> > > Test BeatIt: Stopka Sonor Perfect Balance Standard

Jak już pewnie większość z Was wie, firma Sonor wypuściła na rynek perkusyjny nową stopkę o nazwie Sonor Perfect Balance Standard. Jest to tak naprawdę trochę odświeżona wersję dobrze znanego mechanizmu Perfect Balance By Jojo Mayer. Obydwie stopki dostaliśmy do testów dzięki uprzejmości Musik Meyer Central Europe, za co serdecznie dziękujemy. Oczywiście, jak to mamy w zwyczaju, po otrzymaniu przesyłki praktycznie odrazu zabraliśmy się za testowanie.

Test Beatit: Sonor Perfect Balance Standard

fot: beatit.tv

1. Produkt

Testowana przez nas stopa SONOR Perfect Balance Standard jest najnowszym przedstawicielem rodziny mechanizmów tej firmy. Jest on wykonany bardzo porządnie, a jego wygląd jest minimalistyczny i współczesny. System montowania do obręczy jest jedną z rzeczy, która odróżnia nowy mechanizm od starego. Perfect Balance Standard bazuje na pojedynczym słupku, który (w przeciwieństwie do modelu poprzedniego) nie jest składany. Mechanizm napędowy składa się z paska wykonanego z włókna balistycznego. Niezależny system mocowania stopy do obręczy zapewnia stabilność i łatwość montażu. Warto wspomnieć, że nowsza wersja stopy Perfect Balance By Jojo Mayer w odróżnieniu od wielu innych mechanizmów, posiada normalne śruby w miejscu łączenia footboardu z podpórką, dzięki czemu mamy możliwość, aby w bardzo prosty sposób niwelować luzy, które często powstają właśnie w tym miejscu. Kolejną rzeczą, która odróżnia następcę od poprzednika jest rezygnacja z “samomocującego” się zaczepu do centralki.

Test BeatIt: Sonor Perfect Balance Standard

fot: beatit.tv

2. Podstawowa specyfikacja produktu:

 • producent: Sonor
 • model: Perfect Balance Standard
 • napęd: pasek z włókna “balistycznego”
 • kształt krzywki: okrągły
 • longboard: nie
 • kluczyk w zestawie: tak
 • bijak: filcowy

3. Przebieg testu

Test przeprowadziliśmy, jak zawsze, w naszym specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. Obydwu stopek używaliśmy z bębnami w rozmiarach 20″, 22″ i 24″, aby sprawdzić jak mechanizmy radzą sobie w różnych sytuacjach. Mimo tego, że “stockowy” bijak jest dosyć lekki, to brzmi on bardzo dobrze w sytuacji, gdy nasz bęben nastrojony jest na tzw. “flaka”, czy też trochę wyżej. Lekkość gry sprawia, że praktycznie nie czujemy tego mechanizmu pod nogą, co nie musi każdemu pasować. Nam jednak pasuje. Możemy śmiało stwierdzić, że wystarczy chwila zabawy z tym mechanizmem i bardzo łatwo można go dostosować do własnych upodobań i preferencji. Przesiadka z innych mechanizmów nie sprawiła nam problemu (na co dzień używamy mechanizmów Pearl Demon Drive, DW 9000, Tama Iron Cobra).

Stopka ma możliwość regulacji sprężyny oraz kąta bijaka, wszystkie te zabiegi regulacyjne jesteśmy w stanie wykonać za pomocą dołączonego do zestawu klucza.

Granie w różnych dynamikach nie sprawia żadnych trudności. Stopka świetnie oddaje energię uderzenia, bardzo łatwo ją “rozbujać”, a dzięki zastosowaniu footboardu ze szczotkowanego aluminium można bez problemu grać technikami “swivel” czy “slide”.

4. Podsumowanie

Sonor Perfect Balance Standard jest to stopka wykonana na najwyższym poziomie. Brak jakichkolwiek luzów, wysoka jakość pozostałych elementów, niska cena pozwalają stwierdzić, że obecnie jest to jedna z lepszych pojedynczych stopek na rynku. Nowa stopka od Firmy Sonor została maksymalnie odchudzona, dzięki czemu zmniejszono awaryjność mechanizmu do granic możliwości. Na dobrą sprawę w tym pedale nie ma możliwości, aby w trakcie normalnego użytkowanie coś się zepsuło. Jedyną “wadą” naszego testowego produktu była luzująca się sprężyna, po godzinie grania trzeba było ją od nowa ustawiać. W tym egzemplarzu przydarzyło się nam to dwa razy. Z drugiej strony należy stwierdzić, iż jeden z nas posiada ten mechanizm prywatnie od prawie dwóch miesięcy i nie odnotował takich “problemów”. Aby zapobiec powtarzaniu się tej sytuacji wystarczy, dopasować odpowiednią nakrętkę i nakręcić od spodu na gwint odpowiadający za regulację sprężyny.

Producent: http://www.sonor.com

Dystrybutor: https://www.musik-meyer-ce.com

OCENA 5/5

Plusy:

 • doskonałe wykonanie
 • nowoczesny design
 • niski stopień awaryjności
 • pasek z włókna “balistycznego”

Minusy:

 • luzująca się sprężyna