> > > Test BeatIt: Crashe Zildjian K Cluster

Dzisiaj bierzemy się za kolejne świetne blaszki, które znalazły się w przesyłce, która znalazła się u nas dzięki firmie Zildjian. Gdy tylko odebraliśmy paczkę od kuriera, zabraliśmy się do wnikliwego ostukiwania zawartości przesyłki. Tym razem mamy do czynienia z talerzami Zildjian K Cluster w rozmiarach 20″, 18″ i 16″! Zapowiada się ciekawie!

Testujemy Crashe Zildjian K Cluster

1. Przebieg testu

Crashe  Zildjian K Cluster przetestowaliśmy w naszym turbo tajnym pomieszczeniu przeznaczonym do nagrań. Na początek zagraliśmy kilka pojedynczych nut o zróżnicowanej dynamice, następnie przeszliśmy do zaprezentowania brzmienia instrumentów w groove’ach, z użyciem bębna basowego Sonor Ascent 22″ x 18″ oraz werbla Natal Pure Stave Series Ash 14″ x 5″, którego oddzielny test znajdziecie TUTAJ

2. Podstawowa specyfikacja produktów:

 • producent: Zildjian
 • seria: K Cluster Crash
 • rozmiary: 20″, 18″, 16″
 • materiał: stop B20
 • wykończenie: Traditional
 • masa: Paper Thin
 • kopułka: surowa
 • brzmienie: ciemne, głębokie
 • wybrzmienie: długie

3. Produkt i brzmienie

Talerze z Zildjian K Cluster są rozszerzeniem serii K. Blachy te brzmią bardziej alternatywnie i “traszowo”. Charakterystyką brzmienia mają przypominać blachy efektowe, a wyróżniają się tym, że nie mają dziur. Zamiast nich dodano kilka zbitek śladów po mocniejszym kuciu, co ma za zadanie ciemnemu i piaszczystemu brzmieniu dodać nieco brudu. Wygląd tych talerzy nawiązuje do zaprezentowanych w ubiegłym roku blach K Sweet, a więc kopułka również i tu nie jest toczona. Bardzo nam się taka kombinacja podoba. Crashe z tej serii dostępne są w rozmiarach 16″, 18″ i 20″.

Zildjian K Cluster 20″

Zildjian K Cluster 20″ jest to zdecydowanie najlepiej brzmiąca blacha z dzisiejszej stawki. W izolacji brzmi bardzo nisko i potężnie. Talerz jest bardzo łatwy w kontroli, a granie w skrajnie zróżnicowanych dynamikach to nie problem. Świetnie nadaje się do “rajdowania” zza ucha. Bardzo dobrze sprawdzi się jako crash/ride. Co chyba dla wszystkich najważniejsze – przepięknie miksuje się w wielu gatunkach muzycznych.

Zildjian K Cluster 18″

Testowany przez nas talerz Zildjian K Cluster Crash 18″, brzmiał tak jak powinien, czyli jest to praktycznie idealna mniejsza wersja wyżej wymienionego crasha w rozmiarze 20″. 18″ charakteryzowała się nieco krótszym wybrzmieniem, wyższym dźwiękiem i mniejszym zakresem dynamiki, które mogliśmy na niej osiągnąć. Świetne blaszydło!

Zildjian K Cluster 16″

Zildjian K Cluster 16″ mimo tego, że jesteśmy wielkimi fanami zdecydowanie większych talerzy (wszystko poniżej 18″ to splash :D), to ta blacha bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Jest to zdecydowanie wyżej brzmiąca blacha w porównaniu do jego większych braci z tej serii. Tym samym nie przypomina w żadnym stopniu splasha.

4. Podsumowanie

Uważamy, że blachy z serii Zildjian K Cluster są bardzo uniwersalne. Ogrywaliśmy je na próbach naszych projektów, w których gramy naprawdę zróżnicowaną muzykę – od prog metalu przez rock po lżejsze i delikatniejsze funkowe granie.

Najlepszym zakończeniem części pisemnej naszego testu blach z serii Zildjian K Cluster będą odczucia Vikinga:

Wszystkie trzy blachy brzmią bardzo spójnie, to znaczy słychać wyraźnie, że należą do tej samej rodziny – szybki atak, większa wybuchowość i więcej brudu niż to jest w przypadku klasycznych braci z rodziny K, ale jednocześnie nie brak im szlachetności brzmienia. Crash 16″ jest oczywiście najkrótszy i najwyższy. Jak na mój gust wybrzmiewa zbyt szybko, ale to nie musi być wada. Wielu perkusistów to lubi. Barwa doskonała. Crash 18″ to większy brat, jak dla mnie idealny główny crash. Crash 20″ to poważny zawodnik. Pomimo rozmiarów dobrze reaguje na pojedyncze crashowe uderzenie, a rozbujany do roli crash/ride to prawdziwy killer! Sprawdziłem je na koncertach w dwóch konfiguracjach: 16″ plus 18″, jak i 18″ plus 20″. W obu przypadkach doskonale się sprawdziły. Wzorowo przebijają się w miksie, a jednocześnie nie dają nieprzyjemnych dla ucha harmonicznych. No i pięknie wyglądają, a piosenka musi również wyglądać…”

Producent: www.zildjian.com

Dystrybutor: MUSIK MEYER Central Europe

NASZA OCENA 5TOP/5

Plusy:

 • świetne wykonanie
 • uniwersalne brzmienie
 • genialny wygląd

Minusy:

 • brak