> > > Targi Musicpark, Lipsk, 1 – 3.11.2019

Wiosną tego roku stało się jasne, że słabnące z sezonu na sezon (przynajmniej w dziedzinie instrumentów muzycznych), organizowane od lat we Frankfurcie nad Menem, targi Musikmesse będą miały nowego konkurenta w postaci imprezy Musicpark. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w dniach 1 – 3 listopada bieżącego roku na terenie targowym w Lipsku.

Nie można jeszcze odtrąbić sukcesu na miarę dawnych edycji targów muzycznych, i to z kilku powodów, które niekoniecznie leżą po stronie organizatorów Musicpark. Widać przecież gołym okiem, że rynek handlu nowymi instrumentami muzycznymi (nie tylko perkusyjnymi) skurczył się w ostatnich latach i dystrybutorzy oraz właściciele sklepów muzycznych nie tylko w Polsce działają w coraz trudniejszych warunkach. Tym bardziej jednak cieszy fakt, iż marki takie jak Yamaha, Sonor, Pearl, Meinl, Zildjian, Sabian, Istanbul Agop, czy Schlagwerk nie tylko zdecydowały się zainwestować swój czas i pieniądze w obecność na tej debiutującej imprezie, ale także ściągnęły na nią swoich artystów, którzy dali świetne występy. Znaleźli się wśród nich między innymi: Jost Nickel, Gary Wallis (Tom Jones, Mike & The Mechanics), Karl Brazil, Michael Schack, Max Gösswein i Simon Gattringer (a więc duet Dreschheads), Dirk Brand, czy Cherisse Osei (Brian Ferry, Simple Minds).

Nie należy także zapominać o wydawnictwach zajmujących się publikacją literatury muzycznej, których w Lipsku było kilka (w większości niemieckich), a największym i najbardziej znanym jest Alfred Music, mający w swym katalogu takie klasyczne pozycje jak “Stick Control” George’a Lawrence’a Stone’a, “Advanced Techniques for the Modern Drummer” Jima Chapina, czy “Advanced Funk Studies” Ricka Lathama. Podczas tej imprezy ten zasłużony dom wydawniczy promował wydaną właśnie nową książkę autorstwa znanego również z materiałów beatit.tv Josta Nickela, zatytułowaną “Snare Book“.

Dorzućmy do tego drum circle (m.in. z niezawodną Ricardą Raabe na stoisku Meinl/Viva Rhythm/Nino Percussion), dość bogatą wystawę instrumentów dętych i klasycznych, a także koncerty zespołów reprezentujących najróżniejsze stylistyki muzyczne i mamy zalążek czegoś, co ma szanse stać się stałym i ważnym punktem na mapie targowych imprez muzycznych w Europie. My w każdym razie życzymy organizatorom jak najlepiej…

Oto galeria zdjęć