> > Sylwetki: Joey Jordison (Slipknot)

Ostatniej nocy świat obiegła wiadomość o śmierci Joey’a Jordisona – byłego perkusisty zespołu Slipknot. Joey zmarł w poniedziałek 26 lipca w wieku 46 lat. Przedstawiciel rodziny powiedział, że zmarł „spokojnie i we śnie”, ale nie określił przyczyny śmierci.

W oświadczeniu czytamy: „Jesteśmy załamani, dzieląc się wiadomością, że Joey Jordison, perkusista, muzyk i artysta zmarł spokojnie we śnie 26 lipca 2021 r. (…) Śmierć Joey’a pozostawiła w nas puste serca i uczucie nieopisanego smutku. Zwracamy się do wszystkich, którzy znali Joeya, poznali jego błyskotliwość, łagodną osobowość, gigantyczne serce i miłość do wszystkiego, co związane z rodziną i muzyką. Rodzina Joey’a prosi, aby przyjaciele, fani i media uszanowali potrzebę prywatności i spokoju w tym niezwykle trudnym czasie.” 

Nathan Jonas Jordison urodził się 26 kwietnia 1975 roku w amerykańskiej miejscowości Des Moines w stanie Iowa. Dorastał w pobliżu małego miasteczka Waukee, gdzie dostawał złe oceny w szkole i uważał się za introwertyka. Odkrył Kiss i Black Sabbath na początku lat osiemdziesiątych, a jego rodzice pielęgnowali jego zainteresowania muzyką. Swój pierwszy zespół założył w szkole podstawowej; Jordison grał na gitarze z przyjacielem, który nie był zbyt dobry na perkusji, co skłoniło muzyka do zmiany instrumentów. Jego rodzice zaskoczyli go zakupem zestawu perkusyjnego, gdy był w piątej klasie.

Jordison i inni oryginalni członkowie Slipknot poznali się grając w klubach w Des Moines, głównie w miejscu zwanym Runway. W 1996 roku wydali demo zatytułowane Mate. Feed. Kill. Repeat., który zawierał piosenkę zatytułowaną „Slipknot”, którą zespół przekształcił później w „(sic)” z debiutanckiego albumu. 

Ich drugi album – Iowa z 2001 roku – odniósł spory sukces, osiągając trzecie miejsce na liście Billboard 200. Jednak nie wszystko wyglądało dobrze za kulisami. „Kiedy nagrywaliśmy Iowa, to był bardzo mroczny czas dla zespołu” – powiedział Jordison magazynowi Revolver. „Niektóre z naszych najsilniejszych i najbardziej znaczących piosenek znajdują się na tej płycie, ale wszyscy byliśmy pod wpływem narkotyków, piliśmy i to było do bani. To czas, o którym nie lubię dużo mówić, ponieważ nie lubię promować jakiegokolwiek zażywania narkotyków”. Następna płyta, Vol. 3: (The Subliminal Verses), wydana w 2004 roku, zadebiutowała na drugim miejscu listy Billboard, podczas gdy All Hope Is Gone z 2008 roku znalazła się na pierwszym miejscu. Ta płyta była ostatnią w składzie z Jordisonem.

Zespół Slipknot ogłosił swój rozłam z Jordisonem w grudniu 2013 roku, ale nie ujawnił powodów jego odejścia. Perkusista następnie wydał oświadczenie, że nie opuścił grupy z własnej woli. Kilka lat temu Jordison przezwyciężył schorzenie neurologiczne – ostre zapalenie rdzenia kręgowego, które uszkadza włókna nerwowe, co ostatecznie doprowadziło do tego, że perkusista chwilowo stracił kontrolę nad nogami. Jordison i członkowie Slipknot unikali podania powodów jego zwolnienia z zespołu, ale Joey w końcu opowiedział o tym w 2016 roku, odbierając nagrodę na Metal Hammer Golden Gods Awards w Londynie. W tym czasie Joey twierdził, że został zwolniony ze Slipknot bez spotkania z zespołem. Powiedział: „Dostałem tylko głupiego, pieprzonego e-maila, który mówił, że wypadam z zespołu (…). Byli zdezorientowani moimi problemami zdrowotnymi i nawet ja na początku nie wiedziałem, co to jest” – kontynuował. „Myśleli, że jestem pod wpływem narkotyków, a wcale tak nie było. Przeżyłem tak wiele rzeczy z tymi facetami i bardzo ich kocham. Bolesne jest to, że sposób, w jaki to się stało nie był w porządku. To wszystko, co chcę powiedzieć. Sposób, w jaki to zrobili, był kur#@$&o tchórzliwy (…)”

W tym czasie zapowiedział, że ponownie poświęci się muzyce z nowym zespołem o nazwie Vimic. Oprócz Slipknot i Vimic, ten płodny muzyk grał na gitarze w inspirowanej glam-rockiem, horror-punkowej grupie The Murderdolls, na perkusji w alt-metalowej grupie Scar the Martyr i supergrupie Sinsaenum. Joey występował także gościnnie w nagraniach Otep, Necrophagia czy Roba Zombie. W 2005 roku zebrał kilka supergrup dla projektu Roadrunner United, który upamiętniał 25-lecie wytwórni Slipknota – Roadrunner. Na pięciu utworach z tego wydawnictwa grał z zespołami, w skład których wchodzili członkowie Type O Negative, Deicide, Life of Agony i King Diamond.

Kilka lat przed śmiercią Jordison ujawnił, że trzyma taśmy demo z piosenkami, które napisał dla Slipknota w momencie jego zwolnienia. „Może pewnego dnia wypłyną, może nigdy ich nie usłyszymy, ale nie przełożę ich na żaden inny zespół (…) – powiedział Metal Hammerowi. „Nie użyję ich dla nikogo innego poza Slipknotem, jeśli to się kiedykolwiek powtórzy”.

Firma Pearl, której Joey od wielu lat był wiernym endorserem, złożyła kondolencje przyjaciołom, rodzinie i kolegom z zespołu. „Jesteśmy głęboko zasmuceni nagłym odejściem naszego wieloletniego artysty i przyjaciela, Joeya Jordisona”, mówi Glen Caruba, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Pearl. „Jego muzyczna spuścizna będzie żyła mocno w tych, którzy kochali jego muzykę – wybrzmiewając głośno i mocno przez nadchodzące lata. My w Pearl z bólem serca przesyłamy nasze najgłębsze kondolencje jego rodzinie (…).”

Byli koledzy z zespołu Slipknot na wieść o śmierci Jordisona zareagowali publikując na swoich profilach czarne tło, bez żadnego komentarza.