

Organizator przewidział 1 przerwę pomiędzy występami, która została spożytkowana przez publiczność na zaznajomienie się z ofertą wystawców i sponsorów Festiwalu. Można było przetestować perkusje elektroniczne marki Gewa, obejrzeć i kupić akcesoria zaprezentowane przez sklep perkusyjny Silesia Drum Center, czy poprzymierzać biżuterię wykonaną z talerzy perkusyjnych marki Drumshapes.

Podsumowując: Festiwal Caban Drummer Fest uważamy za bardzo udany. Należy podkreślić, że cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem – organizator przekazał, że uczestniczyło w nim ponad 300 osób. To bardzo dobry wynik, zważywszy na fakt, że Chrzanów nie należy do miast o dużym zaludnieniu i tradycjach perkusyjnych. To na pewno ogromna zasługa organizatorów i konsekwencji w działaniu. Jesteśmy pewni, że za kilka lat Polska i nie tylko usłyszy o chrzanowskich perkusistach. My życzymy by kolejne edycje stały się międzynarodowe za sprawą uczestnictwa artystów zza granicy. Warto również pomyśleć o większej ofercie edukacyjnej dla publiczności. Aż prosi się o uruchomienie warsztatów perkusyjnych, paneli edukacyjnych, itp, podczas Festiwalu. Można przecież wydłużyć czas trwania Festiwalu, a dodatkowe atrakcje oferować publiczności w trakcie występów zaproszonych gwiazd.

Zapraszamy na film z tegorocznego Caban Drummer Fest 2023.